Senátní volby online: ODS triumfuje, ANO zcela propadlo. Červíček zaskočil Bělobrádka
Druhé kolo senátních voleb budou v online přenosu živě komentovat Jana Bendová, Petr Sokol, Bohumil Pečinka, Marek Stoniš, Miroslav Cvrček nebo Kryštof Pavelka. Hlasování v druhém kole probíhá v pátek 12. a v sobotu 13. října. Definitivně se volební místnosti zavřou ve 14:00 a pak začne rychlé sčítání hlasů. jasno by mělo být ve většině obvodů nejpozději o dvě hodiny později.
Volby do Senátu se ve svém druhém kole uskuteční ve 25 senátních obvodech, v nichž se nerozhodlo v prvním klání. V prvním kole byli zvoleni senátoři ve dvou obvodech. Více než 50 procent hlasů získali Jiří Drahoš a Jiří Čunek.
První kolo senátních voleb proběhlo 5. a 6. října zároveň s volbami komunálními.
KONEC PŘENOSU
Vážení čtenáři, s konstatováním, že volby vyhrála ODS a STAN a naopak propadly vládní strany včetně KSČM, uzavíráme online přenos. Přehled nových senátorů, jejich výsledky a stručné profily najdete ZDE. Na webu reflex.cz najdete v průběhu dalších hodin a dní komentáře a další informace o povolebním vývoji.
BABIŠ KOMENTUJE
„Senát prostě neumíme“, okomentoval špatné výsledky šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Tenhle volební systém nám nesedí. Všechny tradiční politické strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám“.
K tomu jen dvě poznámky: 1. Co brání ANO spojovat se také? 2. Proč se politické strany spojují a v druhém kole jdou proti ANO? Odpovědi by panu Babišovi mohly trochu napovědět, v čem je hlubší problém jeho hnutí.
PAVEL FISCHER U ODS
Jedním z nových senátorů kandidujících nezávisle je Pavel Fischer. Nyní začíná vyjednávání o tom, do jakého senátního klubu vstoupí. Ve volbách ho podporovala i ODS. Jak dopadne jednání Petra Fialy s Pavlem Fischerem? Foto: Nguyen Phuong Thao
POSLEDNÍ KAMPAŇ JAROSLAVA KUBERY
Dlouholetý teplický senátor Jaroslav Kubera na tiskové konferenci oznámil, že šlo o jeho poslední kampaň. A že i když vyhrál i komunální volby v Teplicích, primátorem už nebude. Ze zvolení měl zjevně velkou radost.
AKTUÁLNÍ STAV VELIKOSTI KLUBů: PLICHTA ODS vs. STAN
Nový senátor Mikuláš Beck zvolený za koalici STAN-TOP 09-ODS-Zelení potvrdil, že vstoupí do klubu STAN. To znamená, že kluby ODS i STAN mají v tuto minutu oba po 16 křeslech. Třetí lidovci zaostávají s 15 mandáty.
KUBERA NEBUDE PRIMÁTOREM
Senátor Jaroslav Kubera z ODS oznámil, že už nebude primátorem Teplic. Chce se naplno věnovat práci v Senátu. Kubera stál v čele Teplic čtyřiadvacet let! Svět už nebude jako dřív.
REKORD NEZÁVISLÝCH
Poprvé v historii byli dnes v dílčích senátních volbách zvoleni hned tři nezávislí kandidáti najednou. Zatím se vždy jednalo pouze o jednoho v každých volbách. Je to další doklad určitého rozpadu stranického systému, který už potvrdily minulý týden komunální volby.
FISCHER CHCE BÝT PŘÍŠTÍM PREZIDENTEM
Novopečený senátor Pavel Fischer uvedl, že plánuje v příštích prezidentských volbách opět kandidovat. Česká republika v té době bude v jiném světle, řekl.
BRNO ZÁSOBUJE PRAHU
Brněnská Masarykova univerzita moderní českou politiku slušně „zásobuje“ svými rektory: Jiří Zlatuška, Petr Fiala, nyní i Mikuláš Bek.
Nenápadně tím naznačujeme našemu spolupracovníkovi, profesoru Stanislavu Balíkovi (40 let), který je na jmenované univerzitě momentálně šéfem katedry politologie, aby se nad svou budoucností vážně zamýšlel…
SENÁT NA HRANICI LEGITIMITY
Vicepremiér Richard Brabec (ANO) v ČT prohlásil, že Senát je kvůli nízké účasti na hranici legitimity a chtěl by změnit volební systém na jednokolový.
Kolikrát už jsme tohle slyšeli od ostatních stran, které byly v minulost v podobné pozici jako teď ANO?
VOLBY JEN V PRACOVNÍ DNY?
Řada politiků nyní opět přemítá, zda nezměnit volební systém do senátu. Lidé v druhém kole, které se koná týden po kole prvním, chodí málo. Jsou i přesycení, volby různého typu máme nyní každý rok. A navíc, přidá-li se pěkné počasí, vyráží „lufťáci“ houfně na své chaty a chalupy už v pátek brzy odpoledne.
Přesunout volební termíny na dva všední dny či dokonce na jeden den, by nebylo marné.
ČERVÍČEK: VELKÉ VÍTĚZSTVÍ DOMA
Občas je zajímavé se podívat, jak ten který kandidát dopadl v obci, kde bydlí. Jedna z hlavních hvězd těchto voleb Martin Červíček žije ve vesnici Vysokov nedaleko Náchoda. V prvním kole tam dostal 51,72 procenta a ve druhém 85,18 procenta hlasů Za zmínku stojí i účast - první kolo 61,58 procenta, druhé kolo 48,38 procenta.
BENJAMÍNEK
Lukáš Wagenknecht - jak se na pirátského senátora sluší a patří - se právě stal dosud nejmladším členem horní komory v Česku, 40 let oslavil teprve nedávno, 24.září.
KOMUNISTÉ MIZÍ POPRVĚ ZE SENÁTU
Prohra Milady Halíkové v "havířovském" obvodu Karviná znamená, že poprvé od roku 1996 nebude v Senátu žádný senátor za komunisty.
PETR FIALA A EMOCE
První velké volební vítězství přimělo k úsměvu i šéfa ODS Petra Fialu. Foto od Nguyen Phuong Thao.
UŽ NENÍ TŘEBA ANI 5 TISÍC
Kandidát hnutí Ostavak Leopold Sulovský vyhrál v Ostravě s pouhými 4.906 hlasy. Poprvé budeme mít senátora, kterého v druhém kole vybralo méně něž 5 tisíc hlasů. V ostravském obvodě totiž byla rekodrně nízká účast jen 9,23 % oprávněných voličů.
STAN: DRUHÝ VÍTĚZ
Senátní volby vyhrála jednoznačně ODS. Úspěchem ale hlasování skončilo i pro Starosty a nezávislé (STAN). Zvítězili tři její kandidáti a pět kandidátů, které tak či onak STAN podporoval. Řada z nich se patrně připojí právě ke klubu STAN.
MŮŽE DOSTAT PŘES „HUBU“
Dvaačtyřicetiletý Marek Hilšer je dalším bývalým adeptem na prezidenta, který to zkusil o příčku níž, a podařilo se.
Když mi před prezidentskými volbami pro Reflex objasňoval, proč z aktivistických pozic míří rovnou na Hrad a zda si myslí, že by lidé chtěli místo „tatíčka“ „mladíčka“, řekl: Podle mě je lepší mladý tažný kůň obklopený moudrými rádci než moudrý postarší pán, který chce klid. Teď můžu dostat přes hubu, v sedmdesáti bych tu sílu už asi neměl.
Tak, pane senátore, uvidíme, co snesete.
ODHAD VELIKOSTI KLUBů
Vzhledem k předvolebním koalicím je složité určit, kolik kdo bude mít senátorů, až se bude nově ustavovat Senát. Přesto si zkusme udělat odhad.
ODS - minimálně 17 senátorů
Dosud měla 6 senátorů, dnes vyhrálo 10 jejích členů, včetně "koaličně" podpořeného člena ODS Jana Tecla v obvodě Chrudim. Pravděpodobně do klubu může vstoupit i nezávislý kandidát Ladislav Faktor z Českých Budějovic. Buď do klubu ODS nebo k lidovcům by navíc mohli zamířit i nezávislí kandidáti Pavel Fischer a Jitka Chalánková. Otázkou je další "klubový" osud dosud nezařazeného senátora za soukromníky Ivo Valenty.
STAN - minimálně 15. spíše ale 16
Starostové a nezávislí měli dosud 9 senátorů, kteří neobhajovali. Dnes uspěli tři jejich kandidáti a jeden kandidát spojeneckého hnutí Ostravak, který už dosud byl v klubu STAN. Už v prvním kole byl zvolen koaliční kandidát více stran Jiří Drahoš, kterého do voleb navrhl STAN. Drahoš zatím ale neřekl, do kterého klubu zamíří. Podobně je na tom v Brně Mikuláš Beck, také ale navržený hnutím STAN. Klub by navíc mohl podpořit ještě člen TOP Herbert Pavera, nový senátor za Opavsko, protože senátoři TOP 09 dosud byli součástí klubu STAN.
KDU-ČSL a nezávislí - minimálně 15 mandátů
Lidovci sice získali jen 2 mandáty, ale stejně budou v nejtěsnější hře o pozici největšího senátního klubu. Teoreticky by ho ještě mohli podpořit nezávislí kandidáti Pavel Fischer či Jitka Chalánková.
ČSSD - 13 mandátů
Jediný mandát dnes míří k ČSSD a klub už asi nikdo další nerozšíří.
ANO - 7 mandátů.
Překvapivé posílení o jediný mandát je velkou prohrou a žádný další senotár, ktrý by klub posílil není v dohledu.
Klub liberální demokracie – Senátor 21 - asi 6 mandátů
Klub Václava Lásky udržel pět křesel díky výhře Přemysla Rabase v Chomutově, a navíc ho zřejmě posílí jediný pirátský senátor Lukáš Wagenknecht z Prahy 8. Teoreticky by se mohl přidat i Marek Hilšer zvolený za vlastní hnutí,
Mimo kluby asi zůstanou senátor za místní hnutí Cienciala a dva bývalí představitelé hnutí Severočeši Dernerová a Doubrava. První z nich byla dříve v klubu ANO, ale pak se s ním rozešla.
Klub bývalých neúspěšných prezidentských kandidátů - 0
Tak ten nepůjde ustavit, rptože yvhráli jen 3 bývalí prezidentští kandidáti, a k ustavení klubu je v Senátu třeba 5 senátorů.
PROHLÁŠENÍ ŠÉFA SENÁTU MILANA ŠTĚCHA:
"Gratuluji vítězům senátních voleb, děkuji za účast všem poraženým. Je jasně vidět, že ODS po letech propadu nabírá na síle. To podle mého názoru svědčí o tom, že její přítomnost v opozici vnímají voliči pozitivně. Děkuji také všem voličům, kteří přišli volit v prvním i ve druhém kole. Bohužel se opět prokázalo, že mnoho lidí o druhém kole voleb neví, protože nedostanou volební lístky do svých schránek. Náprava, kterou jsem v tomto smyslu navrhoval, však nenašla dostatečnou podporu. Pevně věřím, že v následujícím funkčním období bude Senát pracovat pro občany a zůstane nadále zárukou stability a ústavnosti. Poslední schůze v tomto funkčním období začíná tuto středu ještě v původním složení – končící senátoři mají mandát až do 20. října."
WAGENKNECHT: PŘEKVAPENÍ
Mírným překvapením je výsledek voleb v Praze 8, kde vyhrál kandidát Pirátů a někdejší náměstek ministra financí Andreje Babiše Lukáš Wagenknecht. Porazil lékaře Pavla Dungla kandidujícího za TOP 09. Dungl měl přitom do druhého kola o poznání širší podporu dalších stran.
PROPADÁK KDU-ČSL
Nakonec jen dva vlastní senátory získají lidovci, kteří před volbami aspirovali na nejsilnější klub Senátu. Kromě Čunka na Vsetínsku vyhraje i Patrik Kunčar na Zlínsku. Vyhráli ale i kandidáti, které lidovci podporovali - například Jiří Drahoš či Pavel Fischer.
ANO: JEDINÝ SENÁTOR
Výsledek vládní strany ANO lze označit slovem trapas. Z těchto voleb získá jediného senátora, a to Miroslava Adámka na Šumpersku.
PO HODINĚ (ZŘEJMĚ) HOTOVO
Hodinu po sečtení výsledků jsou ve všech obvodech tak velké rozdíly mezi oběma kandidáty, že těžko někde dojde ještě ke změně. ODS vede v 10 obvodech a nezávislí kandidáti ve 3. STAN by mohl mít s kandidáty Beckem a Drahošem 6 křesel, KDU-ČSL 2, piráti, TOP 09 a Senátor po jednom. Jediného senátora získají i obě vládní strany, zatímco je ve vládě podporující KSČM v Senátu poprvé v historii už nebude. Po jednom senátorovi bude mít hnutí Marek Hilšer do Senátu,
TRIUMF ODS
ODS v tuto chvíli vítězí v deseti obvodech (včetně Jana Tecla na Chrudimsku). Blízko k ODS bude mít i nezávislý kandidát Ladislav Faktor. Vítězí i několik kandidátů, které ODS podporovala a proti kterým nenasadila vlastní kandidáty.
ODHADY VÝSLEDKŮ
Na Šumpersku vede se 60 procenty Miroslav Adámek kandidující za ANO a poráží lidoveckého kandidáta.
Na Opavsku zvítězí Herbert Pavera z TOP 09.
V Ostravě za obhajobou kráčí Leopold Sulovský z uskupení Ostravak. Poráží kandidáta ANO.
Obhajoba čeká i Petra Víchu z ČSSD na Karvinsku (město Karviná do obvodu ale nepatří).
Na Zlínsku vyhraje lidovec Patrik Kunčar, porazí Soukromníka Libora Lukáše, někdejšího člena ODS.
BĚLOBRÁDEK SKONČÍ COBY ŠÉF LIDOVCŮ
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ohlásil, že již nebude obhajovat předsednickou funkci. Reagoval tím i na průběžné výsledky z Náchodska, kdy s odstupem prohrává s Martinem Červíčkem z ODS. Bělobrádek patrně doplatil i na to, že v Náchodě v poslední době nebyl příliš vidět, na rozdíl od Červíčka.
RÝSUJE SE TRIUMF ODS
Po sečtení přibližně poloviny okrsků se zdá, že jasným vítězem bude dnes ODS, která vede v deseti volebních obvodech, což znamená, že jen jeden jediný kandidát občanských demokratů zatím není v čele sčítání. Pokud by se potvrdily aktuální výsledky, byl by senátorský klub ODS po volbách vůbec nejsilnějším s minimálně 16 mandáty.
ODHADY VÝSLEDKŮ
Kandidát ODS Michal Kortyš zřetelně vede i na Svitavsku.
Třebíčsko uvidí jednoznačné vítězství Hany Žákové (STAN) nad kandidátem ANO.
ODS na Břeclavsku může otvírat víno, Rostislav Koštial průběžně vede nad kandidátem ANO.
V Brně vyhraje rektor Mikuláš Bek, kandidát ANO nemá šanci.
Velká osobní satisfakce se rýsuje na Prostějovsku: Jitka Chalánková, která v červnu odešla z TOP 09 zatím poráží dosavadní senátorku ČSSD Sekaninovou.
ODHADY VÝSLEDKŮ
Napínavé je to na Jablonecku. Jaroslav Zeman z ODS vede před Michaelou Tejmlovou (Senátor 21) o 7 procentních bodů.
Do Senátu za Mladoboleslavsko jasně kráčí Raduan Nwelati z ODS. ¨
Na Benešovsku pravděpodobně porazí Zdeněk Hraba (STAN) kandidáta ODS.
Exministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) prohrává s kandidátem ODS Janem Teclem na Chrudimsku o 25 procentních bodů.
V jednom z nezajímavějších soubojů výrazně vede na Náchodsku Martin Červíček z ODS před předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a náskok se zvyšuje.
KDY NOVÝ ŠÉF?
Stávající předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) právě v televizi říká, že ustavující schůze komory bude svolána na 14. listopadu. Teprve pak se bude volit jeho případný nástupce. Štěch předpokládá, že se vedení podaří zvolit velmi rychle.
ODHADY VÝSLEDKŮ
Drtivé vítězství zažije Pavel Fischer v Praze 12, zatím má před 80 procent hlasů.
V Praze 8 to bude podstatně napínavější, zatím ale vede Pirát Lukáš Wagenknecht s 55 procenty.
Marek Hilšer v Praze 2 vede nad dosavadním senátorem Michálkem s 84,65 procenta.
Těsný souboj hlásí Litoměřice, zatím vede Ladislav Chlupáč z ODS před kandidátem ANO.
Jaroslav Kubera to možná bude mít těžší, než se myslelo. Zatím má 56,71 procenta, sečtena je pětina okrsků.
ANO OPĚT PROPADÁ
Po sečtení 10 % okrsků se zdá, že propadák dnes zažije hnutí ANO. Aktuálně vede jediný z jeho kandidátů. ANO je zřejmě hntím, kterému senátní volby vůbec nevyhovují.
PRVNÍ ODHADY
Na Sokolovsku míří za vítězstvím Miroslav Balatka (STAN), porazí kandidátku ANO.
Také na Chomutovsku patrně odejde kandidátka ANO poražena, a senátorem se stane Přemysl Rabas (Senátor 21)
Rokycany zřejmě změní senátora - Miladu Emmerovou z ČSSD asi porazí Pavel Karpíšek z ODS.
Vyrovnanější boj pozoruje Domažlicko, vede ale Jan Látka z ČSSD před kandidátem ODS.¨
Na Českobudějovicku zatím vede nezávislý kandidát Ladislav Faktor před dosavadním senátorem Jiřím Šestákem (HOPB + STAN).
NEJSTARŠÍ A NEJMLADŠÍ
Český statistický úřad pro ty, kdo mají rádi čísla: Nejstarší kandidátce je 73 let, nejmladšímu kandidátovi je 40 let. Do druhého kola voleb postoupilo 40 mužů a 10 žen.
PRVNÍ VÝSLEDKY
Sečteno je v prvních okrscích. Účast zatím pod 50 procent.
JE PREMIÉR ZBABĚLEC?
Předseda vlády Andrej Babiš tentokrát nevolil. Odjel do zahraničí a navíc kandidát z jeho politické stáje do druhého kola nepostoupil.
Čtenář tištěného Reflexu Milan Glembek poslal do oblíbené rubriky kolegy Karla Steigerwalda Co mám dělat? aktuální otázku: „Pan prezident označil lidi, kteří nechodí k volbám za zbabělce. Je jím i jeho věrný spojenec pan Babiš, který se nezúčastnil druhého kola senátních voleb?“
Karel odpověděl hned: „Zajisté. Nebo už jste viděl, že by pan prezident neměl pravdu? A ta nezávislá spravedlnost k tomu! On nazve nadávkou kohokoliv, padni komu padni. Babiš dopadl ještě dobře. Mohl se stát i blbcem, hnojem a tak dál. Bojím se jen, aby jednou v zápalu pravdy nenazval pan prezident blbcem, hnojem či zbabělcem i sebe. To by už byla urážka hlavy státu a té se může dopustit i hlava státu.“
KOLIK STAČÍ NA VÍTĚZSTVÍ
Při účasti 15 % minule stačilo k vítězství v 2 kole i třeba jen 6 tisíc hlasů. Bude to letos dokonce méně?
KONEC HLASOVÁNÍ
Volební místnosti se právě uzavřely a začíná sčítání hlasů. To bude velice krátké, protože hlasů je málo a systém voleb je jednoduchý.
ÚČAST POD 20 %
Hlavní zprávou pár minut před začátkem sčítání hlasů zůstává nízká účast. Zatímco první kolo přilákalo více než 40 procent voličů, ve druhém kole to patrně nebude více než 20 procent.
K URNĚ PŘES OCEÁN
“Já tady na naší ambasádě asi volit nemůžu, že?!“ Zeptal se mě v pátek mladý muž žijící momentálně za oceánem. Má smůlu. Nemůže. A vzpomněl si i pozdě.
Čili pro další volebchtivé našince pro příště: lidé žijící v zahraničí musí k senátní urně domů, do Česka. Ze vzdálenějších koutů světa to není časová ani finanční legrace. Předtím si však ještě musí vyřídit na zastupitelském úřadě v zemi, kde žijí, voličský průkaz. To také není zrovna jednoduché. Na zastupitelský úřad musí přijít/přijet/přiletět buď osobně, nebo požádat o průkaz písemně s ověřeným podpisem anebo elektronicky přes datovou schránku.
Jednu výhodu ovšem krajánci mají: mohou v Česku volit kdekoli, kde se senátní volby zrovna konají a to – oproti nám domácím - každé dva roky, kdy se senát o třetinu obměňuje. Ale upřímně, kolik tak uvědomělých občanů mezi námi je, aby tuhle voličskou anabázi podstoupili?
MOŽNÍ PŘEDSEDOVÉ SENÁTU: ŠTĚCH, BĚLOBRÁDEK, KUBERA, VYSTRČIL, DRAHOŠ?
Výsledky dnešních voleb také ukáží, který klub bude nejsilnější a bude mít nepsané právo vybrat ze svých řad nového předsedu Senátu. Samozřejmě může nastat i varianta, kdy se dohodnou kluby jinak a předsedu nominuje spojenectví klubů bez toho největšího. To ukáže budoucnost, ale podívejme se, která jména již padají v souvislosti s možným obsazením protokolárně druhé nejvyšší pozice v zemi.
Post by chtěl určitě obhájit stávající předseda Milan Štěch z ČSSD. Ten dnes mandát neobhajuje a bude proto přirozeným kandidátem sociální demokracie na tento post.
V klubu KDU-ČSL a nezávislí údajně kolují hned tři jména. Pokud by dnes byl zvolen, byl by přirozeným kandidátem šéf celé KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který ve vyrovnaném souboji bojuje o mandát na Náchodsku. Kromě něj se sám o kandidaturu na předsedu přihlásil pražský senátor a bývalý rektor Václav Hampl. Ve vedení horní komory mají zatím lidovci jako místopředsedkyni nestraničku z Pardubic Miluši Horskou, o které se také spekuluje jako o možné kandidátce lidovců na šéfku Senátu.
ODS by mohla na post předsedy například nominovat dosavadního místopředsedu Senátu a teplického senátora Jaroslava Kuberu, který je favoritem tamní dnešní volby, nebo předsedu svého klubu a senátora za Jihlavsko Miloše Vystrčila, který dnes neobhajuje.
V klubu STAN se zatím o jasném kandidátovi nemluví, ale ambice se přičítají Jiřímu Drahošovi, který byl zvolen s podporou více stran, ale na návrh právě hnutí STAN již v prvním kole v obvodu Praha 4.
PRORAZÍ ANO POPRVÉ V SENÁTU?
Nejsilnější vládní straně se dosud v Senátu moc nedařilo. Dnes má v druhém kole 9 kandidátů, ale je to méně než před dvěma lety, kdy do druhého kola postoupilo dokonce 14 anonistů. Jenže i v roce 2016 nebyla úspěšnost ANO v druhém kole nijak vysoká: ze 14 postupujících mandát získali jen tři jeho kandidáti, takže ANO má aktuálně „jen“ šest senátorů, ale žádný z nich letos svůj post neobhajoval, takže Babišovo hnutí nemůže nic ztratit. Podle odhadu Reflexu by ale dnes měli zvítězit podle papírových předpokladů jen dva nebo tři kandidáti hnutí ANO. Naopak v případě maximálního úspěchu může ale ANO být dokonce nejsilnějším klubem nebo se minimálně vyrovnat ostatním "velkým" senátním klubům, které mohou už dnes večer mít kolem 15 mandátů.
NÁSTUP NEZÁVISLÝCH A MALÝCH STRAN?
Ještě nikdy v jedněch dílčích volbách neuspěl více než jeden nezávislý kandidát. Dnes jsou v boji tři a minimálně dva z nich patří k favoritům - Pavel Fischer na Praze 12 a Ladislav Faktor v Českých Budějovicích.
Už jsme navíc psali o úspěších hnutí Senátor 21 nebo pirátů v prvním kole. Navíc najdeme v druhém kole i jednoho kandidáta hnutí Marek Hilšer do Senátu nebo Strany soukromníků ČR.
CO SE DNES VYPLATÍ SLEDOVAT?
1. kdo bude po sečtení výsledků v Senátu nejsilnější získá největší šanci na zisk předsedy Senátu? Ve hře jsou KDU-ČSL, ODS, ČSSD, STAN a teoreticky i ANO.
2. udrží se v horní komoře piráti, kteří mají zatím jediný mandát, ale dnes tři šance na zisk senátorské funkce?
3. zmizí poprvé od roku 1996 ze Senátu komunisté? Jejich jediný dosavadní senátor Homolka již na Chomutovsku vypadl, ale stále mají jednoho kandidáta v druhém kole na Havířovsku (obvod Karviná). Milada Halíková tam ale určitě není favoritem
4. udrží se samostatný klub kolem hnutí Senátor 21, které nedávno založil pražský senátor Václav Láska? Klub měl před volbami minimální počet 5 členů, ale zelená senátorka a členka tohoto klubu Eliška Wagnerová už svůj mandát neobhajuje. Hnutí Senátor 21 má v druhém kole 4 kandidáty, takže šance na udržení klubu je poměrně dobrá. I když podle analýzy Reflexu je favoritem v druhém kole pouze Přemysl Rabas na Chomutovsku. I jeho výhra by ale stačila.
KDO OVLÁDNE SENÁT?
Senátní volby už v tuto chvíli nerozhodují o tom, zda bude mít vládní koalice ANO-ČSSD a její komunistický smluvní partner většinu v horní komoře. Na tu už dosáhnout nemůže.
PROČ (NEJÍT) K VOLBÁM?
Zbývá několik hodin do uzavření volebních místností v 25 obvodech, ve kterých se rozhoduje, kdo na dalších šest let zasedne do horní komory Parlamentu ČR. Pokud se nacházíte v místě, kde ještě můžete volit, a nebyli jste, nabízím několik „vějiček“, proč má smysl jít volit. A jeden důvod, proč ne.
ÚČAST 15 %?
Včerejší útržkovité informace o volební účasti hovoří o tom, že k urnám většinou v jednotlivých okrscích přišlo kolem 10 procent voličů. Zkušenosti z předchozích voleb naznačují, že druhý volební den zamíří do volebních místností zhruba ještě další polovina "pátečních" voličů. To by znamenalo ve výsledku zhruba patnáctiprocentní celkovou účast.
Před dvěma lety byla účast v dílčích senátních volbách 15,38 %, což byl rekordně nízký údaj. To se ale samozřejmě volilo v jiných 27 obvodech.
Když se naposledy, v roce 2012, volilo ve stejných obvodech jako letos, byla účast jen o málo vyšší - 18,6 %.
SKAUT BOB SENÁTOREM
Pavel Fischer, který zvítězil na celé čáře, chodil od malička do skautu (před Listopadem 89 zakamuflovaném jako turistický oddíl) a má skautské jméno Bob. Skautů máme nebo jsme měli mezi politiky překvapivě dost, namátkou: Václav Havel, Jan Hamáček, Petr Gazdík, Petr Pithart, ale třeba i Tomio Okamura.
Denním příkazem skautů je „Alespoň jeden dobrý skutek denně!“ Jako senátorské minimum by to stačilo.
A v kterém senátorském klubu zakotví? Kandidovat totiž s podporou ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Sejde se prý s nimi a ujasní si, kde bude nejužitečnější. „Můžu si vybírat. Mám svobodu a jsem nevěsta na vdávání,“ řekl nový senátor, někdejší spolupracovník Václava Havla a diplomat.
JAK DOPADNE DRUHÉ KOLO?
V politice dosud dominantní ANO například postoupilo do 2. kola „jen“ v 11 obvodech. Reflex už je ale o krok dál a připravil analýzu jednotlivých obvodů, z níž vyšly předpovědi, kdo kde zvítězí ve víkendovém druhém kole.
Analýza Reflexu: Jak skončí senátní volby a kdo zvítězí ve druhém kole? >>>
KOMUNÁLNÍ VOLBY V PRAZE
Ostře sledované byly volby do zastupitelstev v Praze. "Hnutí ANO, které má celostátně třicetiprocentní preference, není schopno stejným způsobem vyhrávat volby tzv. druhého řádu (komunální, senátní, evropské) jen z toho prostého důvodu, že tam nekandiduje Andrej Babiš. Pokud i ve své baště v Praze 11 (Jižní město) získalo jen 22 procent, pak je logické, že nevykompenzuje ztráty v jiných částech města, které mu nejsou tak nakloněné," píše v komentáři Bohumil Pečinka.
Pečinka: Malé ohlédnutí za komunálními volbami v Praze aneb Jsou Pražáci zblblí? >>>
VOLEBNÍ REKORDY
Statistika nuda je, ale v případě senátních voleb to často neplatí. Některé rekordy jsou skoro neuvěřitelné. Nejmenší účast například nedosáhla ani deseti procent. Nejtěsnější rozdíl hlasů byl pouze dvouciferný, a ke zvolení do horní komory Parlamentu dokonce někdy stačí i méně než 4000 hlasů. Jaké rekordy znají české senátní volby?
SENÁTOŘI
V prvním kole voleb byli zvoleni dva senátoři, kteří získali více než polovinu odevzdaných hlasů. Byli jimi Jiří Čunek a Jiří Drahoš. Víte, komu se stejný kousek povedl v minulosti?
12 senátorů, kteří byli zvoleni již v prvním kole voleb. Teď k nim patří i Čunek a Drahoš >>>
HODNOCENÍ VOLEB
"Je zcela nezpochybnitelné, že hlavním celostátním vyzyvatelem stávající vládní garnitury je ODS. Ačkoli se bude mediální divize ANO snažit výsledky různě interpretovat, je zřejmé, že se údajně silná podpora ANO z parlamentní úrovně nedokázala přes obrovské finanční prostředky nalité do kampaně přetavit v podporu v senátních volbách," napsal politolog Stanislav Balík po minulém volebním víkendu.
Politolog Balík: Hliněné nohy ANO, nezničená ČSSD a comeback ODS >>>
PRVNÍ KOLO ONLINE
Online jsme sledovali i první kolo senátních voleb a volby komunální. Jak vypadal náš přenos?
KOMUNÁLNÍ VOLBY - VÝSLEDKY
Spolu s prvním kolem senátních voleb probíhaly i volby do zastupitelstev. Jak dopadly u vás?