Policisté v autech i na služebnách měli plakátky upozorňující na protest.

Policisté v autech i na služebnách měli plakátky upozorňující na protest. Zdroj: Martin Červenka

Policisté upozorňovali na protesty plakáty.
Policisté upozorňovali na protesty plakáty.
Policisté v autech i na služebnách měli plakátky upozorňující na protest.
Policisté v autech i na služebnách měli plakátky upozorňující na protest.
4 Fotogalerie

Nespokojení policisté protestují. Jak lze řešit problémy v bezpečnostním sboru?

Barbora Prchalová

Málo policistů, nízké platy a zbytečné úkony, které by neměli dělat. Policisté jsou dlouhodobě nespokojení s poměry v bezpečnostním sboru. Proto poslední týden protestují, méně závažné přestupky místo pokut řeší domluvou, při níž občanům vysvětlují problémy, se kterými se potýkají. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by měl s odborovými organizacemi o řešení jednat příští týden, nejen o platech, ale i zřízení pracovní skupiny.

Na policejních autech i v prostorech služeben mohou lidé tento týden vidět plakátky s nápisem „Policie, 158, volaný účastník není dostupný“. Souvisí s protestem policistů, kteří od pondělí do pátku upozorňovali na špatné pracovní a platové podmínky, které ve sboru panují. Vzhledem k tomu, že ze zákona příslušníci bezpečnostních sborů nemohou stávkovat, je protestní akce pojata trochu jinak: u méně závažných přestupků, především těch dopravních, nevybírají pokuty, ale řeší vše domluvou. Při ní také policisté občanům vysvětlují systémové problémy uvnitř sboru.

V pondělí, tedy první den akce, se mělo zapojit zhruba pět tisíc policistů. „Nemáme přesná čísla, kolik se jich do akce zapojilo, ale každý den nám přichází zprávy, kde se kdo zapojil. Nešťastně se to stočilo k tomu, že nevybíráme pokuty, ale nám jde především o osvětu. Situace není dobrá a je nutné, aby se s ní okamžitě začalo něco dělat,“ sdělil organizátor akce a  vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Písku a člen odborové organizace Martin Červenka.

Policejní prezidium o akci ví a nezaznamenalo žádné stížnosti, které mohly s akcí souviset. „Jsme si jisti, že naše kolegyně a kolegové dobře vědí, které vybrané přestupky lze řešit domluvou a kdy je tak tento způsob vyřízení protiprávního jednání zcela legitimní. Nepředpokládáme proto, že by se kdokoliv odchýlil od stanoveného zákonného rámce. Informace o počtu zapojených policistů do tohoto protestu nemáme, jde o věc odborové organizace, která akci organizuje,“ podotkl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Další protest bude za dva týdny

Není to ale poslední protestní akce, kterou odbory plánují. Unie bezpečnostních složek svolává na 21. listopadu před ministerstvo vnitra protestní akci na podporu stabilizace sborů. Chce lepší pracovní a platové podmínky a udržitelnou budoucnost. Podle předsedy Unie Aleše Lehkého by se mělo akce zúčastnit kolem tisícovky příslušníků. „Vzhledem k tomu místu, že to je před vnitrem, tak to tam bude nejspíše řádně zaplněné, bude nás dostatečně slyšet,“ podotkl Lehký.

Problémů, na které policisté upozorňují, je několik. Jedná se o podstavy u policie, byrokratickou zátěž práce a nízké platy. Červenka vysvětluje, že se v posledních letech zvyšuje počet úkonů, které musí příslušníci řešit, ale neměli by. Mimo jiné jde třeba o žádosti exekutorů, kteří pátrají po dlužníkovi a obrací se s tím na policii a administrativu s tím spojenou. „Máme desítku takových podnětů týdně a přitom jsou to občansko-právní spory, kterým by se policie věnovat neměla. Přesto si ale někdo z nás musí sednout a odpovědět,“ komentoval Červenka.

Platy  jsou pakvelkou součástí problému. Ačkoli ministerstvo vnitro oznámilo garantovaný růst mezd v následujících třech letech s tím, že od ledna se příslušníci mohou těšit na zvýšení mzdy o 1500 korun, ukázalo se, že to tak úplně není. Podle návrhu tabulek se pěti procentního přidání dočkají příslušníci v první až čtvrté tarifní třídy, kde je zhruba čtvrtina policistů. V páté až osmé třídě platy vzrostou o tři procenta, v deváté a desáté pak o dvě. Nejvyšší jedenáctá s přidáním vůbec počítat nemůže.

„Ministr vnitra sliboval, že od října dostanou všichni příslušníci bezpečnostních sborů přidáno deset procent a, světe, div se, to se nestalo. Vláda tvrdí, že vnitřní bezpečnost má jako prioritu, ale není to ty tři roky vidět. Nyní chtějí podpořit ty nejmladší policisty, což ale také se špatně odráží v morálce těch zkušenějších, kteří pak službu raději zabalí, protože dostanou přidáno jen osm set,“ podotkl Lehký s tím, že odbory požadují, aby bylo všem příslušníkům přidány alespoň tři tisíce korun hrubého.

Samostatným problémem jsou pak nástupní platy nových policistů, kteří po zvládnutí psychických a fyzických testů začínají s průměrnou hrubou mzdou kolem 30 070 korun. „Takový má plat další tři roky, a pokud nepovýší, tak se mu co tři roky bude mzda zvyšovat pouze o 1400 hrubého. Kdo si tak může v této době dovolit fungovat? Někdo, kdo zrovna dodělal maturitu a žije u rodičů,“ podotkl Červenka.

Rakušan o problémech ví

Policejní prezident Martin Vondrášek v srpnu Reflexu sdělil, že je pro něj priorita získat peníze na platy příslušníků, aby sbor byl konkurenceschopný na trhu práce. „Musíme udělat všechno pro to, aby zkušení policisté neměli důvod opouštět náš bezpečnostní sbor. Potřebujeme, aby se mzdy vyvíjely poměrně s růstem platů v komerční sféře, respektive s vývojem průměrných příjmů v České republice. Potřebujeme se zaměřit i na nováčky, zejména pak maturanty. Daří se nám nabírat kolem 2300 nových policistů ročně. Na druhou stranu nástupní plat činí v tuto chvíli 30 070 korun, což už není konkurenceschopné. Když jsme si udělali analýzu odchodů, tak dvanáct procent z nich jsou policisté s méně než čtyřmi roky služby. Důvod je prostý, každý mladý člověk si chce vybudovat nějaké vlastní životní zázemí a plat u policie je na to nedostatečný,“ uvedl Vondrášek.

Problémy vnímá i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Samozřejmě vím, že situace u policie není ideální. S odborovými organizacemi jsme společnými silami pokroků už v minulosti dosáhli. Letos se poprvé povedlo zajistit garantovaný růst platů na více let po sobě. V rozpočtu je také poprvé zakotven i příspěvek na stravování a v neposlední řadě jsme to byli my, kdo přišel se skokovým zvýšením platu začínajících policistů na 30 000 korun. Ale ano, víme, že to stále není dostatečné. Rozpočet rezortu na příští rok potom poroste o 10,3 miliardy a zajistili jsme v něm i dostatek prostředků na provoz a investice. Počet policistů v některých krajích je dlouhodobá věc a i tady s vedením policie pracujeme na řešení a situaci nijak nepodceňujeme. Pokračovat bude i digitalizace a snižování byrokracie tak, aby se policisté mohli věnovat zajišťování bezpečnosti lidí,“ uvedl na sociální síti X Rakušan.

Další jednání příští týden

Lehký ale poznamenal, že je nutné přestat slibovat a skutečně přijít s efektivním řešením, aby byli kvalifikovaní lidé udrženi. Proč tedy policisté jako Červenka ve sboru zůstávají, ačkoli jsou ve sboru podle nich problémy? „Pochopí to hlavně lidé ze sboru, ale je to poslání. Zároveň beru lidi v jednotce jako svou druhou rodinu, při službách si kryjeme navzájem záda. Spoustu policistů to má stejně, drží je tu hlavně kolektiv. Jak se říká: jednou policajt, vždycky policajt,“ poznamenal Červenka.

Co by tedy bylo dobrým řešením problémů, na které odboráři upozorňují? Podle Červenky by se měla provést reforma policie a především předělat systém přidávání peněz příslušníkům. V potaz by šlo třeba navázání platů na průměrnou mzdu v Česku, jako to mají třeba soudci a státní zástupci.

„Vyhnuli bychom se pak těmto dohadům a debatám vždy před koncem roku. Pokud by se ekonomice dařilo, dostali bychom přidáno, pokud ne, tak bych osobně šel vysvětlit poslednímu policistovi, proč se platy zvedat nebudou. Teď to ale vypadá, že se policejnímu sboru zvedají platy jen před volbami,“ přiblížil Červenka.

Lehký pak podotkl, že jako prvotní řešení by bylo zřízení pracovní skupiny, která by identifikovala oblasti, na kterých policie pracuje zbytečně, jako například některá administrativa, a řešení, které by dané problémy v blízké době odstranily.

„Pracovní skupina je výborný nápad. Pokud je tady požadavek na její zřízení a budou v ní i odboráři a Policejní prezidium, jsem samozřejmě všemi deseti pro. Je to věc normální lidské komunikace a já se jí nebráním. Jde o společný cíl,“ uvedl na X Rakušan.

Jak se ale nakonec budou problémy v policejním sboru řešit, se uvidí příští týden. Rakušan avizoval, že opět bude jednat s odborovými svazy. „Ve čtvrtek se znovu setkám s odbory bezpečnostních sborů nad jejich požadavky. Pokroků, třeba i v oblasti platů, jsme společnými silami už v minulosti dosáhli, a věřím, že tak tomu bude i tentokrát,“ uvedl Rakušan.