Olympiáda v Praze: katastrofa, nebo příležitost? Kolik jsme utratili za plány a proč tu hry nikdy nebudou
Čas od času se o tom kdosi zmíní, ale nápady na olympiádu v Praze už dnes nikdo nijak vážně nebere. Nebo je snad myslitelné, že by stát, který nedokáže ani pořádně stavět dálnice a největší stadión na světě nechá klidně chátrat, dokázal dobře zorganizovat a zaplatit tak monstrózní akci, jakou letní olympijské hry v 21. století jsou? Ne každý to bere takto fatálně, pravdou je, že v minulosti jsme několikrát měli k pořadatelství her hodně blízko. Pojďme se podívat, jak olympijské hry v Praze mohly vypadat, jak by vypadaly dnes a co všechno jejich pořádání vlastně obnáší.
Jen si to představte. Strahovský stadión se po dlouhých letech chátrání blyští novotou a na jeho průčelí se skví světoznámé logo s pěti kruhy. Pomalu se plní lidmi, které přiváží zbrusu nová tramvajová linka. Ze strahovských kolejí zmizel háv hrůzostrašnosti, při adaptaci na olympijskou vesničku se dočkaly poctivé rekonstrukce. Volným tempem se z nich trousí atleti na zahájení letních olympijských her v Praze.
Zahraniční televize přenášejí živě záběry z místa, sportovní komentátoři před začátkem ceremoniálu krmí diváky zajímavými detaily o největším stadiónu na světě a pohledy na tribuny střídají prostřihy na ikonický Pražský hrad. Ozvou se zvuky nějaké slavné symfonie, nejspíš od Dvořáka nebo Smetany, pak si mikrofon bere Marek Eben a vítá česky a anglicky domácí i zahraniční diváky a sportovce všech kontinentů.
Začne show, tradiční ohňostroj po vleklé debatě nahradil videomapping, pak se v rychlém sledu před zraky celého světa začnou střídat umělci, na něž je národ pyšný. Mezi vystoupeními Ewy Farne a Kabátů přijde Mikýř se Zdeňkem Svěrákem říct něco vtipného, co ale nepochopí nikdo jiný než Češi. Do toho se po ploše stadiónu už promenují olympijské týmy z celého světa ve vypiplaných módních outfitech. Vprostřed stadiónu zároveň sokolové předcvičují nějakou historicky důležitou sestavu. Nad tím vším hrdě shlížejí pýchou a dojetím omámení politici naší vlasti. Hlavní branou stadiónu prochází poslední ze štafety předávající si olympijský oheň, takzvaný zapalovač, zasloužilá česká sportovkyně Helena Fibingerová. Vystoupá až k ohništi a zahájí letní olympijské hry v Praze.
V následujících týdnech Praha hostí největší sportovní událost světa. Statisíce diváků proudí novou rychlodráhou z letiště do centra metropole. Po městě se dopravují komplexní sítí nadzemní železnice nebo třeba novou linkou metra. Na Štvanici se sejdou hvězdy světového tenisu, a když si jdou mezi sety utřít pot, kamery švenkují na pražské panoráma.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!