Není obec jako obec, aneb jak se dá skloubit Keltský park a Sillicon Valley u Prahy
„A dost!” museli si říct noví zastupitelé, když se rozhodli pro přeměnu klasické satelitní obce na unikátní projekt, který přilákal i renomované zahraniční investory a firmy. Většina vesnic ležících v blízkosti velkých měst má mnoho společného, včetně nízké lokální nabídky práce a značné závislosti na svém městském sousedovi. Projekt architektonické proměny Dolních Břežan ale ukazuje, že to jde i jinak, obzvlášť pokud existuje vize a dlouhodobý strategický záměr.
Právě dlouhodobý strategický záměr je klíčem k úspěchu. Aby všechno mohlo probíhat jak na drátkách, tak je potřeba důvěryhodné vedení obce, které bude mít podporu místních. Proto jedním z prvních kroků na dlouhé cestě dolnobřežanské transformace bylo vytvoření obecního parku, ze kterého si lidé udělali neoficiální novodobé centrum. Velký důraz byl kladen také na prostory sloužící vzdělávání. To v dobrém slova smyslu odnesl starý nepoužívaný kravín, který byl předělán na základní uměleckou školu. Přesně tak. Z kravína se stala umělecká škola, a vypadá skvěle!
„Obci Dolní Břežany se podařilo přilákat do centra dvě velké instituce, které se zabývají laserovou technologií. To jsou opravdu dvě mamutí stavby za spoustu veřejných peněz. Není vůbec jednoduché umístit takové baráky do obce, která je relativně malá a má vesnický charakter, ale tady se to podařilo. Největší radost mám z toho, že se povedlo zkultivovat i pořádný kus veřejného prostoru v okolí, což se málokdy stane. Častokrát totiž dojde k umístění nějaké velké investice, a to kolem už vás nezajímá, ale tady to tak není,” prozrazuje Adam Gebrian o velmi zdařilé architektonické proměně satelitní obce Dolní Břežany.
Zajímá vás, proč břežanský hřbitov vyhrál cenu Grand Prix architektů, a k čemu slouží ta prapodivná stříbrná kruhová budova na okraji obce? V tom případě si pusťte pořad Překvapivé stavby z produkce internetové televize Mall.tv.