Tomáš Vlach: O válce na Ukrajině se sice hodně mluví, ale řešení je v nedohlednu. Dokud nezmizí Putin
Teď už neprojedeme vůbec nikde, povzdechne si řidič dodávky, ve které se spolu s několika dalšími novináři zkoušíme dostat do dějiště summitu v Berlíně. Vedle nás stojí i s motocykly se zapnutými majáky kolona rumunské ministryně zahraničí Luminițe Odobeskové. Ani ona se nehýbe, protože není kam, další delegace uvízla na blízkém nadjezdu. „Zřejmě jede Zelenskyj, a tak se uzavírají ulice,“ konstatuje řidič.
Bezprecedentní bezpečnostní opatření provázejí dnes každý ze summitů, kde se jedná o dalším osudu Ukrajiny, a konají se skoro každý týden. „Ty akce jsou pro nás přínosné, můžeme se setkávat s důležitými lidmi a dojednávat další způsoby pomoci, případně i její financování,“ řekl mi anonymně jeden z vysokých státních úředníků zajišťující pomoc Ukrajině. Ačkoli vše zdánlivě vypadá hladce, ve skutečnosti jde o mimořádně náročnou práci a ani válčící země není pro nás jednoznačně přátelským prostředím, kde všichni automaticky vycházejí vstříc a vše šlape jako hodinky.
„Charkov je evropský, Ukrajina je evropská a naše unie je vaším domovem,“ slibuje ve svém projevu v hlavním sále předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dostali jsme se sem po důkladné kontrole, kdy někteří z příchozích museli ochutnávat i zubní pastu ze svého zavazadla. Sál je narvaný k prasknutí, lidé vylézají na jakýkoli výstupek, aby mohli pořídit fotku, a to zvlášť, když mluví Zelenskyj.
Alpský základ
Ukrajinský lídr ve svém vcelku standardním projevu žádá o poskytnutí protiletadlových systémů na obranu před nálety. Německý kancléř Scholz zase vyzývá zúčastněné země, aby daly vše, co mají.
Jenže samo Německo přitom vytrvale odmítá dát Kyjevu rakety Taurus, s nimiž by mohl zasáhnout mimo jiné i Krymský most, jeden z jeho deklarovaných strategických cílů. Ani sedm baterií patriotů, jež ukrajinské vedení požaduje, jen tak nedostane, protože armády NATO tuto drahou zbraň dát z ruky prostě nechtějí. A ohledně členství Ukrajiny v EU všichni víme, že to nijak rychle nepůjde a splnit formální pravidla bude pro tuto zemi velmi složité.
Jednání o míru jsou složitý rébus, a jak mi později vysvětluje můj anonymní zdroj, šňůra poměrně nákladných konferencí a summitů slouží k tomu, aby se „udrželo tempo v podpoře Ukrajiny“.
Mír to však nijak nepřibližuje. Rozhodovat se o něm bude jindy a jinde.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!