Pojar: Evropa se poučila a začíná měnit svůj přístup k migraci. Musíme být tvrdší a lépe chránit hranice
Ve světle četných propalestinských protestů na mnoha místech Evropy vyvstávají otázky nad naší vnitřní bezpečností. Již bezmála deset let se Evropa potýká s ilegální migrací. Ta v posledním roce dosahuje podobného objemu jako při největších vlnách v roce 2015. Jak se změnil přístup evropských politiků k migraci? A hrozí nám vzhledem k situaci na Blízkém východě zvýšené nebezpečí? I tyto otázky jsme probrali s poradcem vlády pro národní bezpečnost a bývalým velvyslancem v Izraeli Tomášem Pojarem.
Nelegální migrace je v Evropě velké téma již bezmála deset let. A především její negativní důsledky se nyní podílejí na změnách politických poměrů v řadě zemí. Od Francie přes Německo až po Skandinávii roste úspěšnost hnutí a stran, které se k migraci stavějí zdrženlivě. Vypadá to, jako by pomalu začal převládat skeptický přístup, který dříve razili třeba i naši politici a který byl brán některými evropskými politiky jako přinejmenším zpátečnický.
Změní se evropská migrační politika? Kdo tomu dosud brání? Jak je potřeba změnit přístup k migraci a čelí Česká republika zvýšenému bezpečnostnímu riziku? Dozvíte se ve videu v úvodu článku.
Podívejte se na celý rozhovor s Tomášem Pojarem: