Kauza BIS: Co má být předmětem volební kampaně?
V nedělní debatě v České televizi byla řeč mimo jiné i o vedení BISky. Prezident Zeman dlouhodobě a energicky usiluje o odvolání ředitele Koudelky. Spor vyvrcholil teď krátce před volbami, kdy Koudelkovi vypršel mandát.
Obsazení funkce je v kompetenci premiéra a vlády. Premiér dělal dlouho mrtvého brouka, nakonec se rozhodl systémem chytrá horákyně: pan Koudelka o funkci přišel, ale zároveň byl dočasně pověřen jejím výkonem, dokud nerozhodne nová vláda, vzešlá z voleb.
Takže shrnuto: pan Koudelka napůl vyletěl, ale prezident zůstal hladový.
Jeden z účastníků debaty, předseda ČSSD Hamáček se nechal slyšet: „Jsme asi jediný stát na světě, kde je jmenování šéfa tajné služby předmětem politického boje a pravděpodobně i volební kampaně.“
Otázka zní: o co vlastně jde a co má být předmětem volební kampaně?
Prezident se opětovně a těsně před volbami plete do věcí, do nichž mu nic není. Je to další z jeho aktivit, které vzbuzují otázku, zda náhodou nejde o „jednání směřující proti demokratickému řádu ČR“ podle čl. 65, odst. 2 Ústavy. Kompetentní rozhodnout je Ústavní soud. Může tak učinit poté, co ho kvalifikovanou většinou požádají obě komory parlamentu. O složení Poslanecké sněmovny budou rozhodovat tyto volby. Kandidující strany by se měly nechat slyšet, jak se k věci staví. Je pravda, že poměry, jaké u nás vládnou od roku 2013, jsou mírně řečeno poněkud ojedinělé. Nicméně zavinili jsme si je sami a měli bychom obstát.
Smutné je, že zatím tak neučinil vůbec nikdo.