Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Rendering by Kathryn Strudwick / Ferrari / Profimedia

Ve sci-fi z roku 1928 je možné, aby člověk pod vodou dýchal. Hrdina Ichtyandr měl v románu Člověk obojživelník voperované žraločí žábry. Později bylo toto dílo zfilmováno.
Asi nejznámější film, kde se dá dýchat kapalina, je Propast režiséra Jamese Camerona z roku 1989
Oceánograf a filmař Jacques-Yves Cousteau v 60. letech minulého století přišel s vizí Homo aquanauticus (Člověk vodní)
Prototyp Amphibio – skládá se z dýchací masky a žaber. V budoucnu má tento přístroj lidem umožnit dýchání pod vodou.
4 Fotogalerie

Člověk jako ryba: První experimenty s dýcháním kapalin se uskutečnily už po první světové válce

Jan A. Novák

Plavat pod vodou jako ryba bez dýchacího přístroje je asi snem nejednoho obdivovatele podmořského světa. Autoři sci-fi literatury toto přání svým hrdinům plní běžně, ale v reálném světě je to poněkud obtížnější. Přesto vědci o vývoj metod dýchání vody nebo jiných kapalin usilují. Nejen kvůli potápěčům; hodilo by se to i letcům nebo pacientům s nemocnými plícemi.

Z autorů sci-fi měl jako ­první tenhle nápad zřejmě ruský spisovatel Alexandr Běljajev (1884–1942), který svůj román Člověk obojživelník vydal v roce 1928. Později bylo toto dílo na svou dobu celkem zdařile zfilmováno. Jeho hrdina Ichtyandr (ano, jméno je odvozeno od latinského slova „ryba“) měl voperované žraločí žábry. To se dalším autorům zdálo jako přece jen moc velká fantazie a své postavy raději nechali dýchat vodu plícemi.

To je i případ Petera Benchleyho, mimo jiné tvůrce románové předlohy pro kultovní film Čelisti, v jehož díle White Shark (1994) se těmito pokusy zabývají němečtí vědci za nacistické éry. Dýchat kapalinu je donucena dokonce i postava tvůrce bestsellerů Dana Browna. Sice ne v nejslavnějším díle Šifra mistra Leonarda, ale v jiném úspěšném románu: The Lost Symbol (2009).

Asi nejznámější film, kde člověk dýchá kapalinu, je Propast (The Abyss) režiséra Jamese Camerona z roku 1989. Málo se ví, že Cameron není jen úspěšný filmař, ale také podmořský badatel s přístupem k nejmodernější technice. Není proto od věci podívat se na to, jak zpracoval toto téma.

Propast

Hlavní hrdina filmu Propast Bud Brigman v podání Eda Harrise se má potopit do hloubky, která by potápěče s běžnou výbavou rychle zabila. Oblékne si proto experimentální skafandr, v němž místo vzduchu dýchá kapalinu. Snad nebude vadit, když prozradím, jak to dopadlo, ostatně nejspíš jste už film viděli: Bud Brigman splní cíl mise, přežije a šťastně se vrátí na povrch (byť s pomocí záhadné podmořské civilizace).

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!