Češi fotili autoportrét „dronem“ už v roce 1911 a selfie tyč objevili v roce 1969
Ach, my Češi. Naše zlaté ručičky a hlava plná nápadů. Jsme opravdu velmi schopný národ šikovných a vynalézavých lidí. Bohužel nás dlouhodobě brzdí naše malé sebevědomí. Dokonce jsme i velcí vizionáři, což dokazují následující snímky.
Selfie - způsob pořízení autoportrétu pomocí digitálního fotoaparátu nebo chytrého telefonu. Tento dnes již zcela běžný termín se stal známým v roce 2013. Autoři slovníků ze společnosti Oxford Dictionaries tehdy upozornili, že frekvence užití slova selfie vzrostla během tohoto roku o 17.000 procent.
Kdo by to byl řekl, že na území dnešní České republiky se tento způsob autoportrétu pořizoval téměř o sto let dříve. A to dokonce jeho varianta zvaná „selfie group“ tedy autoportrét několika osob najednou. A aby toho nebylo málo, byl pořízen za pomocí rakety, která vymrštila načasovaný fotoaparát do vzduchu - lze ji tedy považovat za prastarou obdobu dnešních dronů.
„Nejnovější fotografický trik, raketová kamera fotografující shora.“ psalo se tehdy 17. února 1911 o této horké novince moderní techniky.
První selfie
Úplně první fotografický autoportrét vytvořil Robert Cornelius ve Spojených státech amerických v roce 1839. Pravidelněji ovšem vznikaly autoportréty od uvedení přenosného fotoaparátu Kodak Brownie na trh v roce 1900.
Tehdejší metoda využívala zrcadla, přičemž byl fotoaparát umístěn na stativ či na blízký objekt.
Selfie tyč v Československu
Opravdovou nevšední kuriozitou, na kterou v minulosti upozornila dokonce i zahraniční média, je záběr z filmu Zabil jsem Einsteina, pánové (1969). V něm se Lubomír Lipský a Iva Janžurová společně fotí teleskopickou tyčí, na jejímž konci je umístěna miniaturní kamerka a následně spolu dokonce pořízenou fotografii zkontrolují.
Jediný nepatrný rozdíl je v tom, že fotografie se ze selfie tyče nakonec také sama vytiskne, podobně jako z Polaroidu. No, máme se ještě hodně co učit. Možná by stálo za to shlédnout nějaké ty starší Československé sci-fi filmy.