Sledovali jsme živě volby do Poslanecké sněmovny
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 jsou tu. Od 14 hodin, kdy se uzavřely volební místnosti a začaly přicházet první výsledky, vás redakce Reflexu volebním dnem provází v přímém přenosu. Těšit se můžete na aktuální zprávy, výsledky a glosy našich autorů.
V téměř polovině parlamentních stran se může po volbách schylovat k debatě o výměně vedení. Tlak jistě čeká předsedu komunistů Filipa. Ozývají se výzvy k výměně Miroslava Kalouska v čele TOP 09. Stejně zaznívají návrhy straníků, aby odstoupilo celé vedení sociální demokracie. To už se rozhodlo svolat mimořádný volební sjezd. Také výsledek KDU-ČSL může do budoucna znamenta otevření otázky, zda má nadále v čele stát Pavel Bělobrádek.
Centra hlavních měst se často odlišují od volebních výsledků ve zbytku země. Potvrdilo se to na Praze 1, která se stala jediným pražským obvodem, kde vyhrála TOP 09. Bylo její jediné "okresní" vítězství v celé zemi
Hnutí ANO vyhrálo ve všech okresech. Vezmeme-li ale za rovnocené okresům i pražské obvody, najdeme i z tohoto pravidla výjimky. V Praze 2 vyhráli piráti, následování ODS, TOP 09 a ANO zde bylo až čtvrté. Piráti také ovládli tradiční baštu pravice v Praze - šestý obvod, kde leží proslulá Hanspaulka. Pirátská vlajka také vlaje nad Prahou 3, Prahou 5 a Prahou 7, kde tato strana také získala nejvíce hlasů.
Hnutí SPD Tomia Okamury nejvíce zabodovalo na Jesenicku s 15,96 %, naopak nejméně v Praze s 5,81 %.
Nejlepší volební výsledek získalo hnutí ANO v okrese Most (39,33 %). Mezi nejlepší okresy babišovců patří ale také například Karvinsko nebo Znojemsko. To znamená, že hnutí ANO ovládlou tradiční bašty české levice.
Při pohledu na zisk Zelených (1,46 %) se člověk musí ptát, proč právě oni se dostali do předvolebních debat České televize.
Zajímavé je geografické rozdělení hlasů, které dovedlo do Sněmovny asi největší překvapení letošních voleb Starosty a nezávislé (STAN). Toto hnutí výrazně překročilo pět procent jen v Libereckém a Středočeském kraji.
V jakých krajích dosáhly strany nejvíce hlasů?
ODS v Praze.
ČSSD v Jihomoravském kraji.
STAN ve Středních Čechách.
Komunisté také ve Středních Čechách.
Piráti v Praze.
TOP 09 v Praze.
ANO v Moravskoslezském kraji.
KDU-ČSL v Jihomoravském kraji.
SPD v Moravskoslezském kraji.
Naopak se poslancem za oranžové stal primátor Olomouce Antonín Staněk, který přeskočil z třetího místa a mimo parlament odsunul lídra a dovadního předsedu bezpečnostního výboru Romana Váňu.
A zpátky k politickým obětem těchto voleb. Na mandát nedosáhl žádný kandidát sociálních demokratů v Libereckém kraji, což mimo jiné znamená, že místo ve Sněmovně nebude mít dosavadní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
Celkově pátý šéf kraje zasedne ve Sněmovně za Starosty a nezávislé (STAN). Do Sněmovny totiž přeskákal jejich bývalý předseda a hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Kromě sociálních demokratů, kteří přišli o šéfa poslaneckého klubu Sklenáka, mají velkou volební oběť také lidovci. V Praze nebyl zvolen jejich lídr a dosavadní ministr kultury Daniel Herman, který rovněž vykonává funkci stranického místopředsedy. Přeskočil ho starosta sedmého pražského obvodu Jan Čižinský.
Ve Sněmovně zasednou dva hejtmani a dvě hejtmanky. Všichni byli zvoleni za hnutí ANO. To do Sněmovny díky hlasům voličů vyšle také jednoho senátora, takže nás pravděpodobně čekají doplňovací senátní volby v senátním obvodě Trutnov, kde dosud senátoroval podnikatel Jiří Hlavatý.
Čeká se na hlasy ze zahraničí. Jinak je sečteno 99,99 % okrsků.
V debatním kroužku na ČT chybí Andrej Babiš. Odjel na exkluzivní rozhovor pro TV Barrandov s majitelem Soukupem. Ano, to sedí.
V Evropě i v USA a Kanadě vyhrála hlasy českých voličů TOP 09. Asi se tam ještě nedoneslo, že za všechno může Kalousek. Ale je jasné, že se ani v příštím volebním období našinci v zahraničí korespondenčního hlasování nedočkají.
ČSSD je šestá v pořadí. Když si vzpomeneme, že TV NOVA si do hlavní předvolební debaty zvolila ANO a právě ČSSD, musíme se usmívat. Nebo ptát.
Zajímavá statistika ČT potvrzuje dojem, že strana ANO zahnula oproti minulým volbám vlevo. Naopak zisky České pirátské strany geograficky odpovídají pravicovým stranám. Jako zřetelně levicovou zařadila statistika rozdělující obce podle vzdělání obyvatel i Okamurovu SPD.
Rudá Marta (Semelová) se do sněmovny nedostala. To je dobrá půlka zprávy. Může se vrátit jako učitelka do školy. To je ta špatná půlka zprávy. Vyberte si.
Vojtěch Filip přednáší poslední povolební projev. Vrátí se Grebeníček? Nebo nastoupí Stalin, tedy pardon Semelová? Asi ne, tahle stalinistka se patrně do sněmovny ani nedostala...
Je po volbách a Andrej Babiš couvá ze spolupráce s Milošem Zemanem. Ať prý rozhodnou členové ANO. To se přece dalo čekat. Spojenectví teď už bude dodržovat jen Zeman. Tedy aspoň do prezidentských voleb.
Politolog Stanislav Balík upozorňuje, že v jistém smyslu je český elektrorát stabilní, i když se zisky stran proměnily jako po hurikánu.
Ve volební katastrofě lze hledat i pozitivní momenty. Třeba vykroužkování prvního ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Pavla Žáčka, který zasedne ve Sněmovně. Kdo jiný by měl z opozičních lavic kontrolovat premiéra - předlistopadového estébáka.
Ještě tu nepadl volební výsledek Strany svobodných občanů. 1,56 %. Skoro o procentní bod méně než minule. Euforie z voleb do Evropského parlamentu, kdy SSO získala mandát, je pryč, stejně jako řada členů, která se stáhla do pozadí kvůli neshodám v čele strany. Předvolební nabídka ODS, aby se Svobodní zařadili na její kandidátku, byla zřejmě poslední šancí, aby se do sněmovny dostali.
Babiš tvrdí, že ve sněmovně je zbytečně mnoho stran. Že to snižuje efektivitu. Můžeme se rozčilovat, že je autokrat. Ale redukovat počet stran ve sněmovně pomocí většinových prvků volebního systému chtěly v minulosti vždycky velké strany - ODS a ČSSD.
Na druhou stranu způsob, jakým ANO identifikuje problémy, navrhuje a komunikuje řešení, může být inspirací pro ostatní "tradiční" strany, které skutečné pocity a problémy lidí dlouho ignorovaly. A to tak dlouho, až zůstaly koukat, co se to děje.
Po vítězném projevu Andreje Babiše myslím na policistu, který vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo.
Čím déle Babiš mluví, tím nervóznější je jeho pravá ruka Jaroslav Faltýnek. Jestli totiž něco straně ANO škodí, tak jsou to právě volné (marketéry nepřipravané) Babišovy projevy plné nesouvisejících asociací.
První povolební projev Andreje Babiše: Běží tady proti nám kampaň a lži. Tahle slova se prostě osvědčila.
Zelení se nedostali do sněmovny, nedosáhnou ani na státní příspěvek a Matěj Stropnický oznámil demisi. Otec Martin Stropnický naopak slaví.
Pátá republika. Podle Jefima Fištejna vyvolá nová vláda referendum o vystoupení z EU i NATO. Fištejn předvídá mimořádně složitou dobu, kterou může ještě zkomplikovat možná ekonomická krize. Podívejte se na videokomentář.
Aspoň nějaké "sociální jistoty" ten volební hurikán přežily: Marek Benda je opět ve sněmovně.
Václav Moravec v přímém přenosu ČT se v podstatě snaží organizovat rozkol v ODS. Václav Klaus mladší by podle něj mohl svrhnout Petra Fialu.
Miroslav Kalousek na twitteru píše "Smiřme se s faktem, že žijeme v zemi, kde dva agenti StB a jeden extrémista dají dohromady většinu". Po kolika skleničkách vína se to smíření, prosím, dostaví?
Šéf Starostů Gazdík říká, že jsou s volebním lídrem Farským kamarádi, což nebývá ve vedení stran zvykem. Kamarádství je prý jejich hezký vklad do politiky. Ale firma, jak víme, se takhle řídit nedá.
Myslím, že občanští demokraté i lidovci tentokrát opravdu rádi uvidí Kalouska ve sněmovně. Samozřejmě i starosty. Dohromady by měli přes 27 procent a víc mandátů než takhle v součtu.
Při pohledu na součet zisků a nezisků pravicových stran - Svobodní i Realisté úplně propadli - se můžeme ptát: Kdy jejich lídři a lídříci pochopí, že osobitost a svéráz samostatné kandidatury je voličům k ničemu.
SNĚMOVNÍ VARIACE
Sestavení vlády bude možná složité, nějaká však nakonec vznikne. Ale vzhledem k tomu, že ve sněmovně bude stojedničkových ad hoc koalic možných více, hlasování o zákonech bude v příštím období hodně veselé. Nebo hodně smutné.
Bohuslav Sobotka říká, že má trošku strach o to, co bude se sociálním státem. Jestli to vidí takhle, tak je jasné, proč ČSSD prohrála volby tak drtivě.
Piráti mají stále šanci skočit na bronzovou pozici a předehnat okamurovce.
Potenciální koalice ANO a pirátů klesla na 101 křesel. Sestavování vlády bude složité.
ČSSD zřejmě přišla o předsedu klubu Romana Sklenáka, v Brně ho přeskočil bývalý primátor Roman Onderka a Sklenák zůstane mimo Sněmovnu.
MORAVCOVA 20% ŠANCE
Václav Moravec právě v televizi oznámil, že došlo k 20% šanci, že se TOP 09 dostane do sněmovny. Do příště asi bude muset projít nějakým statistickým školením.
TOP 09 VE SNĚMOVNĚ
Topka právě dosáhla pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny.
Topka to má zatím o prsa: 4,93
Zajímavý boj také sledujeme o hranici 1,5 procenta, kde jde o státní finanční podporu. Za devíti nejsilnějšími stranami totiž zeje velká mezera. Desátí svobodní mají 1,53 a díky hlasům z Prahy, kde ještě chybí hodně okrsků asi státní peníze získají. Naopak pod touto hranicí zůstávají zelení, ale také realisté či zemanovci.
KOALICE BEZ ANO?
V tuto chvíli je teoreticky možná i koalice bez ANO Andreje Babiše. Museli by se ale spojit úplně všichni kromě ANO a KSČM. Ostatní strany by daly dohromady 101 křesel.
ODS před SPD
Občanští demokraté (10,97 %) právě předběhli Tomia Okamuru (10,92 %). Kompletní výsledky najdete ve volebním speciálu Reflexu.
BRICHTA A TOMIO
Aleš Brichta právě zpívá hymnu ve štábu SPD Tomia Okamury. Připomínám, že Brichta je bývalý velký podporovatel ODS. Tak to je asi taky posun voličské přízně v kostce. Ještě před tím ale Brichta předvedl hodně podivný monolog, to možná vysvětluje všechno.
Reflex se na poslední obálce zeptal, jestli se Češi o víkendu rozvedou s demokracií. Při pohledu na výsledky voleb je odpověď jasná: ANO.
ANO A SPD DOLŮ, ODS A PIRÁTI NAHORU
Ještě jednou aktualizovaný vývoj zisků stran v čase. Je zjevné, že klasická levice dál ztrácí. Je zjevné, že vlevo od minulých voleb zahnulo i hnutí ANO. Naopak ODS, Piráti a TOP 09 sílí.
Díky hlasům z Prahy nakonec může mít Sněmovna rekordních 9 stran. TOP 09 je ještě v naději, STAN se může těsně udržet.
ZMĚNA I NA HRADĚ?
Jiří Drahoš, kandidát na prezidenta, na twitteru píše: Je to největší změna od roku 89. Třeba se trend "změny" protáhne a dotkne se i úřadu hlavy státu.
PRYČ S TRADICÍ?
HNUTÍ ANO vedené trestně stíhaným politikem zřejmě zvítězí ve všech okresech, tedy i krajích České republiky. Vypadá to na nedůvěru nejen vůči tradičním stranám, ale i vůči tradiční policii.
ANO + ODS = 106
Řekněme si to na rovinu. Kromě zachování stávající koalice se nabízí i partnerství ANO a ODS. Taková vláda by měla podle průběžných výsledků většinu 106 hlasů. Tyto dvě strany rozděluje mnoho témat, praktičtější je ale spojují. Opatrnější postoj k EU a migraci či snižování zdanění. Uvidíme.
NELÍBIVÁ POLITIKA
Líbí se mi, jak se činitelé stran, které dostávají na triko, chválí, že nedělali líbivou populistickou politiku. Fajn. Ale nějak se jim ta nelíbivá nepopulistická politika nepodařila.
NEJVĚTŠÍ DRAMA: STAN
Už před zavřením volebních místností jsme předpovídali, že Starostové a nezávislí mohou překvapit. V tuto chvíli mají 5,02 procenta a bojují o sněmovnu. Zda se dostanou, či ne, je patrně největší drama těchto voleb.
PÁD KSČM
Televizní zpravodaj hlásí, že ve "volebním štábu KSČM je ticho". Konečně.
ZMĚNY
Kolik procentních bodů získaly a ztratily jednotlivé strany oproti minulým volbám. Podívejte se na průběžný graf.
ANO, U NÁS JE LÍP
Průběžný počet mandátů pro Babišovo ANO a Okamurovu SPD dohromady přes sto, tedy většina Sněmovny. Právě čtu, že v africké Malawi zabíjejí lidi, protože jsou upíři a vysávají krev. ANO, u nás je fakt líp.
STAN I TOP 09 MIMO?
Zatímco TOP 09 nemá ani 4 % a příliš neroste, Starostové a nezávislí klesají k pětiprocentní hranici. Ve sněmovně tak ze stran, které se hlásí k pravici, zůstane možná jen ODS, protože i KDU-ČSL klesá k pěti procentům.
STABILIZOVANÝ VÝVOJ
Jak to nakonec dopadne můžeme odhadnout i z toho, jak se zisky stran mění v čase. Podívejte se na graf.
OBROVSKÉ VÍTĚZSTVÍ ANO
Začíná krystalizovat výsledek. ANO slaví obrovský úspěch. Má zatím přes 30 % a posiluje, to se v historii ČR povedlo jen ODS a ČSSD. Historicky nejnižší zisk bude mít patrně KSČM (zatím pod 10 %) a ČSSD (zatím pod 8 %). V parlamentu bude ještě SPD, Piráti, ODS, KDU-ČSL. Na hraně je STAN s 5,5 procenty. Naopak TOP 09 nemá ani 4 procenta. Pokud by poslední dvě jmenované strany zůstaly mimo sněmovnu, bylo by to doslova politické zemětřesení. Na většinu by sahaly ANO s KSČM.
SLOŽKY NA NEPŘÁTELE
Ze štábu SPD vyhodili novináře. Psal prý o nich negativní články. Nejen Babiš. ale i Okamura má už zřejmě na lidi "složky" .
ZEMAN NEMÁ PROBLÉM
Ty první průběžné výsledky zatím vypadají strašidelně: Babiš, Okamura, komunisti. Prezident by podle svých slov neměl s jejich případnou koalicí "absolutně žádný problém". Hm, to je ten problém.
MLADÍ VOLÍ PIRÁTY
V jednom z hradeckých okrsků volilo 37 studentů na volební průkaz. Česká pirátská strana tam s 52 hlasy dosáhla na druhé místo za ANO (131) a před ODS (47).
PROBLÉMY
Web volby.cz je nedostupný, průběžné výsledky jsou zahaleny mlhou. Zatím to ale vypadá na přece jen velké vítězství ANO, které má skoro 30 procent. Další strany jsou kolem 10.
"BFLMFPSVZ"
Na televizní obrazovce běží na liště zkratky kandidujících stran v očekávání: ŘN-VU, RČ, SPDV, DV 2016, PB, BPI, SPS, REU, ČNF, UHAVEL... Zkuste si při čekání na výsledky otestovat, zda zkratky vyluštíte. Pokud ne, nevadí, příště budou zase jiné.
HLASY ZE ZAHRANIČÍ
První hlasy přišly ze zahrančí. V Asii zatím po dvou hlasech pro ANO a TOP 09 (25 %). V Africe vedou Starostové a nezávislí (23,07 %)
V soutěži o rychlost sčítání vyhrál jeden z okrsků v Kostelci nad Vltavou v jihočeském okrese Písek. Volby tam skončily remízou mezi ČSSD a TOP 09. Odevzdáno tam bylo ovšem jen celkem 22 hlasů
PRVNÍ VÝSLEDEK!
Sečteno mají v jednom okrsku v Kostelci nad Vltavou v okrese Písek. Vítězové jsou dva: ČSSD a TOP 09 (oba 22,72 %, tedy pět hlasů). Následují ANO a KSČM - ty mají po čtyřech hlasech. Přicházející výsledky sledujte online v našem volebním speciálu.
“Dopadne to špatně, účast je skoro 70 procent, takže přišli všichni obecní blbci, které znám,” hlásí mi kamarád pravičák, který sedí ve volební komisi v malé slezské obci nedaleko Ostravy. Doufám, že se mýlí.
V Česku se na rozdíl od třeba Británie nesoutěží, která obec bude jako první sečtena. Přesto teď všichni čekají na český "Sunderland," kde tradičně v Británii sčítají nejrychleji.
PRVNÍ VÝSLEDKY?
Kdy budou první oficiální čísla? Před čtyřmi lety byl prvním sečteným okrskem Nepleč-Žernůvka v okrese Brno-venkov. Vyhráli tam lidovci s 51,78 procenta (29 hlasů). A bylo to už ve 14:20.
POLITICKÝ STŘEDOVĚK
Hlasují i Češi v zahraničí, referuje kolega Mirek Cvrček níže. Jenže někteří nehlasovali, i když chtěli - třeba proto, aby ovlivnili středočeský duel Babiše a Kalouska. Ale kupříkladu v USA může trvat cesta k volební urně a zpět celý den. Neexistuje jediný pádný důvod, proč by nešlo u nás volit elektronicky anebo korespondenčně. Poštou posílají své hlasy lidé i v sousedním Rakousku či Německu, tak jakýpak problém! Nejsme přece v politickém středověku.
V HRADCI 70 %
V jednom z volebních okrsků v Hradci Králové přesáhla podle informací Reflexu účast 70 procent. Potvrzuje to zprávy o vyšší účasti ve srovnání s rokem 2013.
VICTOR D'HONDT
Často se o ní mluví, málokdo ale dokáže říct, co to vlastně je. D'Hondtova metoda přepočítávání hlasů na křesla, která se používá u nás, pochází z roku 1878, kdy ji představil belgický matematik a právník Victor D'Hondt. Dnes je nejpoužívanější metodou v demokratických zemích. Metoda se ve výsledcích od jiných metod liší tím, že pomáhá spíše větším stranám.
100% ÚČAST
V obci Čilá v okrese Rokycany přišlo volit 15 lidí z 15. Tedy stoprocentní účast. Teoreticky by mohla být i vyšší díky volebním průkazům - mohl by s ním přijet volit někdo odjinud.
ČEŠI ZA HRANICEMI
Hlasují i Češi v zahraničí. Podle ministrerstva zahraničí se k volbám v cizině zaregistrovalo 9258 lidí. Jejich hlasy se započítají do výsledků Středočeského kraje. V roce 2006 Češi hlasující mimo území ČR například rozhodli, že KSČM a ČSSD nedosáhly na sněmovní většinu 101 hlasu.
DAJÍ GÓL?
Nervy napnuté k prasknutí. Jsem zvědavá jestli se v Praze probojují do Sněmovny fotbaloví veteráni Ladislav Vízek, Horst Siegl a Tomáš Skuhravý z kandidátky Sportovců. Kdysi na hřišti jim koncovka docela šla.
Česko je jednou z mála zemí, kde úřad, sumarizující výsledky voleb, průběžně nezveřejňuje hodnoty aktuální volební účasti, takže informace o tom, kolik lidí už odvolilo jsou jako tradičně trochu zmatečné. Mluví se o nárústu volební účasti, ale jasná čísla chybí. Volební komisaři totiž mohou účast také porovnávat s komunálkami nebo krajskými volbami, kde je obvykle mnohem menší účast.
V jednom z okrsků městské části Opava-Kylešovice skončí volby až v 15 hodin. Ráno je tam zdržely potíže se zámkem volební místnosti a později zkolabovala předsedkyně volební komise.
BIZARNÍ VZKAZ OD LE PENOVÉ
Šéfka největší francouzské porotestní strany Národní fronta Marine Le Penová poslala českým voličům opravdu zvláštní videovzkaz. Vybídla je, aby vzpomněli na Jana Palach a Václava Havla a volili Tomia Okamuru, protože Češi stáli vždy v první linii boje za svobodu evropských národů. Le Penová v kostce.
VOLBY MINULÉ
Pamatujete, jak jsme volili před čtyřmi lety? Před sedmi? V roce 1992? Ne? Tady najdete vývoj zisků jednotlivých stran od roku 1992, kdy se volilo do České národní rady.
PŘEKVAPÍ STAN?
V minulých volbách došlo k velkým překvapením ve srovnání s průzkumy. Přizeň se přesunovala ještě na poslední chvíli. Dobrým vodítkem tohoto rozhodování se v minulosti ukázal Facebook. Mezi viditelnějšími stranami má sice nejvíce lidí na Facebooku Tomio Okamura - SPD (271 346) a nejméne STAN (8604), ale to nemusí být až tak důležité, Facebook totiž nabízí i jiná čísla. Například aktivitu lidí ("Lidé, kteří o tom mluví"). Pokud tato dvě základní čísla dáme do poměru - vychází z toho nejlépe právě Starostové a nezávislí (jedině u nich aktivita lidí přesahuje počet fanoušků). Následují KDU-ČSL, Piráti a ODS. Naopak z tohoto pohledu jsou na tom nejůř stránky ANO (ale spíš pro to, že lidi spíš zajímá Andrej Babiš než jeho strana), Tomio Okamura - SPD, TOP 09 a Svobodní. To může značit, kam se na poslední chvíli přesouvá zájem voličů a jak se budou výsledky lišit od průzkumů.
Dobrý den. Vítáme vás u komentovaného přenosu Reflexu z parlamentních voleb. Za hodinu se zavřou volební místnosti a začne se sčítat. První zprávy mluví o vyšší účasti než v roce 2013. Tehdy dosáhla pouze 59,48 procenta. Zprávy Reflexu z několika komisí potvrzují vyšší účast i mladých lidí.
Václav Moravec dosáhl vrcholu své kariéry. Sjednotil politiky proti sobě. Teď mu vysvětlují, proč v jeho debatním pořadu nemůže dojít k uzavření koalice.
Pavěl Bělobrádek se přirovnává k rockerovi, který vydává druhé cédéčko. Je prý těžší než to první. Přiznává nicméně, že pro KDU-ČSL to úspěch není. Na tahu je podle něj Babiš, s obviněným ale do koalice lidovci nepůjdou.