Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Branislav Kapetanovic / Panthermedia / Profimedia

Astronomové hledají náhradní Zemi
I když vážné kandidáty na novou Zemi najdeme, zdálky nezjistíme, co je na jejich povrchu.
Alfa Centauri. Systém, které je nejblíže Zemi. Skládá se z hvězd Alfa Centauri A, Alfa Centauri B a Proxima Centauri
Nejblíže Zemi se nachází Proxima Centauri. Je od nás vzdálená 4,2 světelného roku.
James Webb Space Telescope (JWST) je zkonstruovaný pro pozorování v infračervené části spektra, která je pro pozemní teleskopy nedostupná, protože ji po­hlcuje atmosféra. Odstartoval 25. prosince 2021 a už má na svém kontě několik objevů exoplanet.
5 Fotogalerie

Vzhůru ke hvězdám: Astronomové hledají náhradní Zemi. Stačí málo, aby se ta současná stala neobyvatelnou

Jan A. Novák

Lidí přibývá jako much, jaderných zbraní a diktátorů, kteří si s nimi zahrávají, je tu také dost, zatímco zdroje ubývají – a aby toho nebylo málo, i trefa asteroidem by stačila, aby příběh jménem civilizace vzal za své. Jedna z nadějí pro lidstvo je osidlování jiných světů. Proto se vědci zamýšlejí nejen nad tím, jak je hledat, ale i jak se tam dostat.

Udělat z lidstva kosmický druh, aby se zabránilo jeho vyhynutí, chce Elon Musk. Tato utkvělá myšlenka ho dohnala až k vývoji opakovaně použitelných raket. Musk vidí šanci vytvořit novou Zemi z Marsu, ale přiznejme si, že tahle malá, na kost zmrzlá pouštní planeta s řídkou, nedýchatelnou atmosférou není žádné terno.

Podobně uvažoval i slavný fyzik Stephen Hawking, když řekl, že přežití lidstva závisí na jeho schopnosti najít si nový domov jinde ve vesmíru. Ale Mars mu z tohoto hlediska nepřipadal zajímavý: „Nenalezneme nikde něco tak pěkného, jako je Země, dokud se nevydáme do jiného slunečního systému.“

K téhle myšlence se Hawking opakovaně vracel. Roku 2006 při slavnostním přebíraní Copleyho medaile Královské společnosti (nejvyšší britské ceny za vědu) uvedl: „Dříve či později nás katastrofy jako kolize s nějakým ­asteroidem nebo nukleární válka všechny zahubí. Ale pokud se rozšíříme do vesmíru a vybudujeme nezávislé kolonie, bude naše budoucnost jistá. Ve sluneční soustavě neexistuje místo podobné Zemi, takže bychom se museli vydat k jiné hvězdě.“

Na první pohled to dává smysl: v prakticky nekonečném množství planetárních systémů jiných hvězd musí být i světy podobné Zemi. Háček je v tom, že se nacházejí daleko. Tak daleko, že máme problém nejen se k nim dostat, ale dokonce je i jen najít.

Nejbližší hvězdný ostrov

Sci-fi Avatar režiséra Jamese Camerona viděl asi každý, koneckonců je to druhý komerčně nejúspěšnější film všech dob. Konflikt mezi hrabivými pozemšťany a jakýmisi modrými bytostmi žijícími v souladu s přírodou se odehrává na planetě Pandora v systému Alfa Centauri. Pandoru i její obyvatele si Cameron sice vymyslel, ale Alfa Centauri existuje. A nejen to: jde o systém tří hvězd, které jsou nejblíže Zemi, takže jestli se někdy lidé nebo jejich stroje vypraví za hranice sluneční soustavy, bude to právě sem. Tím spíš, když už víme, že planety tu existují a nejde vyloučit, že některé by podobné Zemi být mohly.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!