Vysvědčení pro pražské politiky: Svoboda tři mínus, jak dopadl Hřib a kdo Prahu posouvá dopředu?
Nové vedení Prahy má za sebou první rok ve funkci. V komunální politice je prakticky nemožné cokoli prosadit jako jednotlivec, zvlášť ve složitém systému hlavního města Prahy s 57 městskými částmi a omezenými pravomocemi. Přesto je možné hodnotit, co politici za rok ve funkci městu přinesli, jak využili možnosti své gesce i zda dobře působí na veřejnost, protože i tím se pozná politické umění. Jak si vedli pražští politici podle Reflexu? Oznámkovali jsme je za první rok ve funkcích.
Pokračování 2 / 12
Bohuslav Svoboda
ODS – primátor
3-
Po složení koalice zapomněl na předvolební šarvátky. Je třeba ocenit, že nesourodou koalici drží pohromadě. Sám však přijal ceremoniální povahu funkce, kterou kombinuje s poslaneckým mandátem, a téměř se stáhl z veřejné debaty. Velká témata, jako zpoplatnění vjezdu do centra či dostupnost bydlení, nekomentuje a nechal Zdeňka Hřiba ovládnout prostor. Upozornil na sebe jen zvláštními výroky o tramvajovém okruhu (že se na něj tramvaje nevejdou) nebo o „gumování cyklopruhů“, ze kterého nic nebylo. Nevýrazným stylem drží koalici, ale z úspěchů Prahy jeho strana moc bodů nesklízí.
Pokračování 3 / 12
Zdeněk Hřib
Piráti – 1. náměstek pro dopravu
2
Pokud by se uspořádal průzkum s otázkou „kdo je primátor Prahy?“, možná by většina Pražanů pořád řekla Hřibovo jméno. Někomu vadí jeho vystupování, někomu to, že chce v Praze méně aut, od Pavla Béma však nikdo Prahu tolik nezměnil. V otázkách dopravy posunul veřejnou debatu a dostal do programu koalice, že Praha bude dávat přednost MHD. Dokončuje stavby zahájené předchůdcem Scheinherrem (Praha sobě), na radu přinesl i několik nových (například tramvaj na Václavské náměstí). Může po něm zůstat reforma parkování i dostavěný Dvorecký most. Má tah na branku a prosazuje svůj program. Vytknout se mu dá chaos kolem Libeňského mostu a metra D.
Pokračování 4 / 12
Petr Hlaváček
STAN – náměstek pro územní a strategický rozvoj
1-
Jediný, kdo pokračuje ve stejné gesci z minulého období. Po kauze Dozimetr měl těžký úkol – vzkřísit STAN v Praze. V rámci koalice plní roli klidné síly, má respekt i u opozice. V novém období není tolik vidět, ale jeho témata se pomalu posouvají, zejména vytoužená Vltavská filharmonie. Hodnotit ho více bude možné na konci období dle toho, zda splnil důležité sliby – dokončení metropolitního plánu a rozjezd výstavby městských bytů v Pražské developerské společnosti. Jestli se v roce 2026 bude stavět na Nových Dvorech a dalších rozvojových územích, bude to jeho úspěch.
Pokračování 5 / 12
Jiří Pospíšil
TOP 09 – náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví a animal welfare
4
Další kumulátor funkcí – do Prahy si odskakuje z Bruselu, je stále europoslancem, plat náměstka věnuje psím útulkům. Pod trvalým tlakem médií, opozice i vlastní předsedkyně Pekarové Adamové kvůli údajné roli v Dozimetru se poněkud stáhl do ústraní. Připravil rekonstrukci Vinohradského divadla, třeba v otázce cestovního ruchu však moc nenavázal na kroky předchůdkyně Hany Třeštíkové (Praha sobě). Při kombinaci takovýchto funkcí se jednoduše nejde věnovat Praze naplno. Pražská TOP 09 pod ním rezignovala na kdysi silnou pozici ve městě. Přitom to není tak dávno, co mohl být primátorem.
Pokračování 6 / 12
Jana Komrsková
Piráti – náměstkyně pro životní prostředí a klimatický plán
3-
Společně s Hřibem vyjednala Pirátům klíčové pozice, byla druhou pirátskou vyjednavačkou. Má nekonfliktní gesci, přesto stihla vyvolat kontroverzi: do pozice poradce přivedla svého partnera Petra Beneše. Po negativní medializaci z jejího týmu odešel, pracuje však pro kolegu, radního Zábranského. Dříve podobné případy označoval Hřib za nepřijatelný nepotismus. Náměstkyně někdy protestuje proti nové výstavbě – například bytového domu u OC Květ v Zahradním Městě. Piráti přitom říkají, že pro vyšší dostupnost bydlení je třeba stavět. Jinak spustila multikomoditní sběr odpadu a pokračuje s cílem vysadit milión stromů. Celkově obstojné působení, ale špatný veřejný obraz.
Pokračování 7 / 12
Alexandra Udženija
ODS – náměstkyně pro bydlení, sociální věci a zdravotnictví
3-
Matadorka pražské politiky: na úrovni Prahy 2 začala působit už v roce 2006, kdy v Praze vládla ODS v čele s Pavlem Bémem. V novém vedení Prahy dostala omezené působiště. Bydlení totiž řeší hlavně náměstek pro územní rozvoj. Prosadila kontroverzní pravidla pro pronájem městských byty, jimiž se zrušil transparentní bodový systém a o části městských bytů se nyní opět rozhoduje bez jasné metriky. V sociální oblasti a zdravotnictví má zase město malou roli, tam alespoň zajistila zvýšení kapacit zubní pohotovosti. Nelze opomenout, že od února do června funkci kombinovala se starostováním na Praze 2. Změnila politický styl a vystupuje smířlivěji než dřív, politiku bydlení však vrací zpět v čase.
Pokračování 8 / 12
Adam Zábranský
Piráti – radní pro majetek, transparentnost a legislativu
1-
Na první pohled nenápadná gesce, výsledky jsou však vidět na každém kroku – udělal spoustu práce v odstraňování nelegálních billboardů i reklamních panelů v historické památkové rezervaci, kterým dávno vypršela smlouva. Dokončil také převedení Kasáren Karlín do majetku Prahy. Z praktického pohledu slušný výkon.
Pokračování 9 / 12
Michal Hroza
TOP 09 – radní pro infrastrukturu
2-
Bývalý radní Prahy 4 dostal novou gesci infrastruktury, kde však není ani doprava, ani energetika či infrastrukturní stavby. S takovým portfoliem není divu, že o něm Pražané moc nevědí. Má na starost výměnu vodovodů a žárovek v lampách veřejného osvětlení. Politické umění je však i vytěžit z minima maximum a prezentovat svoji práci. Nejméně výrazný člen vedení města, s touto gescí to těžko může být jinak.
Pokračování 10 / 12
Antonín Klecanda
STAN – radní pro školství, sport a volný čas
3-
Zatím řešil jen jeden velký úkol – nedostatek míst na středních školách. A komunikačně se mu vůbec nepovedl. V době, kdy všichni viděli na sociálních sítích obrovské fronty uchazečů, řekl, že míst na středních školách je dostatek. Pamětníci si mohli vzpomenout na ex-primátora Němce, který při začátku povodní v roce 2002 řekl, že „situace je nadmíru výtečná“. V celkovém součtu Praha místa ve středních školách má, ale potenciální gymnazisté často končí na učilištích. Slíbil rozestavět do půl roku několik škol, nestalo se.
Pokračování 11 / 12
Zdeněk Kovařík
ODS – radní pro finance a podporu podnikání
3-
Správce městské kasy je veterán pražské politiky – v radě města byl už v letech 1994–2002. Koaliční partneři si spolupráci s ním většinou chválí, dojednal i nový způsob financování městských částí. Opozice však umí využívat jeho rétorickou neobratnost – například když loni na jaře v bizarním vystoupení bagatelizoval drahé bydlení tím, že to je „normální tržní vztah“. Nebo nedávno zrušenou lanovku z Podbaby do Bohnic označil jako „kravinu, na kterou nedá peníze“.
Pokračování 12 / 12
Daniel Mazur
Piráti – radní pro ICT, smart city, vědu, výzkum a inovace
3
Před šesti lety byl krátce starosta Prahy 5, teď dostal po Hřibovi do správy portfolio smart cities. To by mělo být výkladní skříň Pirátů, ale posouvá se jen pomalu. Jako radní chce rozestavět vědecko-technický park. Podobně jako Hroza nemá zatím velký prostor, bude fér jej více hodnotit na konci volebního období.