Pojar: Teroristi se někdy předhání v brutalitě. Za utrpení lidí v Gaze může Hamás, přesto má obrovskou podporu
Nebývale rozsáhlý a brutální útok, který provedli palestinští teroristé minulý víkend na Izrael, zaskočil svět i Izraelce samotné. Řádění teroristů bylo zatím učiněno zadost, ale blízká budoucnost bude dozajista bohatá na události. Izrael mobilizuje armádu a chystá se k odvetné akci. Jak bude vypadat a jaké výzvy a ponaučení z nastalé situace plynou pro svět i Českou republiku? Téma probíráme s poradcem vlády pro národní bezpečnost a bývalým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem.
Kolem útoku zatím panuje mnoho nejasností. Jisté je jen to, že při něm zahynulo nejvíce židů od druhé světové války a že dosáhl takové míry brutality, která šokovala svět a vynutí si tvrdou reakci. Už od začátku nejde jen o lokální konflikt, ale jak už to s děním na Blízkém východě bývá, má silný mezinárodní přesah. Dochází k němu v situaci, kdy se po desítkách let začínají normalizovat diplomatické vztahy Izraele a arabských zemí. Do věci promlouvají lokální i světové mocnosti. Spojené státy do oblasti vyslaly část své námořní flotily a manifestují tak podporu Izraeli a snahu udržet konflikt pod pokličkou. Jde o jasný vzkaz dalšímu globálnímu hráči, a sice Íránu, který je v úzkém spojení s protiizraelskými radikály a má rozhodující slovo v případné eskalaci konfliktu do blízkého zahraničí.
Dopady útoku se neomezují jen na Blízký východ, pozorujeme je i v Evropě. V řadě metropolí dochází v posledních dnech k demonstracím na podporu Palestiny. K podobné manifestaci má dojít i v Praze. Ve světle znovu objevených problémů s ilegální migrací, která poslední dobou opět sužuje evropské země, se tak i my stavíme před nové výzvy. Jak máme přistupovat k podpoře Palestiny? Máme přestat v humanitární podpoře Palestinců? Čelíme zvýšené bezpečnostní hrozbě? Dozvíte se ve videu.