Volby USA: V závěru kampaně se Clintonovou rozhodli potrápit hackeři
Každý den komentuje dění kolem prezidentských voleb v USA vysokoškolský učitel, novinář, politolog a dlouholetý spolupracovník časopisu Reflex, Petr Sokol.
Game-changer: FBI polila Trumpa živou vodou
Republikáni své naděje od poslední prezidentské debaty upírali k tomu, že se do 8.listopadu ještě uděje něco neočekávaného, co změní dosavadní stav kampaně směřující podle průzkumů k jasnému vítězství Hillary Clintonové. V Americe se takovému momentu říká „game-changer.“
Včera se odpůrci demokratické kandidátky pravděpodobně dočkali. Ředitel FBI James Comey totiž překvapivě oznámil, že jeho úřad obdržel další e-maily Hillary Clintonové z doby, kdy byla ministryní zahraničí, a na základě jich FBI znovu otevře vyšetřování, zda se favoritka prezidentské volby nedopustila něčeho nezákonného. Toto rozhodnutí znamená opětovné mediální propírání případu, který stojí na faktu, že Clintonová používala v době, kdy řídila zahraniční politiku jedné z nejmocnějších zemí světa soukromý e-mailový účet místo zabezpečeného vládního serveru.
Nervózní demokraté
V řadách demokratů zavládlo po projevu ředitele FBI zděšení a objevily se dokonce útoky na Jamese Comeyeho od některých z nich. Nepůsobí příliš důvěryhodně, protože ještě před pár dny, když naopak Trump kritizoval fakt, že FBI vyšetřování zastavila, demokraté jasně říkali, že v FBI mají jako všichni Američané důvěru a odmítají její zatahování do politiky.
Zatracené e-maily
Clintonová má v závěru kampaně, ale i další problémy. Trápí jí zveřejňování dalších e-mailů, které údajně hackeři ukradli z účtu šéfa její kampaně a bývalého šéfa administrativy Bílého domu Johna Podesty. Už od 7. října je postupně publikuje server WikiLeaks. Jeden z komentátorů dokonce napsal, že největším nepřítelem Clintonové aktuálně není republikán Donald Trump, ale Julian Assange, který WikiLeaks provozuje. Kampaň Clintonové obvinila z hackerského útoku na gmailový účet Johna Podesty Rusko a americké tajné služby toto tvrzení potvrdily. Každopádně se ale na povrch dostávají pro Clintonovou nepříjemné detaily z kampaně i jejích předchozích aktivit.
Clintonovi s.r.o.
Údajně uniklé e-maily navíc oživují další noční můry její kampaně, a to pochyby kolem transparentnosti nadace, kterou manželé Clintonovy založili, když Bill přestal být prezidentem. Trump kritizuje nadaci jako příklad nečestného jednání a zneužívání vlivu a údajné e-maily tyto pochyby rozhodně nerozptylují.
Poslední události jsou i proto vodou na mlýn Trumpova možného povstání v posledních dnech kampaně, do jejíhož konce zbývá posledních deset dnů. Trumpovi příznivci už se nemusí upínat jen k možnému tzv. Bradleyoho efektu, podle kterého část voličů zatajuje při průzkumech veřejného mínění svou skutečnou preferenci, protože není v jejich okolí moc populární. Boj o Bílý dům bude proto napínavý až do samého konce.