Petr Mach: Řítíme se do průšvihu. Dluhy současné vlády šplhají do nepředstavitelných výšek
Vláda bude na konci září projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2024 s deficitem 252 miliard korun. Plyne z toho, že náš kabinet zjevně nechce, ani neumí, přestat hospodařit na dluh. Za čtyři roky této vlády se státní dluh zvýší celkově o více než 1000 miliard. V důsledku toho úrokový náklad nebezpečně roste.
Ministerstvo financí plánuje příští rok utratit 2173 miliard, ale vybere jen 1921 miliard. Zbytek, 252 miliard, si půjčí. Také na rok 2025 plánuje deficit, tentokrát 235 miliard korun. Když k tomu přidáme deficity za léta 2022 a 2023, uvidíme, že za celé čtyřleté funkční období nynější vlády dluh celkově vzroste o více než 1000 miliard, tedy bilión korun.
Ty miliardy a bilióny jsou těžko představitelné. Pro lepší pochopení si to můžeme přepočítat na hlavu: vláda za čtyři roky svého mandátu zvýší státní dluh o 100 tisíc korun na každého obyvatele, včetně dětí. Celkový dluh v roce 2025 stoupne asi na 3700 miliard a bude dosahovat částky asi 370 tisíc korun na obyvatele. To je v přepočtu na čtyřčlennou rodinu jeden a půl miliónu korun. Takže hypoteticky by šlo dluh snadno splatit, kdyby vláda vzala každému jednorázově 370 tisíc. To je samozřejmě jen imaginace. V reálu vlády většinou dluh nesnižují, a když je jedna půjčka splatná, získají peníze na její splacení vydáním nových dluhopisů. Dluh prostě valí před sebou na dobu neurčitou.
KDE SE DEFICIT VZAL
Náš deficit není jen takový náhodný, který by se sám od sebe mohl nějaký další rok proměnit v přebytek, kdyby ekonomika začala aspoň trochu růst. Je strukturální, tedy dán nevyrovnanou strukturou daní a výdajů. A také víme, jak se to stalo. Je to dokonce deficit záměrný, vytvořený hlasováním konkrétních poslanců.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!