Kintr: Válka v kyberprostoru sílí. Za minulý rok jsme zaznamenali 262 vážných útoků, část z nich z Ruska a Číny
Myslíte si, že software namontovaný v čínských autech by nás mohl jednou odposlouchávat? „Technicky to možné je,“ varuje Lukáš Kintr (35), ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad řeší především způsoby, jak odolat hrozbám v kyberprostoru, které neustále nabývají na síle. Jak proti občanům, tak proti kritické infrastruktuře státu. Budeme se tomu schopni bránit? A přejdeme i do protiútoku? Také o tom je rozhovor Reflexu s Lukášem Kintrem.
Pane řediteli, kyberprostor je nekonečný a široká veřejnost mu většinou málo rozumí. Kolují například informace, že v čínských autech by mohl být software, který by nás odposlouchával. A že ty informace by firmy předaly čínskému režimu, jenž by je mohl využít a zneužít. To je konspirace, nebo je to možné?
Technicky to možné je. Jde jen o motivaci nějaké firmy, zda to chce skutečně dělat.
Takže za několik let bych si mohl doma otevřít čínskou ledničku, půjdu si do ní pro oblíbené kolečko uheráku a někde ve vzdáleném místě kyberprostoru to někdo zaznamená? Skutečně to není fikce?
Vyloučeno to není. Podívejte se na sociální sítě. Ty sbírají velké objemy dat o uživatelích. Na základě profilu každého člověka mu pak podstrkují obsah, který mu imponuje. Dávají mu něco, co je podle někoho správné, to může být někdy až destruktivní. Záleží na provozovateli sítí, zda se k něčemu takovému sníží, či nesníží a jak využívá sebraná data. Přitom málokdo z nás přemýšlí o tom, co bude znamenat souhlas s nějakými obchodními pravidly. Málokdo omezuje funkce aplikací, které máte v mobilu, i když to jde. Je na každém z nás, zda chce data s někým sdílet. Zpět k vaší otázce. Máme dnes chytré termostaty, chytrá auta, chytré ledničky. Takže až jednou v budoucnu půjdete do ní pro kolečko uheráku, myslete na to.
Není pak kyberprostor obdobou šíleného vědce Frankensteina, který stvořil monstrum?
Je na nás, abychom nastavili taková pravidla, aby to tak nebylo.
Ještě vzpomenu dvě vzájemně nesouvisející věci, které se odehrály v krátkém časovém období v různých částech světa. V září přišel opakovaně na adresy mnoha škol výhrůžný e-mail, který tvrdil, že budovy jsou zaminované. Pak v Libanonu, podle všeho to má na svědomí Izrael, byly odpáleny tisíce pagerů členů teroristického hnutí Hizballáh. Některé lidi to zabilo, jiné zranilo. Je možné v kyberprostoru udělat vlastně cokoli?
Je v něm opravdu možné udělat neskutečné množství i zdánlivě neskutečných věcí. Na jednu stranu těch dobrých, jež se dají využít jako silný nástroj. Ale i těch špatných, ty se dají zneužít proti jednotlivci, skupině i celému státu. Záleží na tom, kdo je aktérem a zda někdo vyznává určité hodnoty, které ho brzdí vykonat určité věci.
Spojujeme si s módním slovem kyberprostor i věci, jež s ním nesouvisí?
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!