Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: fotomontáž Jan Ignác Říha

Pellegrini, obratný král populismu. Nový slovenský prezident je schopný i všehoschopný

Viliam Buchert

„Nebezpečný chlapík, tento Pellegrini.“ Tak vtipkoval moderátor oblíbené slovenské vědomostní soutěže Milionár (obdoba našeho Chcete být milionářem?) v televizi Markíza v roce 2006. Naproti němu seděl v křesle místy nervózní, skromně se tvářící, usměvavý nový poslanec sociálně demokratické strany Smer, třicetiletý Peter Pellegrini, který se ten rok dostal do parlamentu z 27. místa kandidátky.

Mladý muž s dolíčky v tváři pocházející ze středoslovenské Banské Bystrice byl tehdy bulvárem označován i za „nejvíce sexy politika“. Jakoby „nebezpečný“ měl být proto, že v ­soutěži zmínil, že se začal věnovat sportovní střelbě z pistole. Vědomosti a logické postupy prokázal dobré a dostal se až do 12. kola soutěže (z patnácti možných). Vyhrál 200 tisíc korun a ty putovaly organizaci Liga proti rakovině. Zapadlo to všechno dohromady – zrodila se budoucí zářivá hvězda slovenské politiky. Syn učitelky a automechanika zamířil postupně výš a výš. Legenda o lidovém pracovitém politikovi, kterou sám dlouho a pečlivě budoval, sílila. V sobotu 6. ­dubna byl Peter Pellegrini zvolen novým prezidentem Slovenské republiky.

Král populismu to dokázal. A není to až takové překvapení. Otázkou je, co to bude znamenat pro Slovensko, pro česko-slovenské vztahy a pro Evropu.

PRÁCE VŠEHO DRUHU

Peter Pellegrini je vůbec prvním Slovákem, který zastával v politice všechny nejvyšší funkce a dotáhl to až do té nejvyšší. Je schopný. A také všehoschopný. Je nesmírně pragmatický v tom, co dělá dobře, i v tom, co dělá tak, jak se to dělat nemá. Umí se tvářit mile a vstřícně, umí ale v zákulisí provádět i tahy, z nichž může být někomu až fyzicky špatně. Jistě, k politice to patří a voliči na to slyší. Pellegrini to využil i v prezidentských volbách ve všech směrech. Většině voličů to bylo sympatické, jeho kritici ho ale považují za špinavce.

Nový prezident má politiku v malíčku. Konkurovat mu na Slovensku může jen vrchní manipulátor, toho času premiér Robert Fico, s kterým je Pellegriniho kariéra dvacet let úzce propojena (i když se na chviličku jejich cesty rozešly). Pellegrini začínal jako asistent poslance, byl postupně poslancem, ministrem školství, ministrem pro investice, vnitra i zdravotnictví. Byl dvakrát předsedou parlamentu. Byl premiérem. Vede parlamentní stranu. A od 15. června bude hlavou státu. Nikdo jiný se na slovenské politické scéně něčím takovým vykázat nemůže. A to mu je teprve 48 let.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!