Jakub Vejmola alias Kicom

Jakub Vejmola alias Kicom Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Kicom: Moje osobní hypotéza je, že Satoši Nakamoto je po smrti a k těm bitcoinům se nikdo nikdy nedostane.
Kicom: Jsem rád, že jsem mohl mít podíl na tom, že se v České republice vytvořila poměrně silná bitcoinová komunita.
Peněz bude vznikat čím dál víc a bitcoin je proti tomu nejlepší ochrana
Socha Satošiho Nakamota v Budapešti. Satoši Nakamoto je jméno nebo pseudonym osoby či skupiny, která navrhla a vytvořila protokol a software pro bitcoin.
4 Fotogalerie

Kicom: Příběh bitcoinu je na hollywoodský film. Jeho stvořitel je zřejmě nejbohatší člověk na planetě

Cena bitcoinu překročila mytickou hranici sto tisíc dolarů. Zvolený americký prezident Donald Trump ho bere na milost. Na kryptokonferenci Emergence vystoupil Andrej Babiš, který byl k bitcoinu dříve skeptický, aby na něj zapěl chválu. Takřka celá Poslanecká sněmovna hlasovala pro vládní návrh, jenž reguluje trh s kryptoměnami a posiluje ochranu spotřebitele. Odborníci mluví o tom, že se z Česka stává kryptovelmoc a do dříve tajemného světa bitcoinu a kryptoměn se pouští čím dál víc obyčejných lidí. Svůj podíl na tom má i známý youtuber Jakub Vejmola alias Kicom, jenž už pět let bitcoinu věří, bojuje za něj a vzdělává veřejnost v jeho výhodách i rizicích.

S vou edukativní prací jste možná v téhle zemi udělal z řady lidí mi­lionáře. Máte v tomhle smyslu nějakou zpětnou vazbu od těch, kteří vás sledují?

Dostávám někdy pozitivní zpětnou vazbu a jsem za to hrozně vděčný, protože byly i časy, kdy to tak veselé nebylo. Třeba při propadu bitcoinu během covidu v roce 2020. To jsem to dělal asi rok a musím říct, že jsem to prožíval dost silně. Taky se mi do toho ještě narodila dvojčata. Tu dobu si asi pamatujete. Svět byl naplněný negativní energií a mně se do toho 3. března, kdy pandemie pomalu začínala, narodily děti. Chvilku nato bitcoin během snad jednoho týdne odepsal asi 60 % ceny. Lidi byli hrozně nervózní vůbec z toho, co bude, a ještě byli zapojeni v jedné z nejrizikovějších investic. ­Aspoň tehdy to tak vypadalo. Ale my jsme to vydrželi a brali propad spíš jako nákupní příležitost. Říkali jsme si, že se nesmíme nechat semlít trhem.

Teď si užívám pravý opak. Lidi mě plácají po zádech, že jsme to společně všechno zvládli, nikdo se nezlobí, protože jsme si to prostě vyseděli, jak my říkáme.

Když jdu na stream, tak je to taková pohoda. Euforické období, lidi mě sem tam odmění i nějakým příspěvkem. I na Twitteru se sem tam objeví poděkování. Lidé píší, že nebýt psychické podpory ode mě, tak by bitcoin třeba už prodali. A protože jsme v tom byli společně, tak se lidé kolem semkli. A já jsem rád, že jsem mohl mít podíl na tom, že se v České republice vytvořila poměrně silná bitcoinová komunita.

Cítíte i nějakou zodpovědnost za ty lidi a za jejich peníze nebo za to, že jste je nějakým způsobem přesvědčil?

Cítím velkou. A o to je to teď jednodušší, protože teď jsou všichni v plusu. Tohle bylo velice tíživé v tom propadu, kdy lidem říkáte, že všechno bude v pohodě, že se to zase zvedne. Já jsem tomu pevně věřil. Na druhou stranu nikdy nevíte. Ta tíha, která na vás leží, kdy skutečně ani sám nevíte. A do toho covid. Co bude dál? Je teď skutečně čas, kdy lidi budou nakupovat bitcoin? V době absolutně největší globální pandemie? Tam jsem pociťoval lehké vyhoření z práce. Věděl jsem, že tu zodpovědnost určitě mám. A od té doby jsem i opatrnější ve svých vyjádřeních. A teď třeba, když jsme zase nahoře kolem těch 100 000 dolarů za bitcoin, tak všem říkám: „Je to super, je to eufo­rický, ale ono to zase dřív nebo později spadne, tak na to buďte připravení.“ Nic víc ale pro to udělat nemůžu, protože sám nevím, co bude v budoucnu. Ale cítím to.

Kdo jsou dnes lidé, kteří drží bitcoin? Jsou to pořád snílci, jak to bylo na začátku?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!