Šmírování díky koronaviru: Vláda chce využít krize ke sledování občanů, citlivá data bude sbírat i po karanténě
Jak moc nás koronavirový výjimečný stav a karanténa vehnaly do náruče totalitního stylu řízení a onoho legendárního Velkého bratra? Nakolik jsou pro nás nové technologie, na něž nyní všichni automaticky spoléháme a každodenně je používáme, sluhou a nakolik naopak ony nás využívají či zneužívají jako zdroje osobních a citlivých dat? Nejen to řeší v dalším bytovém semináři Adéla Knapová a Bohumil Pečinka se svými hosty. Podívejte se na video.
Co se s našimi daty děje a co se s nimi může dít? Jak moc nás mají korporace a vlády pod dohledem? Proč jsme se rozhodli obětovat své osobní svobody ve jménu zdraví? A není tato dnes zdánlivě „nutná“ volba falešná? Neměli bychom mít právo jak na zdraví, tak na osobní svobodu? Kdo na naší panice a nové módě bezhlavého sdílení dat ve jménu vyššího dobra (zde boje s Covid-19) vydělá? A jak naše dnešní rádoby dočasná rozhodnutí (jak nás jednotlivců, tak vlád, globálních firem…) překreslí a (z)mění budoucnost?
Scházíme se v bytě v samém centru Prahy pod Petřínem, kde kdysi fenomén takzvaných bytových seminářů vlastně vznikl. V bytě, kde dřív žil a právě ony slavné bytové přednášky pořádal filozof, pedagog, komeniolog, mluvčí Charty 77 a první rektor UK po sametové revoluci Radim Palouš.
V době zcela jiné, přesto však svou tíživostí, nejistotou a strachem ne nepodobné jsme se rozhodli na tuto tradici navázat. A protože se nacházíme ve výjimečném celostátním stavu karantény, jsou naše setkání v nejnižším možném počtu, s rouškami, vydezinfikovanýma rukama apod. Tentokrát si Adéla Knapová a Bohumil Pečinka povídali s Lukášem Dostálem, CEO Hellit a ALTRON Business Solutions a Davidem Šimoníkem, PR a mediálním konzultantem, mimo jiné také vyučujícím na Univerzitě Karlově.
Vy ostatní jste srdečně zváni touto cestou. Video s debatou najdete v úvodu článku.