Přírodní krystal diamantu v kimberlitu z Kimberley v Jihoafrické republice. Kimberlit je hornina, ve které se vyskytují diamanty. Hornina byla pojmenována podle jihoafrické lokality Kimberley.

Přírodní krystal diamantu v kimberlitu z Kimberley v Jihoafrické republice. Kimberlit je hornina, ve které se vyskytují diamanty. Hornina byla pojmenována podle jihoafrické lokality Kimberley. Zdroj: Natural History Museum / Photo researchers / Profimedia, Susan Degginger / Photo researchers / Profimedia, Wikipedia

České granáty (Granatus bohemus)
Přírodní krystal diamantu v kimberlitu z Kimberley v Jihoafrické republice. Kimberlit je hornina, ve které se vyskytují diamanty. Hornina byla pojmenována podle jihoafrické lokality Kimberley.
Český granát (odborníci mají raději termín pyrop) se vyznačuje nádherným ohnivě rudým svitem, za nějž mohou oxidy chromu
Český granát (odborníci mají raději termín pyrop) se vyznačuje nádherným ohnivě rudým svitem, za nějž mohou oxidy chromu
4 Fotogalerie

České diamanty: Na našem území byly nalezeny dva diamanty. Místo nálezu je tak trochu záhadou

Jan A. Novák

Už ve středověku proslavily České království jeho drahokamy: nacházely se tu (a stále nacházejí) granáty, safíry, křišťály, růženíny, turmalíny, vltavíny. Ovšem ten nejkrásnější, nejžádanější a nejvíce ceněný drahokam tu není. I když nejméně dva diamanty se u nás našly. Místo jejich nálezu je ale tak trochu záhadou a předmětem neutuchajícího zájmu geologů i sběratelů.

Učený jezuita Bohuslav Balbín (1621–1688) napsal, jak do Čech už ve 14. století pronikali prospektoři až z Benátek, aby tu tajně hledali drahé kameny, které pak podloudně vyváželi. Nejvíc se zajímali o granáty (odborníci mají raději termín pyrop). Jsou sice menší než na jiných světových nalezištích, ale vyznačují se nádherným ohnivě rudým svitem, za nějž mohou oxidy chromu. Nacházejí se výhradně tady, a tak se jim začalo říkat české granáty. Má se za to, že o toto jméno (Granatus bohemus) se postaral sám dvorní lékař císaře Rudolfa II., Anselm Boëtius de Boodt.

Český granát byl tak žádaný, že kontrolu nad jeho produkcí i vývozem si pro sebe vyhradil císař Rudolf II. a později i habsburská panovnice Marie Terezie. Granáty tu těžila a zpracovávala ve své brusírně hrabata ze Schönbornu, kterým patřil statek Podsedice na jižních svazích Českého středohoří. A právě tady se to roku 1869 stalo.

„Brusič Preissler ze Skalky u Dlažkovic povšiml si jednoho světle žlutavého kaménku proto, že se na granátovém bruse nedal smirkem brousiti, a dokonce sám brus rozrýval,“ napsal profesor báňské univerzity Bohuslav Ježek v Hornických rozhledech. Se záhadným kamenem si neporadil ani diamantový vrták. Krátce poté odborníci v Praze potvrdili, že to je diamant.

V Evropě do té doby nebyly známé žádné významné lokality výskytu krále všech drahokamů. Jak se dlažkovský diamant ocitl tak daleko od proslulých asijských, ­afrických nebo jihoamerických nalezišť, bylo záhadou.

Zrozené z ohně

S velkou mírou nadsázky se dá říci, že diamant je takové hezčí uhlí, protože obojí se skládá z uhlíku. Tím ale veškerá podobnost končí, protože diamanty nevznikly z pravěkých rostlin, ale z uhlíku obsaženého v některých horninách.

Dnes převládající hypotéza říká, že to bylo v hloubkách 150 až 200 kilometrů při teplotách dosahujících až 1200 stupňů Celsia, kam se dostaly karbonátové horniny (tedy bohaté na uhlík) v procesu zvaném subdukce. Při něm se jedna deska zemské kůry podsouvá pod druhou a tak se do oblasti, kde vládnou tak vysoké tlaky a teploty, dostane i uhlík v horninách, jež nejčastěji vznikly usazováním schránek vodních organismů. Jedině tam z něj mohou vykrystalizovat tyto vzácné drahokamy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!