Danuše Nerudová při rozhovoru pro Blesk.

Danuše Nerudová při rozhovoru pro Blesk. Zdroj: Blesk:MICHAL PROTIVANSKÝ / CZECH NEWS Michal Protivansky/CNC

Prezidentská superdebata Blesku: Ekonomka a kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová (3. 1. 2022)
Den s Danuší Nerudovou: Setkání v Brně (7.12.2022)
Den s Danuší Nerudovou: Setkání v Brně (7.12.2022)
Den s Danuší Nerudovou: Setkání v Brně (7.12.2022)
Den s Danuší Nerudovou: Debata v Bruntále (7.12.2022)
14 Fotogalerie

Česko hledá prezidentku. Pokud se ale neobjeví solidnější kandidátka, tak nenajde

Petr Pešek , swp

Pokud bychom měli s ohledem na končícího prezidenta nadcházející volby popsat nějakým bonmotem, tak jeden by mohl znít: oproti minule sice už nekandiduje Miloš Zeman, ale naopak je tam jedna žena (a druhá ještě čeká na verdikt Ústavního soudu). Nicméně ani tentokrát to nevypadá, že by se schylovalo k první české prezidentce. Jakkoliv v nynějším vyrovnaném souboji tří kandidátů nelze zcela vyloučit ani tohle.

I když to Danuše Nerudová a její lidé odmítají, je u její kandidatury zjevná inspirace úspěšným tažením Zuzany Čaputové ve slovenských prezidentských volbách. A nejde jen o jistou vizuální podobu. I v případě Danuše Nerudové se jedná o nepolitičku, prostě „lidovou kandidátku“. Nyní se ale její úspěšná mediálně-marketingová mašinerie začala zadrhávat.

Stín na její pověsti akademičky ulpěl po zjištění, že na brněnské Mendelově univerzitě se objevilo plagiátorství a podezřele rychlé získávání titulů – a to i v době, kdy tam byla rektorkou. Ona sama pochybení odmítá a snaží se škody minimalizovat. „Problém se objevil u jednotek studentů, v jednom studijním programu, na jedné fakultě. Jeden člověk nemůže mít přehled o všech 8000 studentech," reagovala například před pár dny na svém webu. A pouze připustila, že některé věci mohla řešit rychleji.

Nicméně škoda už vznikla a kauza pochopitelně vyvolává otázky, jak by si počínala ve vedení státu, když nedokázala uhlídat ani chod na své univerzitě. A pak tu jsou často nejistá vystupování Danuše Nerudové v různých diskuzích.

Například v rozhovoru pro DVTV, jehož úryvek koloval i po sociálních sítích, se snažila průstřelně odvracet obvinění, že při jedné z listopadových debat opisovala ze svého poznámkového bloku při testu o zahraničně-bezpečnostních otázkách. A to i při ukázání důkazu, že nejde jen o „černý deníček“, kde má „zápisky z diskuzí“, jak tvrdila – například tam měla data rozšiřování EU, což zprvu popírala. Navíc později během rozhovoru pro DVTV špatně uvedla rok našeho vstupu do NATO.

Pokračovat ve sledování

Reklama za

Přeskočit intro
Sdílet
Rychlost přehrávání
Normální
Kvalita
Automatická
Titulky
Vypnout
Kvalita
Automatická
Language
Titulky
Options
Vypnout
Sdílet
Copy
Rychlost přehrávání
0.25
0.5
0.75
Normální
1.25
1.5
1.75
2
Audio-Only Mode
00:00
Uzamčený obsah
Kandidáti na prezidenta: Danuše Nerudová • Videohub

V posledních měsících loňského roku přitom v žebříčcích obliby zaznamenala raketový růst a především se dostala do obecného povědomí. Mezi trojicí favoritů sice stále zůstává – a vzhledem k malým rozdílům není zcela vyloučen minimálně postup do druhého kola – ale trend se začíná obracet. Například podle nedávno zveřejněného průzkumu agentury Median pro MF DNES si od půlky prosince pohoršila z 27,5 na 25,1 %.

Ve hře je teoreticky ještě druhá prezidentská kandidátka Denisa Rohanová, o jejíž stížnosti v době psaní tohoto článku Ústavní soud ještě nerozhodl. Nicméně už samotný fakt, že svoji kandidaturu opřela o končící poslance v době, kdy volby nebyly ještě vyhlášeny, hovoří sám o sobě. O veřejné známosti a preferencích nemluvě.

A co se ženských uchazeček týká, jen pro připomenutí. V minulé přímé prezidentské volbě sice žádná nebyla, v té první v roce 2013 hned tři: Jana Bobošíková, Taťána Fischerová a Zuzana Roithová. Žádná z nich ale v hlasování nedostala ani přes pět procent.

Dost možná to mají kandidátky v převážně mužském světě politiky těžší, zvlášť pokud jde o hlavu státu. Už jen současná podpora Danuše Nerudové tedy může být brána v tomto ohledu jako úspěch, byť zároveň je i svým způsobem ve výhodě.

Nicméně platí, že je jedno, jestli je prezidentským kandidátem muž nebo žena. Jde o to, jak je kvalitní. A zda má dostatečnou erudici, pokud možno politické zkušenosti, za sebou žádné skandály a v debatách působí aspoň trochu přesvědčivě.