Ve všem nejhorší Sudety: Kraj bez dálnice, lékařů i práce. Přesto by někteří neměnili
„Nejhorší kraj, historicky ve všem.“ Památná věta, kterou v roce 2021 během vrcholící pandemie počastoval tehdejší premiér Babiš Karlovarský kraj, v regionu zlidověla. Možná i proto, že atmosféra nejméně osídleného, nejchudšího a nejrychleji se vylidňujícího koutu Česka je poněkud temná už po generace. Odkaz vykořenění a přervané historické kontinuity se nad krajem stále vznáší jako přízrak.
Karlovarsko, rozlohou druhý nejmenší kraj České republiky, je s třemi sty tisíci obyvateli zdaleka nejméně obydleným regionem země. Po roce 1945 bylo z kraje odsunuto na čtyři sta tisíc sudetských Němců. Bohatá města i zámožné vesnice s typickou přísnou architekturou kamenných selských domů osídlilo nové obyvatelstvo, národnostní mix Čechů, Slováků, Maďarů a Rusínů. Měli prázdný region znovu ekonomicky nastartovat. Nepovedlo se jim to.
Nikde jinde v Česku není dědictví odsunu dodnes tak jasně patrné jako na Karlovarsku. Kraj se i nyní, téměř osmdesát let po skončení druhé světové války, potýká se strukturálními problémy, jež ho trápí po desetiletí: zanedbaná infrastruktura, nízké platy, špatná dostupnost lékařské péče, nedostatek kulturního vyžití, odliv mladých lidí. Přesto v kraji stále žije mnoho obyvatel, kteří na něj nedají dopustit. Oceňují málo dotčenou přírodu, jež si za tři čtvrtě století doslova vzala zpátky mnoho dříve intenzívně zemědělsky či průmyslově využívaných míst regionu, zmiňují kvalitu a soudržnost vesnických komunit a někdy i obtížně popsatelnou, ale všudypřítomnou melancholickou krásu kraje, z něhož kdysi odešla naprostá většina původních obyvatel, a noví dosídlenci je nikdy zcela nenahradili.
Poezií za lepší kraj
„Jezdím hodně po středních školách Karlovarského kraje, kde studentům představuji žánr slam poetry a mám tak možnost mluvit se spoustou mladých lidí, bavím se s nimi o tom, jak život v regionu vnímají. Paleta problémů, které zmiňují, je samozřejmě široká. Mohu zmínit třeba to, že mladí lidé na Karlovarsku si často stěžují, že kraj nabízí malé možnosti vyžití v oblasti kultury. Ostatně zmínil to i jeden z prvních hostů našeho podcastu, DJ Akira, který prohlásil: Karlovy Vary miluju, ale kultura tu chcípla,“ říká Filip Koryta, moderátor podcastu Na kraji, jenž před půl rokem vznikl iniciativou Krajského úřadu Karlovarského kraje.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!