Svjatlana Cichanouská v sídle OSN v září 2023

Svjatlana Cichanouská v sídle OSN v září 2023 Zdroj: Sviatlana Tsikhanouskaya‘s Office

Svjatlana Cichanouská se letos v Praze zúčastnila pochodu u příležitosti Dne nezávislosti Běloruska
Setkání s českým velvyslancem v Litvě Alešem Opatou
V listopadu 2022 se Svjatlana Cichanouská v Praze setkala s premiérem Petrem Fialou
3 Fotogalerie

Cichanouská: Lukašenko udělal z Běloruska trampolínu pro Rusko. Nevím, jestli je můj manžel naživu

Ekaterina Kanakova

Výměna příměří za ztrátu okupovaných území a zmrazení konfliktu, pokud by k tomu byl Kyjev přinucen, by byla velmi špatným scénářem pro Ukrajinu, ale také pro Bělorusko. Říká to Svjatlana Cichanouská, vůdkyně běloruské opozice. Ta byla po zmanipulovaných volbách, v nichž kandidovala proti diktátorovi Alexandru Lukašenkovi, nucena opustit zemi a nyní žije v Litvě. Ve vlasti byla odsouzena k 15 letům vězení.

Nakolik nestabilní je Lukašenkova situace ve třetím roce války na Ukrajině?

Stabilita situace Lukašenka závisí nejen na válce na Ukrajině, ale také na politické a humanitární krizi v Bělorusku. Pomáhají mu represe, peníze a politická podpora Putina. A pokud bude odstraněna alespoň jedna z těchto opor, režim se otřese. Jeho politikou je nyní udržet se u moci za jakoukoli cenu. A úkolem Běloruska a demokratických sil je uvolnit jeho berličky, kterých se drží. Lidé v Bělorusku vidí, že ekonomika upadá, jsou unaveni z neustálých represí, z toho, že Lukašenko udělal z naší země spoluagresora, a všichni si uvědomují, že Lukašenko má strach z opakování událostí z roku 2020. Lidé jsou nyní svědky další vlny represí před takzvanými volbami. Lukašenko potlačuje jakoukoli formu svobody slova a pronásleduje i ty nejneutrálnější lidi, a dokonce i své ­vlastní.

Řekla jste, že Lukašenko se obává opakování událostí z roku 2020. Jak moc je podle vás reálné, že se tyto události budou opakovat při příštích prezidentských volbách v roce 2025?

Nejprve si definujme slovo volby. Rozhodně to není totéž jako volby v demokratických zemích. Lukašenko nevyhlašuje volby pro lidi, ale pro sebe. Bude to jeho znovuzvolení. Každému je naprosto jasné, že jde o další frašku. To je takové znovuzvolení Lukašenka pro samotného Lukašenka. On chce ukázat, že může nakreslit procenta. A samozřejmě si to může dovolit, když jsou bezpečnostní složky v ulicích. Ale on nemá legitimitu jako takovou.

Strážci zákona otevřeně demonstrují svou připravenost, předvádějí flotilu antonů, ukazují odhodlání bít, ničit, mučit, věznit, protože se obávají a chtějí předem vyloučit možnost opakování roku 2020. Lukašenko si ani takové nespravedlivé a nerovné volby, jako byly v roce 2020, nemůže dovolit a bojí se jich, protože ví, že Bělorusové ho u moci nechtějí. A samozřejmě že dnešní situace je jiná než v roce 2020, represe zesílily a lidé jsou nuceni jednat skrytě. Protesty jsou stále nepravděpodobné, protože jakákoli jejich forma je potlačována. Nevyzývám lidi, aby se připravovali na to, že vyjdou do ulic, protože by byli dalšími politickými vězni, bylo by to masové bití lidí. Bělorusové neztratili naději a víru, lidé se připravují na okamžik, jenž může změnit situaci, ale nejsou to tyto volby.

V roce 2020 to byl Putin, kdo pomohl udržet Lukašenka u moci. Nemyslíte si, že nyní je čas jednat, protože Putin je oslaben válkou na Ukrajině a nebude moci Lukašenkovi přijít na pomoc se stejnou silou jako minule?

Pro Putina je samozřejmě důležité obsadit všechny postsovětské země, protože nás nevnímá jako samostatné nezávislé státy. Ale Bělorusko je pro něj výjimečné a vrhne všechny síly na záchranu Lukašenka, i když je slabý. Lukašenko pomáhá Putinovi obcházet sankce a militarizoval mnoho průmyslových odvětví, aby pomohl Putinovi v této válce, Putin potřebuje běloruské území. Lukašenko je tedy pro Putina nejdůležitější, a pokud by k protestům došlo, Putin by Lukašenka opět podpořil.

Jaká by podle vás byla ideální příležitost, aby Bělorusové projevili svůj odpor?

Jsem přesvědčena, že dříve či později přijde v Bělorusku změna, na niž musíme být připraveni, protože v roce 2020 bylo naše povstání velmi spontánní. Lidé to sami od sebe nečekali. Zvedla se silná vlna solidarity a lidé cítili, že nejsou sami a že jich je hodně. Bylo to probuzení národa. A bylo mnoho nepolitických lidí, kteří nevěděli, v co se to může zvrhnout, kteří brutalitu režimu v zásadě podceňovali. Jako třeba já.

Takže se připravujeme na okno příležitosti. Nikdo neví, kdy to bude, je tu obrovské množství faktorů, jež to ovlivňují. Přijde to nečekaně, protože historie ukazuje, že takové režimy se zdají být odolné, ve skutečnosti ale zahnívají a praskají zevnitř. Naším úkolem je nyní co nejvíce rozdělit elity, politicky oslabit a posílit demokratické síly. Oknem příležitosti může být zhoršující se ekonomická situace, jasné vítězství Ukrajiny, kdy je Putin oslaben, protože nyní se jedná o konfrontaci na frontě a nikdo nemá zjevnou převahu.

Vliv má i politická izolace, kvůli níž Lukašenkovi příznivci v určitém okamžiku uvidí, že se Bělo­rusko stává naprostým vyvrhelem. To, že Lukašenko tlačí naši zemi blíže k Putinovi a zaprodává naši suverenitu, se mnohým elitám nelíbí a nechtějí, aby jim vládli ruští úředníci. Lukašenko to mimochodem chápe. Ví, že lidé z jeho okruhu nám předávají informace o tom, jak se obcházejí sankce a jak vydělává na válce, abychom tyto mezery uzavřeli a poskytli tyhle informace našim spojencům.

Vliv by mohla mít i Lukašenkova smrt nebo nemoc. Důležité je, aby v tu chvíli byli demokraté silní a režim slabý, protože se velmi často hovoří o tom, že pokud se Lukašenkovi něco stane, přijde někdo proruský a zaujme jeho místo. A žádný kandidát, jenž bude instalován a nebude zvolen Bělorusy, politickou krizi a politický konflikt v Bělorusku nevyřeší.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!