Kicom: Jsem rád, že jsem mohl mít podíl na tom, že se v České republice vytvořila poměrně silná bitcoinová komunita.

Kicom: Jsem rád, že jsem mohl mít podíl na tom, že se v České republice vytvořila poměrně silná bitcoinová komunita. Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Kicom: Většinu peněz mám v bitcoinu. Česko může lákat kryptoboháče, máme tu světové legendy

Martin Bryś

Poslanecká sněmovna schválila novinky v regulaci kryptoměn a zdanění výnosů jejich držitelů. Naši politici se tváří novým finančním technologiím nakloněni a v souvislosti s tím, že Česká republika si díky mnoha šikovným lidem udržuje v kryptosvětě dobré jméno, se můžeme stát jednou ze světových kryptovelmocí. Jak je to s investicemi do bitcoinu a čím můžeme lákat kryptoboháče, vysvětluje Jakub Vejmola alias Kicom, který už pět let provádí v tomto směru osvětu na svém youtube kanálu. 

Je bitcoin vhodný pro každého, třeba jako investice?

Já si myslím, že je úplně pro každého, kdo si ho dobře nastuduje, což není úplně triviální. Na mém kanále je úvod do bitcoinu, což je asi nějakých 70 videí, ale na první seznámení s ním podle mě stačí prvních 20 videí. A po tom, co si to člověk nastuduje, tak si myslím, že jako spoření je bitcoin úplně pro každého. Ale je tam vstupní poplatek. Ne v penězích, ale v edukaci. A po cestě mimoděk pochopíte i to, jak funguje současný ekonomický systém.

Řada lidí, kteří bitcoinu věří, tvrdí, že v něm má většinu svých peněz. Jak je to u vás?

Mám většinu svých peněz v bitcoinu. Nevím přesně, kolik je to teď procent, ale vzhledem k tomu, jak narostla ta cena, tak to bude dost. Já vždycky říkám, že člověk, který do toho takhle jde, tak je pro něj zásadní, aby tomu rozuměl. Můj kamarád Dan Steigerwald, který taky často mluví o bitcoinu, vždycky říká: „Investuj, kolik rozumíš.“ A to platí pro každé aktivum. A já mám pocit, že ze všech investic nejvíc rozumím bitcoinu. Ale vždycky ke svým divákům dodávám, že jsem v situaci, kdy nemáme hypotéku, nemáme dluhy, máme kde bydlet, mám kde pracovat, máme auto, kterým se všude dopravíme, takže si můžu dovolit mít 90 % peněz v bitcoinu. Nikomu nedoporučuju, aby do toho šel 90 procenty. Na druhou stranu nechci svým divákům lhát a říkám, jak to mám.

A co na to vaše manželka? Ta bitcoinu taky tak věří? Není někdy trochu nervózní?

Není z toho nervózní vůbec. Ona moc nesleduje tak jako já, kolik je v tom peněz. V tomhle mám její stoprocentní důvěru. Ona věří tomu, jak tomu věřím já. Ostatně to bylo vidět v jednom z mých videí. Volala mi a řešili jsme nějaké věci s dětmi do školky a já jsem se jí snažil vysvětlit, že teď řeším něco trošku jiného, že bitcoin stojí přes sto tisíc dolarů. Takže celá starost o tuto věc jde trošku mimo ni. Ona to považuje v podstatě za nějakou mou práci, která samozřejmě tvoří část našeho domácího jmění, ale zároveň je velmi pragmatická, a dokud doma topí kotel, rohlík nám doveze nákup a máme prací prostředek, tak ona dál nic nad to neřeší. Je to výborná žena.

Ve vašem nedávném streamu jste taky Česko označil za kryptovelmoc. Není to nadsázka?

Je to trošku youtuberská nadsázka, ale já si myslím, že nějaká velmoc skutečně jsme, protože spousta zajímavých vynálezů tady skutečně vznikla. Třeba hardwarové peněženky, první mining pool, největší výrobce bitcoinových automatů a tak dále.

Máme za sebou velmi zajímavou historii toho, co všechno tady pro bitcoin vzniklo, máme tady lidi, bitcoinové legendy, kteří jsou mezinárodně uznávaní. A teď ještě ty daně. Myslím si, že na tohle můžeme přitáhnout další lidi z celé Evropy, protože ať chceme nebo ne, v některých jiných zemích se skutečně kolem bitcoinu utahují státní smyčky. Navíc se někde zhoršuje bezpečnostní situace a ti lidé, kteří mají hodně peněz v bitcoinu, ve své zemi už třeba nebudou spokojeni a půjdou k nám, kde je vysoká kvalita života. Jsme šestá nejbezpečnější země na světě. Můžu bydlet v Praze nebo někde u Prahy nebo na Moravě. Kdekoliv. Představte si, že sem přijde někdo, kdo má 100 bitcoinů a jde mu jenom o to, aby mu to stát nevzal, a on je tady bude postupně utrácet.

To nakonec vypadá, že kryptoměny a bitcoin mají se státem mnohem víc společného, než by si původně kdo myslel. Byť jejich étos byl opačný.

Myslím, že ve výsledku bitcoin nemá se státem společného vůbec nic, ale stát byl schopen ho nějak vzít do své agendy. My vždycky říkáme o bitcoinu, že je to medojed, to je strašně odvážné zvířátko. A tomu je to jedno. Bitcoin je protokol, který dál běží, těží se všude na planetě, bez toho, co se děje v jakémkoliv státě, si ho můžete uložit k sobě na hardwarovou peněženku. A je úplně jedno, jaké zákony jsou kolem vás. Politici spíš došli k tomu, že je to nějaké téma, které jsou schopni teď zařadit do volebního programu. Ale Honey Badgers Don't Give a Shit.

Více o vztahu Čechů ke kryptoměnám si můžete přečíst v tištěném Reflexu 2025/1 >>>

Reflex 1/2025Reflex 1/2025|Archív