Dan Ariely, vypravěčský stan a významné pomrkávání. Spoludramaturgové Colours odhalili další novinky
Chystáte se v červenci na Colours? Pak věnujte pozornost našemu videorozhovoru. Zlata Holušová, ředitelka a zakladatelka (nejen) hudebního festivalu Colours of Ostrava, a DJ a ostravský organizátor kulturního života Filip Košťálek navštívili studio Reflexu, aby nám jakožto spoludramaturgové Colours prozradili novinky o programu následujícího ročníku.
V úvodu jsme se vrátili k loňskému dvacátému, jubilejnímu ročníku, nejnáročnějšímu a dosud nejsmolnějšímu. Proč si po covidu musejí diváci po celém světě zvykat na to, že jejich hvězda nepřijede? Zlata Holušová a Filip Košťálek upřímně doufají, že v případě nejzvučnějšího jména letošního festivalu, Lennyho Kravitze, ke komplikacím nedojde a na rozdíl od letošních smolařů, nemocné Ellie Goulding a Burna Boye, jehož soukromé letadlo z Paříže nakonec neodstartovalo, do Ostravy v pořádku dorazí.
Fantastická show i intelektuální elektronika
„Stejně jako druhá největší hvězda, Sam Smith,“ dodává Zlata Holušová s tím, že britská popová a R&B hvězda v České republice vystoupí úplně poprvé. „My jsme o jeho účinkování usilovali devět let a nakonec ho získali, na což jsme velice pyšní. V loňském roce byla jeho koncertní show označena v mnoha anketách jako nejlepší živé vystoupení na světě, nejinovativnější, nejzajímavější, nejkontroverznější, prostě úžasné.“
Znalec současné hudební scény a vášnivý festivalový návštěvník Filip Košťálek, který se z brigádníka na festivalové produkci za devět let vypracoval na pozici spoludramaturga a pravé ruky Zlaty Holušové, pak vyzdvihuje sobotního headlinera, britského elektronického mága Jamese Blakea: „Toho jsme si se Zlatou vysnili. Šli jsme na něj v Londýně, do obrovské Victoria Hall. On je opravdu fenomén; vrací se ke svým kořenům, k elektronické hudbě, která je hodně intelektuální. Dokáže vtáhnout úplně všechny, kdo na něj přijdou, i ty, kteří by elektronickou hudbu normálně neposlouchali.“
Meltingpot přivítá Dana Arielyho
Zlata Holušová mimo jiné připomněla, jak proticovidová opatření změnila nejen situaci promotérů a hudebníků, ale i samotných posluchačů. „Celá jedna generace dejme tomu šestnácti- až osmnáctiletých lidí nezažila ani taneční, natož stužkovací, večírky a maturitní plesy. V letech, kdy mají nejvíce nasávat prostor venku, byli zavření doma. A mnozí z nich získali i takové pocity, že chodit mezi davy je pro ně nepříjemné. Tři roky byli zavření jako ve vězení, jen se svým počítačem. Ztratili jsme zcela přirozené publikum, které se vychovává od klubů, od různých parties.“ Filip Košťálek k tomu dodal: „Bude to trvat nějakou dobu, než se to vyléčí. Kde si myslím, že můžeme být trošku optimističtější, je Meltingpot. Lidé si během covidu zvykli poslouchat podcasty a informace přijímat trošku jinak, takže je větší zájem o podcasty naživo, o to, poslechnout si přednášky, dozvědět si něco nového. V tom vidím pozitivum, které nám covid přinesl.“
Pokud jde o Meltingpot, čtyřdenní fórum se zhruba 250 řečníky z více než dvaceti zemí světa na jedenácti scénách, do Dolních Vítkovic letos přijede návštěvníkům festivalu přednášet třeba izraelský psycholog a behaviorální ekonom Dan Ariely, jehož knihy v češtině vydává nakladatelství Práh. Vrací se také stará známá Tereza Kai (dříve Tereza Ghose), v jejímž Vypravěčském stanu (jak se jmenuje její nový podcast) se diváci seznámí s příběhy plnými moudrosti předků i té přírodní a s magickými zážitky z jejích cest po světě.
Další podrobnosti se přímo od spoludramaturgů Colours of Ostrava dozvíte z videorozhovoru, který je součástí tohoto článku. Připomeňme jen, že se 17. až 20. července v rámci 21. ročníku Colours of Ostrava setkáme se zhruba stovkou kapel. Dosud oznámená velká jména? Po osmnácti letech se na Colours vrátí newyorská punková legenda Gogol Bordello, dále byla ohlášena afrobeatová kapela Bixiga 70 z Brazílie a galicijská diva Mercedes Peón. Z Austrálie dorazí raper Genesis Owusu, z Polska duet Kwiat Jabłoni a z Glasgow skladatel a zpěvák se syrovým hlasem Murdo Mitchell. V roce 2024 dále vystoupí již dříve ohlášení Sam Smith, rocková legenda Queens of the Stone Age, britský producent a zpěvák James Blake, multiinstrumentalista Dennis Lloyd či texaské trio Khruangbin, britská multiinstrumentalistka, skladatelka a zpěvačka Bat for Lashes, s umělou inteligencí experimentující zpěvačka Sevdaliza, německá elektronická legenda Tangerine Dream, japonský buddhistický mnich Yogetsu Akasaka, holandská kapela Son Mieux nebo německé trio Klangphonic.