Drastická opatření kvůli covid-19 způsobila horší ztráty než samotná nemoc, říká doktor Jiří Votruba
Zostřená protikoronavirová opatření v Moravskoslezském kraji opět vyvolala debaty o vhodnosti „vypínání“ veřejného života. Přední plicní specialista Jiří Votruba si myslí, že karanténní opatření nejsou adekvátní síle nákazy a tyto manévry přinesou velké ztráty na životech lidem trpícím jinými nemocemi.
Co si myslíte o nemoci covid-19?
Teď budu mluvit jako klinický lékař. Jde o obvyklou, někdy trochu víc nepříjemnou virózu, která může způsobit komplikace u tří skupin lidí: starých nad 75 let, lidem s cukrovkou nebo obézním. Podobných viróz jsme tady ovšem měli každý rok spoustu.
I pokud jde o počty nakažených?
U nás na klinice máme stejné počty pacientů jako během poměrně těžkých chřipkových epidemií v minulosti. Vnitřně mě udivuje, jaký humbuk toto onemocnění u nás i ve světě vyvolalo. Z hlediska medicínského totiž nic moc.
Co myslíte tím nic moc?
Čísla lidí, kteří měli těžký průběh nebo umřeli, nejsou vyšší než u jiných viróz.
Jak se na to díváte z hlediska síly nákazy?
Covid-19 zdaleka nedosahuje síly epidemií, jaké tu byly v minulosti. To, co se dělo v Česku, bylo neadekvátní a přinese to nejen ekonomické ztráty, ale především obrovské ztráty na jiných lidských životech.
Co tím myslíte?
Jenom na naší malé klinice vidíme desítky lidí, kteří přicházejí se zanedbanými chorobami, zejména s plicní rakovinou, která by před několika měsíci byla operovatelná. Dále přicházejí s těžkými formami fibróz a bronchitických onemocnění. Zvláště u těch onkologických onemocnění jsou to smutné věci. Dále se setkáváme s přechozenými infarkty a vůbec se srdečními potížemi. Drastická opatření spojená s nemocí covid-19 způsobila horší ztráty než nemoc, před níž měla tato opatření bránit.
Kolik máte dnes covid pacientů?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!