Hudební alchymie Bert & Friends. Hudba v barvě slivovice a album jako cesta kolem světa
Kapela Bert & Friends dlouhodobě zaujímá své jedinečné místo na české hudební scéně. S každým vydaným počinem odhaluje nové vrstvy světa, který se odehrává někde mezi realitou a fantazií. V podcastu Večerka, kde najdete hodně věcí na malém prostoru, jsme přivítali frontmana Alberta Romanuttiho, manažera kapely Marka Slabého a režiséra Pavla Borovičku, který má na svědomí několik videoklipů a aktuálně plánuje doposud největší koncert kapely ve Foru Karlín. Společně poodhalíme to, jak zásadně ovlivnila televizní stanice Šlágr nejen tvorbu písničky Ejchuchu, ale i wellbeing části kapely, pobavíme se o koncertech v Asii, o tom, proč je aktuální hudba Bert & Friends jako slivovice, a taky se podíváme na jedno z ústředních témat jejich tvorby, tedy na motiv moře.
Čerstvě vylíhnuté album České moře je v tomto směru dalším krokem, který pro kapelu i fanoušky představuje návrat k motivům spojeným s nostalgií a vzpomínkami na letní pohodu. „Pro mě České moře existuje,“ říká Albert. „Když si člověk představí nebe jako nekonečný oceán, dostane se někam blízko k té představě.“ České moře je tedy všude okolo nás. Stačí ho jen chtít vidět.
Tvorba v barvě slivovice
V minulosti Albert přirovnával hudbu Bert & Friends k měkkým bonbonům marshmallow, samotnou tvorbu pak k destilaci. Zkrátka taková slivovice. „Hudba se vydestiluje do té nejčistší podoby, něco jako extrakt, který posluchačům přinášíme.“ Nejnovější album by pak Bert v tomto duchu přirovnal k: „…cestě kolem světa, kde se posluchač dostává z Persie přes Hongkong až na Copacabanu.“ Pokud jste se tedy k albu zatím nedostali, připravte si plavky a pas. To se vám prý bude hodit i na velekoncertu, který chystají 23. 11. ve Foru Karlín.
Kapela Bert & Friends funguje, jak Albert zdůrazňuje, jako kolektivní projekt, kde každý z přátel hraje svou nezastupitelnou roli. „Je to mega kolektivní dílo. Bez přátel, jako je Marek, který se ujal manažerských otěží, bychom tady třeba ani neseděli.“ Díky tomuto přístupu se inspirace k tvorbě dá najít kdekoliv – ať už na dovolené s rozbitou hlavou, nebo během večerů u televize. Tak vznikl kupříkladu klip Ejchuchu, na nějž společně došli při sledování Šlágr TV s vypnutým zvukem. „V tu chvíli přišla ta múza, ten zázrak,“ říká Marek o tvůrčím procesu za jedním z úspěšných hitů.
Podcast Večerka v téhle jedinečné sestavě přináší posluchačům a divákům vhled do tvorby kapely, která se nebojí experimentovat, posouvat hranice a používá k tomu těch nejrozmanitějších prostředků, díky kterým nás pak může zahřát hudba jako slivovička.