Potřebujeme zdravý selský rozum: Zodpovědný sedlák na rodinné farmě není žádný významný škůdce přírody
„Nepomohou nám proklamace a svazácké závazky, které jsou přijímány bez větších dopadových analýz na úkor zemědělských podnikatelů. Nepomůže ale ani strašení totální likvidací zemědělství,“ říká v rozhovoru pro Reflex Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, zastupující 30 tisíc sedláků a dalších soukromých podnikatelů v zemědělství.
Jsou reálné cíle Zelené dohody snížit u nás do roku 2030 emise v zemědělství o polovinu?
Nezpochybňujeme „zelenější“ trend jako takový, ale sedláci z Asociace soukromého zemědělství ČR upozorňují na to, že nastavování nějakých tvrdých termínů a limitů bez toho, abychom dnes znali dostatek způsobů schůdných řešení, není správná cesta.
U těchto trendů je nutné vzít do rukou zdravý selský rozum. Nepomohou nám ani populární proklamace a svazácké závazky, které jsou přijímány bez větších dopadových analýz na úkor zemědělských podnikatelů. Nepomůže ale ani strašení totální likvidací zemědělství a přesvědčování sebe samých, že je vše v pořádku a není třeba nic měnit.
Máme za to, že zodpovědný sedlák na rodinné farmě využívá v rozumné míře dostupné přírodní zdroje a i přes použití umělých vstupů do zemědělství není žádným významným škůdcem. O všech podnicích, například o některých agroholdingových a pouze dotačně motivovaných, se tohle říct nedá. Toto místo je potřeba primárně řešit.
Jak se u toho vyrovnat s faktem, že je v Evropě rozdílná úroveň zemědělství?
Skutečně musí být vyhodnocována situace v každé zemi a teprve podle toho nastavovat limity a termíny. Například v pesticidech jsme na velmi nízké úrovni spotřeby už nyní. Musíme si také uvědomit, že v zemědělství se plánuje na řadu let dopředu a jde o vysoké investice, jež bude jen málokterý podnik schopen zvládnout. Pokud nám ještě více ubude už tak nízký počet zemědělců, situace na venkově se naopak zhorší.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!