Česko a zelené zlato: Piráti slibují legální prodej marihuany už velmi brzy. Co všechno to provází?
Od listopadu minulého roku jedná pracovní skupina české vlády o návrhu zákona o komerční legalizaci produktů z psychoaktivního konopí. Jak velký může být u nás legální byznys s marihuanou a kolik by jeho zdaněním přiteklo do státní kasy? Jaké jsou zahraniční zkušenosti s legálním konopím? A představuje volně prodejná tráva riziko?
Česká pirátská strana má za sebou složité období. Volební holport se Starosty a nezávislými partaj nejprve po sněmovních volbách v říjnu 2021 stál většinu poslaneckého klubu, souběh války na Ukrajině a energetické krize a inflace v roce 2022 pak odstavil většinu pirátské agendy na vedlejší kolej. Předseda strany Ivan Bartoš byl v posledním roce mediálně prakticky neviditelný. Přesto se Pirátům podařilo prosadit k jednání jedno z původních témat, které strana akcentuje už od svého založení: komerční legalizaci marihuany v České republice.
TRÁVA ZA DVĚ MILIARDY
Piráti si nechali zpracovat obsáhlou studii s názvem Regulace trhu s konopím. Vedoucí odborné skupiny, která studii připravila, je inženýrka Vendula Běláčková, lektorka sociálních studií na australské Univerzitě Nového Jižního Walesu. Běláčková se problematice legálních a nelegálních drog věnuje již patnáct let. Spolu se světoznámým adiktologem Tomášem Zábranským například vypracovala studii společenských nákladů užívání alkoholu, tabáku a nelegálních drog v České republice či připravila komparativní výzkum trhu s marihuanou v Česku, USA či ve Španělsku. Vedle Běláčkové se na práci Regulace trhu s konopím podíleli například národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (ODS), adiktolog Viktor Mravčík z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy či Jakub Čihák z Katedry národního hospodářství pražské právnické fakulty. Stranickým garantem studie je pak členka republikového výboru Pirátů Jana Michailidu.
Studie (a z ní vycházející legislativa, nyní projednávaná v rámci vládní pracovní skupiny) dochází k těmto závěrům: Současná represívní politika státu vůči konopí je drahá, neúčinná a přináší řadu nežádoucích vedlejších efektů. Policie ČR vyšetřuje přibližně dva tisíce trestných činů v souvislosti s konopím ročně, což váže policejní kapacity. Další náklady stát alokuje na věznění osob odsouzených za výrobu, distribuci a přechovávání konopných produktů. Nelegální sektor distribuce konopí zcela uniká zdanění, roční daňové výnosy z legálního byznysu s marihuanou přitom autoři odhadují okolo jedné až dvou miliard korun, v závislosti na ceně legálního zboží a výši daňové zátěže. Trh s rekreačním konopím bude rovněž generovat nové podnikatelské příležitosti a pracovní místa.
ZELENÉ STÁTY
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!