Jak to dopadne? Zeman, Drahoš? A nebo ...? Reflex se pokusil o prognózu prezidentských voleb
Týden před prvním kolem existují tři reálné scénáře prezidentské volby. Situace je tak méně přehledná než před pěti lety, kdy byl Miloš Zeman kandidátem opozice vůči nepopulární pravicové vládě. Současně dokázal spojit roli levicového opozičního tribuna a výrazné politické osobnosti přijatelné i za hranicí pevného voličského jádra. Nyní je vše složitější.
Jako nejpravděpodobnější se zdá varianta, v níž do druhého kola postoupí současný prezident Zeman společně s bývalým šéfem Akademie věd Jiřím Drahošem.
Zatímco o postupu obhájce prezidentské funkce málokdo pochybuje, Jiří Drahoš ještě potřebuje udržet vedení v prezidentském semifinále v prvním kole volby.
Zde půjde hlavně o to, kdo bude mít možnost postavit se Miloši Zemanovi ve finálovém, „druhém“ kole. Většina průzkumů favorizuje na postup právě Drahoše. Tohoto potenciálního hlavního Zemanova vyzývatele ovšem nemůže nechat spát fakt, že stejné průzkumy mluví až o čtvrtině stále ještě nerozhodnutých voličů.
Zemanův sen
Toto relativně vysoké číslo ještě nechává pootevřené dveře i variantě, kterou můžeme nazvat jako Zemanův sen, tedy jeho vítězství už v prvním kole.
Právě tento scénář byl dlouho Zemanovým hlavním cílem a lidé kolem prezidenta se ho ještě úplně nevzdávají ani dnes. K jeho naplnění by ale musel přijít výbuch Zemanových relevantních konkurentů v závěru kampaně, jenž by demobilizoval výraznou část protizemanovského tábora.
Nízká volební účast nezemanovských voličů by však navíc musela být ve velkém kontrastu s téměř manifestační volbou těch, kteří v nedávných sněmovních volbách dali svůj hlas některé ze stran „koalice 115“ – babišovcům, komunistům či okamurovcům.
Co může a nemůže hlava státu: postavení a pravomoci prezidenta České republiky čtěte ZDE
Na Hradě se dokonce věří, že by k vítězství hned v prvním kole pomohla otevřená výzva Andreje Babiše, aby to jeho voliči „hodili“ Milošovi. Právě proto Zeman v povolebním jednání vychází Babišovi naprosto ve všem a nadstandardně vstříc.
Podle všeho však Babiš bude s podporou čekat na druhé kolo a pak vsadí na jistotu. Šanci na rozhodnutí už v prvním kole navíc výrazně snížil i moment, kdy do hry vstoupil Mirek Topolánek, protože bývalý premiér oslovuje část voličů, pro něž by byl výběr mezi Zemanem a Drahošem opravdu obtížný.
Co rozhodne
Z těchto a dalších důvodů pracujme jako s nejreálnější možností s finálovým soubojem Zeman vs. Drahoš. Přestože průzkumy dávají v takovém případě Jiřímu Drahošovi minimálně stejné šance na úspěch jako současnému prezidentovi, zůstává pro druhé kolo favoritem Miloš Zeman.
Stojí za ním totiž dobře zorganizovaný politický svět, jehož je navíc Zeman jasnou hlavou. Tento svět má svoje média, politické strany i jednotící ideologii, jež mobilizuje celé společenské skupiny k nekompromisní podpoře současného prezidenta. To může rozhodnout.
Nezemanovský svět
Už před pěti lety se ukázalo, že přímá prezidentská volba v českých poměrech přeje ostříleným politikům. Tím je bezpochyby Miloš Zeman, ale nebude jím velmi pravděpodobně jeho soupeř v druhém kole. Postoupí-li Jiří Drahoš, bude mu v druhém kole chybět téměř vše, co pomáhá Miloši Zemanovi – politické zkušenosti, vlastní mediální mašinérie i fakt, že akademik Drahoš není ani faktickým, ani přirozeným lídrem antizemanovského politického světa.
Profily všech kandidátů najdete zde >>>
Ten totiž po direktu, který obdržel ve sněmovních volbách, ani žádného vůdce nemá, a je navíc vnitřně hodně rozdrobený. Prezidentská volba sice má potenciál jeho různé proudy dočasně scelit, ale zatím se to nijak výrazně neděje.
Naopak v předvečer prvního kola logicky dochází k vzájemnému okopávání protizemanovských kandidátů, kteří chtějí do druhého kola na úkor svých konkurentů. Dosavadní hlava státu k jejich půtkám státnicky mlčí nebo je prostřednictvím „viceprezidenta“ Ovčáčka škodolibě glosuje. Miloš Zeman proto do voleb vstupuje jako favorit na vítězství v druhém kole.
Více si přečtěte v hlavním tématu nového tištěného Reflexu, který vychází ve čtvrtek 4. ledna.
Reflex 01/2018|