Sonda BepiColombo dorazila k Merkuru. Mise má odhalit záhady nejmenší planety
Po bezmála tříleté pouti vesmírem dorazila evropsko-japonská sonda BepiColombo k Merkuru a vyslala první snímky planety. Ukazují oblast severní polokoule pokrytou krátery a lávovými poli. Cílem mise je porozumět tomu, jak malá planeta v těsné blízkosti Slunce vznikla a jaký byl její další vývoj.
Sonda o celkové hmotnosti 4100 kilogramů se v blízkosti planety rozdělí na dvě části. První je evropský orbiter MPO (Merkury Planetary Orbiter) nesoucí kamery, spektrometry a další vědecký náklad, zatímco japonský modul MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) se specializuje na výzkum magnetického pole. Svou definitivní oběžnou dráhu oba moduly obsadí po sérii manévrů koncem roku 2025. Budou se na ní přibližovat k povrchu až na vzdálenost 480 kilometrů.
Vědce zajímá především záhada magnetického pole Merkuru, které je srovnatelné s magnetickým polem Země, zatímco ostatní kamenné planety – Venuše a Mars – ho nemají. Předpokládá se, že u Marsu došlo k vymizení magnetismu díky malým rozměrům planety: její nevelké tekuté kovové jádro fungující jako dynamo rychleji ztuhlo a přestalo magnetismus generovat. Jenže Merkur je ještě menší než Mars, BepiColombo tedy má za úkol odhalit tajemství původu jeho magnetického pole.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!