Zatáčka, krypta a sedm hrdinů. V souvislosti s Anthropoidem existuje mnoho statečných příběhů
„Přátelé, německý kulomet MG 34 skutečně třicet kilo nevážil. Dokonce ani s dvojnožkou. A ta byla těžká jako prase,“ říká Michal Švarc a sálem libeňské hospody U Králů zazní smích. Pan Švarc, jinak radní Prahy 8, dnes vystupuje jako moderátor hospodského kvízu. Tématem je operace Anthropoid s cílem likvidace třetího muže třetí říše.
Námět není náhodný. Místo někdejší zatáčky, dnes adresa V Holešovičkách 43, kde 27. května 1942 českoslovenští vojáci provedli útok na Reinharda Heydricha, je odsud jen pár ulic. A doslova za rohem připomíná pamětní deska na základní škole, co postihlo některé z obyvatel proletářské Libně po Heydrichově likvidaci. Stojí na ní: „Jindřiška Nováková navštěvovala tuto školu v letech 1938 až 1942. Byla popravena za pomoc členům skupiny Anthropoid.“ Když ji Němci v Mauthausenu zavraždili, bylo Jindřišce pouhých čtrnáct let.
Libeňský svět
Radní Michal Švarc, nadšenec do historie a „protektorátní minulosti Libeňska zejména“, se stará, aby vzpomínka na hrdiny z řad vojáků, odbojářů i obyčejných civilistů nevybledla. Každoročně spoluorganizuje akci, při níž je útok na Heydricha rekonstruován účinkujícími v dobových kostýmech a s odpovídající technikou. V opraveném sále sousedícím právě s hospodou U Králů inicioval Švarc i vznik centra Libeňský svět. Pořádají se tu konference, přednášky a výstavy připomínající zmizelou židovskou Libeň, dílo nejslavnějšího místního obyvatele Bohumila Hrabala a pochopitelně i události z dob německé okupace. V rámci 80. výročí likvidace zastupujícího říšského protektora a nejvýš postaveného nacisty, jakého se za celé trvání druhé světové války podařilo odstranit, se v Libeňském světě dveře netrhnou. Přednášky, komentované procházky i promítané dokumenty mají jediné téma: stopa operace Anthropoid v historii Prahy 8. Vzpomínkové akce se pochopitelně netýkají jen Prahy. Národní muzeum, ministerstvo kultury, Vojenský historický ústav a ministerstvo obrany spustily web 1942.cz, projekt k výročí operace a dalších desítek událostí roku 1942 v českých zemích.
Fernet kontra Heydrich
Kvíz v hospodě U Králů ovšem spojuje dějinnou osvětu s posezením u piva. Otázek je padesát, za každou je bod. Týmů (včetně Reflexu) je šest, vesměs jde o lokální patrioty a historické nadšence, které nepřekvapí ani záludnější otázky. Například dotaz, co je historicky nesprávně na záběru ze Sequensova filmu Atentát, kde Ladislav Mrkvička stojí po pás ve vodě se samopalem v ruce během posledního boje v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici? Je to právě ten samopal. Sedm mužů v kostele se sedm hodin bránilo stonásobné přesile jen pistolemi. Vědomosti všech soutěžících jsou na vysoké úrovni a nikdo se nemusí příliš uchylovat k metodě dohánění chybějících bodů panáky tvrdého alkoholu (za velkého frťana je bod, za malého půl bodu). Jestliže se mnohdy žehrá na krátkou historickou paměť českého národa a malý zájem Čechů o vlastní dějiny, minimálně v hospodě U Králů to tento večer absolutně neplatí.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!