Slovník covidové éry: Reflex přináší události, osobnosti a výroky, které charakterizují tuhle pitomou dobu
Před rokem jsme určitá jména, výroky a osobnosti prakticky neznali. Dnes se staly součástí našeho slovníku jako Karel Gott, pivo nebo Slavia. Projděme si je.
Netflix
Televizní kanál, který se stal hlavní návykovou látkou koronaéry. Značka Netflix se stala bezkonkurenčně hlavním vítězem doby, kde zítra znamená včera a čas je relativní pojem, protože stejně je všude zavřeno.
Tepláky, crocsy a pyžamo
Tři součásti covidové uniformy, která dokonale ilustruje povahu pandemické krize. Někdo umírá na ventilátorech, ale zbytek národa tloustne na gauči ve vytahaných teplákách, pokrytých zbytky kečupu. Jestli je boj s virem válka, je to ten nejpohodlnější konflikt v historii, protože se dá celý absolvovat v papučích. Speciálně Čechům pak nové módní paradigma svědčí. Na pracovní schůzku si konečně mohou obout crocsy. I kdyby v nich měli bílé ponožky, nevadí to. Šéf na druhém konci datového spoje je má nejspíš taky, a navíc: z webkamery není většinou na nohy vidět.
Home office
Ve své krajní poloze maskovaná dovolená státních úředníků za sto procent platu i s příplatky.
Sekat se na hodině
Slangový výraz školních dětí pro situace, když během on-line výuky není silná wifi a přednášející zůstává na monitoru počítače ve strnulé poloze. Výraz „mně se to seká“ byl současně nejčastější výmluva, jak nemuset poslouchat nudnou učitelku a nemít u ní absenci.
Červená mikina
Legendární svetr, který ministr vnitra Hamáček použil na jednu z prvních tiskovek, na niž ho po týdnech odstrkování konečně pozval premiér Babiš. Vedle rozčileného a zmatečně mluvícího premiéra působil Hamáček rozvážným dojmem a získal tak první kladné politické body v životě. Na červené mikině pak ČSSD graficky postavila svou kampaň do krajských a senátních voleb. Neúspěšně.
Wu-chan
Nějaká prdel v Číně, kde údajně žerou netopejry a ty pak způsobujou virové infekce. Ve skutečnosti metropole větší než New York, kde řadu let fungoval výzkumný ústav, z něhož pravděpodobně unikl koronavirus, jenž vyvolal celosvětovou epidemii.
Fronty
V posledních třiceti letech neznámý fenomén, kdy před obchodem stojí zástup nakupujících a toužebně čeká na okamžik, aby mohl utratit svoje peníze. Kdysi byl důvodem nedostatek zboží, dnes hygienická opatření.
Trasování, semafor
První opatření nás mohlo zachránit před masově rozšířenou druhou vlnou koronaviru, a proto nikdy nefungovalo. Druhé opatření bylo skutečně k ničemu – a taky nefungovalo.
Taxikář
První mediálně populární osobnost s covidem byl pražský taxikář Robert Markovič. Jako jednomu z prvních bylo aplikováno antivirotikum Remdesivir, vyrobené původně proti nemoci ebola. Při odchodu z nemocnice na pražském Karlově náměstí řekl, že se chce dostat do své původní kondice. Vzhledem k nemalému objemu jeho pasu v době hospitalizace nad tím mnoho lékařů povytahovalo obočí.
Papalášství
Dávno zapomenutý výraz z dob diktatury proletariátu. Označoval chování privilegované funkcionářské šlechty, která si mohla dovolit víc než obyčejní lidé. Toto slovo bylo oprášeno poté, co se někteří čeští politici setkávali na zakázaných oslavách v restauracích a fotbalových stadiónech.
Jít na call
Zapnout si počítač nebo laptop a zúčastnit se digitální pracovní porady. Pokud má někdo z účastníků rozmazané pozadí, nejspíš relaxuje na chalupě nebo se právě před pár hodinami ubytoval ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Zanzibaru a nechce provokovat svého šéfa.
Plukovník Prymula
Zpočátku záhadná tvář za rouškou, která od jara 2020 vyhnala Čechy z hospod a odborně nám vysvětlila, co je nouzový stav. Z náměstka ministra zdravotnictví se postupně stal premiérův poradce, ministr zdravotnictví, premiérův poradce a nakonec poradce prezidenta republiky. Oba nejvyšší ústavní činitelé se o něm vyjádřili jako o člověku s nízkou sociální inteligencí. (viz heslo Papalášství).
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!