Babišova vajíčka: Česká legislativa zaspala v oblasti reprodukční medicíny o desítky let
Jedna žena po darování vajíček zemřela, jiná byla v ohrožení života a další budou mít doživotní následky. Proti této smutné realitě, z níž podle všeho známe jen vrcholek ledovce, stojí zástupy párů, které díky klinikám a právě těmto mladým a původně zdravým ženám děti mají. V počtu dárkyň vajíček se v Česku držíme světově na špici a nic nenasvědčuje tomu, že se blíží změna. Lidská vajíčka jsou výnosný byznys.
Mladá žena z jižních Čech se rozhodla v roce 2015 na jedné z brněnských klinik IVF darovat vajíčka. Udělala to už podruhé. První odběr prý proběhl v pořádku, dokonce měla být podle slov své matky klinikou a personálem nadšená. Alespoň tak to zaznělo u soudu, který letos s lékaři z oné kliniky proběhl a z něhož odešli osvobozeni – zatím nepravomocně. Původně nadšená dárkyně totiž na následky odběru vajíček zemřela. Případ se téměř podařilo ututlat, státní zástupce obžaloval lékaře z usmrcení a ublížení na zdraví z nedbalosti až po čtyřech letech.
Co se v roce 2015 vlastně stalo? Po „rutinním“ zákroku, při němž jí bylo odebráno najednou dvaatřicet vajíček, se výrazně zhoršil ženin stav. A lékaři na klinice i zdravotnický personál se odhodlali zavolat záchranku a nechat ji převézt do nemocnice, až když už bylo pozdě. Ani okamžitá operace, při níž lékaři odsáli téměř pět litrů krve z břicha, ji nezachránila. Vznikl plicní edém a v důsledku příliš dlouhého vnitřního krvácení došlo k srdeční zástavě.
Ve stejný den přitom zachraňovali v jiné brněnské nemocnici život i druhé dárkyni vajíček ze stejné kliniky, dokonce ze stejného pokoje. Ta měla víc štěstí a jen o vlásek přežila, ovšem přišla o vaječník i vejcovod.
V obou případech lékaři, kteří o životy žen bojovali, konstatovali hormonální hyperstimulaci. Dárkyně vajíček totiž musí před samotným odběrem projít hormonálním nabuzením – díky velkým dávkám hormonů jsou vaječníky měkčí, dochází k lepšímu odsání vajíček, a hlavně je k dispozici dostatečný počet vhodných vajíček naráz.
Podle odborníků, s nimiž jsme případ mrtvé dárkyně konzultovali, lze oprávněně předpokládat, že hormonální hyperstimulace není v těchto zařízeních výjimečná, protože zvyšuje „výtěžnost“ dané dárkyně.
Babišova vajíčka
Právě tragická smrt dárkyně upozornila na šedou zónu komerčního zdravotnictví: centra asistované reprodukce. Občas dojde k záměně embryí, tedy rodiče mají cizí dítě a vice versa. Jindy se z mladé ženy v ideálním reprodukčním věku, jež darovala vajíčka, stane neplodná budoucí klientka kliniky. V dalších případech, z nichž některé šetřila i policie, byly ženy s vážnými zdravotními komplikacemi a bolestmi po odebrání vajíček poslány domů a na jejich potíže nebyl lékaři ani zdravotnickým personálem těchto center brán zřetel. Když „dělaly problémy“, obdržely další finanční kompenzaci a na oplátku podepsaly mlčenlivost.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!