Obchod s nadějí: Závod ve výrobě vakcín pokračuje. Kdo bude první?
Evropská komise během minulého týdne schválila kontrakt se čtvrtým výrobcem na dodávku vakcín pro členské státy, firmami Pfizer a BioNTech. Unie by tak měla mít přístup dohromady až k 1,1 miliardy dávek. Neznamená to ovšem, že už příští rok budou všichni zájemci očkovaní.
Evropská komise pro členské státy EU v současné chvíli nasmlouvala možné dodávky od čtyř firem – 300 miliónů od společnosti AstraZeneca, 200 miliónů od Johnson & Johnson, možných 300 miliónů od Sanofi-GSK a nejnověji také dodávku až 300 miliónů od firmy Pfizer ve spolupráci s BioNTech.
Česká republika by v rámci těchto dohod měla mít předjednaných pět miliónů dávek – tři milióny od AstraZeneky a nově dva milióny od Pfizeru. U těchto čísel je však také nutné počítat s tím, že většina vakcín, včetně těchto dvou, je dvoudávková, tudíž se musí nasmlouvaná množství dělit dvěma.
Jaká bude účinnost?
Společnost Pfizer minulý týden ohlásila průběžné závěry z třetí fáze klinického testování, která přinesla slibné výsledky, hovořící o devadesátiprocentní účinnosti očkovací látky. Podle analýzy firmy Bloomberg Intelligence i podle článku z časopisu Nature však toto číslo ještě nemusí být konečné. Testy mají pokračovat dál, a tak výsledné číslo může být podstatně nižší. V nejhorším možném scénáři by však vakcína měla mít minimálně pětašedesátiprocentní účinnost, což je stále nad požadovanými padesáti procenty na schválení americkou FDA. Podle analýzy můžeme očekávat podobné, možná ještě lepší výsledky například u vakcín Moderny.
Zatímco víme, že vakcína Pfizer-BioNTech proti covidu-19 v určité míře funguje, průběžné výsledky a modelace ze vzorku okolo 45 000 testovaných lidí však podle odborníků neodpovídají na další otázky. Není totiž jasné, zda očkovací látka vytváří dlouhodobou imunitu, či jen zabraňuje projevu nemoci. A také, zda brání případnému přenosu u lidí, u nichž se nemoc nijak neprojeví.
Navíc také není specifikováno, jak bude vakcína účinná u nejrizikovější, tedy starší populace. A v neposlední řadě: jak dlouho budou protilátky u očkovaných osob fungovat. Další odpovědi budeme tedy muset získat až dalším testováním.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!