V lomu zbývají poslední miliony tun uhlí. Unikátní záběry z místa, které časem zmizí pod vodní hladinou
S drony mají nad lomem ČSA na mostecku zkušenosti. Těžařská firma je využívá k monitorování toho, zda se nepřehřívají některá místa v lomu. Pomáhají tak výrazně omezit riziko požáru. Dron E15 tak mohl vylétnout jen v době, kdy místní stroj nebyl na obhlídce. Podívejte se na unikátní záběry z míst, která časem zmizí pod vodní hladinou.
K dotěžení v lomu ČSA zbývá zhruba patnáct milionů tun uhlí, těžba skrývky byla ukončena v roce 2016, dobývání uhlí bude pokračovat v závislosti na ročním objemu zhruba do roku 2024. Neoddělitelnou součástí těžby je rekultivace, která probíhá souběžně. Po ukončení těžby uhlí bude pokračovat podle plánu sanací a rekultivací, který počítá jak se zatopením těžební jámy, tak s dalšími způsoby rekultivace včetně ponechání části krajiny přírodě.
„O tom, že se rekultivaci daří realizovat tak, aby byla přírodně blízká, svědčí už nyní kvalita a vysoká biologická hodnota dokončených ploch. Ty jsou dnes nezřídka osídleny vzácnými živočišnými i rostlinnými druhy a stala se z nich místa pro výzkum a v některých případech dokonce evropsky významné lokality," říká k budoucnosti lomu Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí SevenEnergy.
Další videa z dronu najdete na webu E15.cz >>>