Jak Západ ztrácí Gruzii aneb Příběh rozdělené země

Jak Západ ztrácí Gruzii aneb Příběh rozdělené země Zdroj: Tomáš Vlach

Gruzie právě rozhoduje o tom, jakým směrem se vydá v budoucnu
Lidé si fotili vyplněné volební lístky, ačkoli je to zakázáno. Snímky pořizovali jako důkaz toho, že volili vládní stranu Gruzínský sen, a za rohem jim za ně zprostředkovatelé nabízeli 20 lari (v přepočtu asi 180 korun).
Na povolební demonstraci před parlamentem přišly desetitisíce lidí
3 Fotogalerie

Kavkazský sen o Evropě: Jak Západ ztrácí Gruzii aneb Příběh rozdělené země

Tomáš Vlach

Gruzie a Ukrajina se dvacet let snažily odpoutat od vlivu Ruska a připojit se k Západu. Zatímco Ukrajina dnes o svou budoucnost bojuje se zbraní v ruce, Gruzínci už něco podobného absolvovali nepříliš úspěšně v roce 2008 a pak ve své cestě postupně polevili. Nedávné volby byly historickým mezníkem – ukázaly však, že země je rozdělená a ti, co jsou u moci, toho neváhali zneužít ve svůj prospěch.

Zkoušela jsem něco podniknout, ale rychle přišlo varování, abych se uklidnila, říká Maia, mladá příznivkyně opozice z vesnice Akura v gruzínské Kachetii, kraji proslulém mimo jiné znamenitým vínem. Gruzie právě rozhoduje o tom, jakým směrem se vydá v budoucnu. Maia si je jistá, že je lepší se učit anglicky či třeba italsky, a až vystuduje, vydat se na zkušenou do Evropy než pracovat doma jako učitelka a přivydělávat si prací na rodinné vinici. Byť třeba jejich byznys bude profitovat z exportu do Ruska.

Teď si ale jako pozorovatelka za jednu z opozičních stran všímala, když si lidé fotili vyplněné volební lístky, ačkoli je to zakázáno. Snímky pořizovali jako důkaz toho, že volili vládní stranu Gruzínský sen, a za rohem jim za ně zprostředkovatelé nabízeli 20 lari (v přepočtu asi 180 korun). Upozornila šéfku volební komise, nedočkala se žádné reakce. Vládní partaj měla všude své lidi maskované jako pozorovatele či volební personál, a dokonce i policisty v civilu naoko zevlující kolem. A tak se jen stěží něčemu divit. Maia vzala situaci do svých rukou. Přikázala těm, kteří si fotili lístky, aby fotky smazali, a trvala na svém tak dlouho, až to konečně udělali. Zakrátko jí zavolal rozzuřený otec, aby se uklidnila a svůj aktivismus mírnila. „Bál se, že ohrozím jeho podnikání a nikdo nebudeme mít z čeho žít,“ krčí rameny Maia a řeší dilema mezi morálkou a existencí.

Nejde rozhodně o ojedinělý případ. Jen zahraniční pozorovatelé, mezi nimiž bylo v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i 22 zástupců Česka vyslaných prostřednictvím ministerstva zahraničí, jich zaznamenali stovky stejně jako jejich místní opoziční či nevládní kolegové. Praktiky jako kupování hlasů, zastrašování a občasné volební podvody se objevily i v jejich závěrečných zprávách. Těžko říct, zda si je vítěz voleb, vládní Gruzínský sen, vezme k srdci. Určitě je ale budou brát v úvahu západní partneři země.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!