Kubek: ČR svítí na mapě Evropy jako epicentrum covidu. Vláda nekoná a důsledky zachraňují unavení lékaři
„Kdyby zdravotnictví fungovalo tak efektivně jako funguje vláda, tak by těch mrtvých bylo daleko víc,“ komentuje prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu Prostor X současnou epidemickou situaci v ČR. Vláda je dle jeho názoru neschopná a politikům jde jen o získávání hlasů. Vedení líbivé politiky a její následky poté podle Kubka zachraňují především zdravotníci.
„Jestli je někdo schopný, nebo není schopný, se posuzuje podle výsledků jeho práce a nemyslím si, že by ta epidemie byla zvládnutá,“ říká Milan Kubek. Na otázku, zdali není nefér vinit z průběhu epidemie vládu ČR, když podobnou situací procházejí země po celém světě, odpovídá: „Je to zvládnutelné. Dobře, jsou tu extrémy, země v jihovýchodní Asii, které prostě epidemii zvládly, zvládají, ekonomika tam funguje, klasickým příkladem je Jižní Korea. Máme země, které mají určitou geografickou výhodu – Austrálie, Nový Zéland a podobně. Ale nemůžeme se přeci utěšovat tím, že všude mají problém, když jsme na tom nejhůř. Podívejte se na mapu Evropy a vidíte, že Česká republika prostě svítí jako epicentrum covidu uprostřed Evropy, že nám Němci museli přibouchnout hranice a vystavit nám tady poměrně tvrdé vysvědčení. Já prostě odmítám přistoupit na logiku, že ať budeme co budeme dělat, všichni dopadneme stejně spatně, že Německo je na tom stejně špatně jako my. To není vůbec pravda, minulý týden měli přibližně patnáctkrát méně případů na počet obyvatel než Česká republika.“
Naše zdravotnictví navíc dle Kubka prochází nejtěžším obdobím od začátku epidemie: „Zdravotnictví 5 měsíců jede na hraně svých možností úplně v nouzovém režimu, zanedbává se péče o spoustu jiných pacientů, kteří prostě nemohou být operováni, nemohou být vyšetřeni, všechno se odkládá, všichni jenom řešíme covid a řešíme důsledky té nezvládnuté epidemie. Kdyby zdravotnictví fungovalo tak efektivně jako funguje vláda, tak by těch mrtvých bylo daleko víc.“
Problém dle Kubka nespočívá jen v tom, že covidem zatížené zdravotnictví nemá dostatečné prostředky pro běžné, mimocovidové zákroky a vyšetření, ale především ve vytíženosti našich zdravotníků. „Nám se podařilo desítky tisíc lidí zachránit, bohužel za cenu také velkých lidských obětí. Je třeba si uvědomit, že 66 tisíc zdravotníků už nemoc prodělalo. To je čtvrtina. Každý čtvrtý zdravotník prostě byl nemocný. Řada z nás má zdravotní následky a 54 zdravotníků zemřelo, včetně 24 lékařů. Tohleto prostě není vůbec žádná sranda a míra frustrace mezi právě lidmi třeba pracujícími v nemocnicích extrémním způsobem narůstá,“ vysvětluje Kubek.
Celý rozhovor s MIlanem Kubkem můžete zhlédnout zde:
Prostor X: Rozhovor s Milanem Kubkem • Prostor X
„Do toho se musíme trapně, poníženým způsobem už několik měsíců doprošovat toho, aby ti lidé dostali za svoji práci alespoň nějakou symbolickou odměnu. Jak mám jinak označit vládunež jako neschopnou, když předseda vlády není schopen za dva měsíce říct, jestli ti lidé nějaké peníze dostanou, kdy a kolik a jakým způsobem. Takhle se opravdu funkční vláda nechová… Povinností politiků je se domluvit. To je jejich práce, oni jsou za to placení, aby společně hledali cestu, jak tuhle zemi vyvedou z krize. Není prostě možné, aby vláda nekonala a ty důsledky té krize hodila na zdravotnictví. Ostatně takto to cynicky udělali před Vánoci – prostě líbivá politika, všechno rozvolníme, lidé si užijí a zdravotnictví to zase nějakým způsobem vyřeší, ale prostě zdravotníci už také nemůžou.“