Video placeholder

Obezitolog: Pohybem si čistíme hlavu. Když stres neřešíme pohybem, řešíme ho pak jídlem nebo i alkoholem

-VaP-

Obezitolog docent Martin Matoulek se v pořadu Prostor X vyjádřil k otázce nezdravé životosprávy v domácích prostředích, do kterých jsou lidé uvrženi epidemickými lockdowny. Dle jeho slov je v těchto dnech obzvláště důležité dbát na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, i když je to momentálně obtížné.

„V tuhle chvíli v téhle situaci asi těžko budu říkat, že se máme víc hýbat, ale nepochybně chůze na zdravém vzduchu má nejenom metabolické účinky pro tělo, ale také psychosociální účinky, antipsychotické. To znamená, že si vlastně tím pohybem čistíme hlavu a myslím si, že ten stres, který v populaci v tuto chvíli je, když ho nemůžeme ventilovat nebo když ho neumíme kompenzovat tím pohybem, tak ho častěji kompenzujeme jídlem nebo energetickými nápoji nebo třeba i alkoholickými,“ vysvětluje Matoulek.

Změny v populaci v důsledku koronavirových lockdownů již Matoulek v tuhle chvíli pozoruje: „My máme pacienty, monitorujeme je přes různé aplikace, takže jsme viděli, že došlo k poklesu množství kroků za den. I jarní i podzimní lockdown uvedl přibližně o dvacetpět až třicet procent méně kroků denně, což je poměrně hodně. Vidím, že naši pacienti, kteří byli na hraně a něco měli zhubnuto, tak se vrací zpátky. Ten jarní lockdown v minulém roce byl kolem dvou až čtyř kilogramů, podzimní velmi podobně a teď se to pomaličku posune zpátky, takže mnoho pacientů, kteří zhubli třeba dvacet, třicet kilogramů a měli to relativně dobře rozjeté, tak teď mají třeba plus osm, plus deset, ale pořád se drží a pořád ti, co se monitorují a alespoň trochu sledují, tak přibírají jenom pomalu.“

Celý rozhovor s obezitologem Matoulkem můžete zhlédnout zde:

Video placeholder

Prostor X: Rozhovor s Martinem Matoulkem • Prostor X

Na otázku, zdali není současná situace pro hubnoucí pacienty extrémně demotivující, když za tu situaci ani vlastně nemůžou, odpovídá Matoulek: „No oni pravděpodobně ani úplně nemůžou za ty hmotnosti, co nabrali. Vždycky je tam kus genetiky, kus prostředí a samozřejmě do těch vysokých hmotností se dostanou převážně ti, kteří mají tu genetickou vlohu, protože tady máme spoustu hubeňourů, kteří nikdy nepřiberou, ani v lockdownu nepřiberou a tam to prostředí tu genetiku nepřetlačí. Ale pravdou je, že oni se dostali do takového prostředí, které je tak extrémně vede k vzestupu té hmotnosti, protože když omezíte pohyb a máte dostatek energetických zdrojů, což v těch obchodech vidíte, že nedostatek nám nehrozí z hlediska jídla, tak samozřejmě jim tu radost, tu krátkodobou radost, přináší to jídlo a samozřejmě ta genetika vede k tomu, že přibírají. Takže samozřejmě, můžou se na to… ani nechci říct vymlouvat, ale vysvětlovat ten vzestup tou situací, ale zas jim nezbývá nic jiného než změnit to svoje mikroprostředí, byť v domácích podmínkách to jde velmi těžko.“