Tomáš Vlach: Úplná prohra Ukrajiny, zamrzlý konflikt či vpád NATO? Šest scénářů vývoje války
V únoru si Reflex připomněl dva roky od začátku války na Ukrajině titulní stranou s prezidentem Zelenským. Válečný reportér Tomáš Vlach tehdy načrtl šest scénářů vývoje konfliktu, který poškodil celou Evropu a Ukrajinci jím stále trpí. Která z variant se zatím nejvíc naplňuje? Posuďte sami.
Scénáře dalšího vývoje konfliktu na Ukrajině vypracované světovými think tanky, jako Globsec, Evropská rada pro zahraniční vztahy, The Economist a další, se točí kolem neutrálního řešení. Krajní varianty, ať již pád režimu Vladimira Putina, či možnost, že by ruská armáda stanula v Užhorodu, mají nízké ratingy. Nejvíc se analytici přiklánějí k tomu, že konflikt skončí jakousi plichtou. Pokusme se tedy na základě těchto informací sestavit vlastních šest možných variant řešení konfliktu.
Úplná porážka Ukrajiny
Mohlo by k ní dojít v případě, pokud by Západ zaškrtil kohouty pomoci třeba v důsledku vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Fronta by se úplně zhroutila či by se v důsledku skepse a nedostatku zbraní hroutila postupně. Znamenalo by to, že by miliónová ukrajinská armáda přestala bojovat či by politické vedení podepsalo kapitulaci. Rusko by v tomto případě zřejmě zemi na dlouhá léta okupovalo a učinilo z ní buď součást své federace, nebo by dosadilo loutkový režim. Okupanti by uvěznili, soudili a odvlékali do lágrů aktivisty, novináře, vyšší úředníky, vojáky… Zkrátka každého, koho by považovali za hrozbu stejně, jako to dělají už dnes na okupovaných územích. Vláda by se odebrala do exilu, bojovníci tvrdého jádra do lesů, katakomb a městských kanálů, kde by ještě řadu let pokračovali v partyzánském boji. V tomto případě by dalším cílem byla některá z evropských zemí. Pravděpodobnost této varianty činí pět procent.
Částečná porážka Ukrajiny
Rusko přejde na frontě do ofenzívy, prolomí ji a získá ještě určitou část ukrajinského území. Západ se však včas zalarmuje a poskytne Ukrajině další nutnou vojenskou techniku a peníze, díky tomu se podaří postup zastavit. Rovněž Rusko nebude mít kapacity v ofenzívě pokračovat a obě strany podepíší příměří a Moskva získá další území, které bude okupovat. Na ukrajinské straně to otřese politickou scénou, prezident Zelenskyj odstoupí, bude svržen či vystřídán ve volbách. I to však stále znamená naději na přijetí Ukrajiny do NATO a EU, byť by v druhém případě šlo o dlouhodobý proces, ohledně Severoatlantické aliance by to naopak mohlo být rychlé. Rusko by se ale zřejmě po nějaké době pokusilo válku znovu rozpoutat. Pravděpodobnost zhruba 20 procent.
Patová situace
Po delším či kratším pokračování války víceméně na stejných pozicích docházejí bojující strany k názoru, že vleklý vyčerpávající konflikt nikam nevede. Podepisuje se příměří, jež část Ukrajinců vítá, část protestuje. Ukrajina vstupuje do NATO, analogický proces směrem k EU se však i kvůli odporu různých evropských lobby, jako zemědělci či průmyslníci, kteří nesnesou, že se v této zemi vše produkuje levněji, protahuje. Konají se volby, Zelenskyj post neudrží, zemi však vede nový demokratický kandidát. Stále existuje možnost obnovení války, a to už i proti jiné zemi NATO. Pravděpodobnost 30 procent.
Částečné vítězství Ukrajiny
Kyjev bude dál dostávat zbraně a západní podporu, která signifikantně zesílí a pozvedne se i morálka a schopnosti ukrajinské armády. V konečném důsledku Ukrajinci prolomí frontu a postoupí, pak se konflikt na určitou dobu zamrazí. Nakonec dojde k mírovým jednáním s ruskými ústupky, ale nikoli celkovými, některá území nadále zůstanou okupována. Ukrajina vstupuje do NATO, v EU však má z výše zmíněných důvodů potíže. Zelenskyj zůstává prezidentem. Opakování války je možné. Pravděpodobnost tu činí 25 procent.
Úplné vítězství Ukrajiny
Díky masívní západní pomoci či přímé intervenci Západu Ukrajina osvobodí Krym, Donbas a přilehlé oblasti. Někteří ukrajinští radikálové chtějí jít ještě dál, do Voroněže či na Kubáň nebo pomoci porobeným národům Ruské federace se osvobodit. Pak by možná následoval otřes v Rusku, pád Putinova režimu i rozpad země, jenž by však přinesl problémy jiného druhu. V tom případě je vyloučeno opakování války či ruský útok na NATO. Pokud by Putin zůstal, toto nebezpečí trvá. Zelenskyj zůstává prezidentem. Vstup do NATO, proces s EU provázejí pořád obtíže. Pravděpodobnost deset procent.
Neočekávaný vývoj a možné zapojení NATO
Může jít o všechny „ostatní“ varianty. Třeba převrat v Rusku či na Ukrajině nebo možnost, že zásah členské země NATO ruskou raketou či jiná eskalace napětí vyvolají přímý konflikt mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Ukrajinskou stranou by taková možnost byla vítaná. Bojovat by se mohlo i mimo Ukrajinu. V takovém případě lze očekávat vyslání vojenských jednotek NATO na Ukrajinu.
Existuje i řada různých podvariant, například Globsec počítá s hybridní třetí světovou válkou charakteristickou množstvím konfliktů po celém světě a migračními vlnami používanými i jako zbraň, s nimiž by se vyspělé země musely vyrovnávat.
Článek vyšel v Reflexu č. 8/2024: