Rusové v Česku: Ilegální Putinův stát ve státě. Jak naložit s ruskými majetky u nás?
Kauza sedmi aktivistů skupiny Kaputin obviněných kvůli namalování ukrajinské vlajky na nádvoří bytového areálu Ruský dům ve Schwaigerově ulici v Praze 6 má pokračování. Kaputin, zastoupený filozofem Václavem Němcem a advokátem Karlem Jelínkem, podal proti policejnímu usnesení stížnost, kterou zamítl dozorový státní zástupce pro Prahu 6 Richard Petrásek. Pokud padne obžaloba, případ půjde k soudu.
Stručně zrekapitulujme, co se odehrálo letos v únoru, kdy si svět připomínal druhé výročí vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Aktivisté chtěli vyzvat západní země k větší podpoře Ukrajiny a českou vládu k zabavení zmrazených majetků Ruské federace ve prospěch Ukrajinců čelících Putinově agresi.
Nikoli náhodou zvolili pro svůj happening areál Ruského domu, spravovaný Podnikem pro správu majetku v zahraničí Kanceláře prezidenta Ruské federace. Tento podnik přímo podléhá administrativě Vladimira Putina a česká vláda jej zařadila na národní sankční seznam.
Kaputin připomíná, že Ruský dům je předmětem sporu mezi českým státem a Ruskou federací. Narážejí na starší podezření, že jsou prostory areálu využívány v rozporu se zákonem a nebyly z nich odváděny daně. Putinův komplex funguje jako stát ve státě.
„Jedním z cílů protestu proto bylo otevřít veřejnou debatu na téma, komu sankcionovaný subjekt bytové jednotky v tomto komplexu pronajímá, za kolik, kam jdou příjmy z pronájmu a zda sankcionovaná osoba uložená omezení neporušuje,“ píše Kaputin ve své stížnosti, kterou má Reflex k dispozici.
Dále chtěl upozornit na skutečnost, že „Rusko, které rozpoutalo zločinnou válku a které se nijak netají nepřátelskými úmysly ani vůči naší zemi, v České republice vlastní či spravuje značné množství nemovitostí, jejichž užívání je přímo v rozporu s bezpečnostními zájmy České republiky“.
„Zisk z nemovitostí Ruské federace na území České republiky šel přímo státu, který vede agresívní válku vůči Ukrajině. Fakticky je podnik právnická osoba, jež financovala vraždění civilistů na Ukrajině,“ upozorňuje zástupkyně Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci v ČR Anastasia Sihnaievska.
„Všechny budovy ve vlastnictví tohoto podniku jsou zmrazeny. V praxi to znamená, že podnik nemůže vyvíjet komerční činnost. V budovách, v nichž pronajímal byty, tak nájemníci sice dále bydlí, ale musí platit nájem na účet, který je zmrazen. Nelze tedy posílat peníze zpět do Ruska a financovat z toho agresi. Zmrazen nebyl jen majetek, jenž je užíván pro potřeby diplomatické mise, resp. pro státní neobchodní účely,“ popisuje dnešní stav mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Vandalismus, nebo politický protest?
Jak uvedl mluvčí pražské policie Richard Hrdina, aktivistům budou kvůli „vandalismu“ a poškození cizí věci hrozit až tři roky vězení. Kaputin argumentuje, že tento čin měl stejně symbolický význam, jako bylo například mnohem rozsáhlejší zobrazení bílých křížů na Staroměstském náměstí, symbolizujících oběti covidu-19. Nebo jejich replika se svíčkami v plastových kelímcích na nádvoří Pražského hradu, kde si restaurace dlažby vyžádala 200 tisíc korun, aniž by byl kdokoli pohnán k odpovědnosti.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!