Jsme země zaslíbená. Proč chce tolik cizinců ze západu žít v Česku?
Praha patří mezi nejkrásnější města světa. A podle mnohých anglo-amerických cizinců je vůbec celé Česko místem, kde se dobře, bezpečně, kvalitně a svobodně žije. Někdy je potřeba pohledu zvenčí, aby si našinec uvědomil, co má…
„To bylo tehdy, když jsem žila v Praze,“ vysvětluje v jednom z dílů sitcomu Přátelé postava Phoebe.
A tajemně dodává: „Spoustu toho o mně nevíte.“
Odkaz na hlavní město Česka se do Přátel, určujícího popkulturního fenoménu devadesátých let, nedostal náhodou.
Žít nějakou dobu v České republice patřilo tehdy mezi mladými, dobrodružně naladěnými Anglosasy k dobrému tónu. Praha platila za tajemnější a originálnější destinaci než obligátní Paříž či Barcelona a Česko byla v očích Západu „ta“ země s prezidentem, který je víc bohém a umělec než standardní politik a kamarádí se Stouny, Frankem Zappou či Lou Reedem. I pro nepříliš bohaté Anglosasy byla Praha fantasticky levná a k obživě jim vesměs stačila jejich rodná řeč. Česko bylo tehdy hladové po angličtině a téměř každý, kdo v oněch letech chodil na základní či střední školu, si pamatuje na takzvané rodilé mluvčí: mladé Američany či Brity, kteří dávali hodiny své mateřštiny.
Expati, jak si lidé z anglosaského prostředí žijící v cizině říkají, začali v Česku vydávat své noviny, provozovat hostely a kluby, zkrátka tvořit komunitu. Svou českou zkušenost někteří z nich popisovali prostřednictvím blogosféry, později sociálních sítí a YouTube videí. I když se za těch třicet let situace změnila, neboť se změnilo Česko a Praha (nejen z hlediska růstu nákladů na život), expatům se u nás stále líbí.
Snová Praha
„Začala jsem tím, že jsem se snažila vysvětlit nově příchozím expatům některé praktické otázky života v Česku, třeba jak funguje pražská MHD,“ říká Jen, Američanka původem z Kalifornie, která v Česku žije už několik let a uchází se o české občanství.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!