Zdroj: Adobe Stock

Jak vyzrát na zimní běhání? Nechte si poradit od mistryně světa

Reklama

Krátké dny a málo světla. Teploty jen lehce nad nulou. Do toho sníh, déšť nebo nepříjemný vítr. Ale dost, ani zima není překážkou k tomu, abyste vyrazili běhat. Stačí jen vychytat pár drobností, o cenné rady se s vámi podělí elitní česká běžkyně Zuzana Hejnová. „Běhání v zimě si můžete užít stejně jako v teplejších obdobích, což se týká i těch, kteří mají radši teplo než zimu,“ říká dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek a bronzová medailistka z olympijského Londýna 2012.

Zimní běhání začíná už doma. „Volbou správného oblečení a psychickou přípravou. Musíte být nachystaní na to, že budete sportovat v zimních podmínkách,“ radí Hejnová v rámci rozhovor s redakcí webu Sportvokoli.cz, který provozuje společnost Sazka. Na portálu najdete spoustu rad a doporučení ke sportování a zdravému životnímu stylu.

Boty, které nekloužou

V létě rychle vklouznete do trika a kraťasů a můžete vyrazit, zato v chladnějším období roku je potřeba běžecký outfit důkladně promyslet. V zimě se ale v první řadě podívejte na teploměr. „Pokud je pod nulou, je dobré mít tři vrstvy. Spodní, střední a navrch bundu nebo vestu. Na nohy si vždycky beru dvě vrstvy, spodní a vrchní. A určitě dlouhé ponožky,“ přibližuje Hejnová. „Plus je důležité mít něco na hlavě, čelenku nebo čepici. A případně i tenké rukavice.“ Taky nezapomeňte na reflexní prvky, abyste při běhání byli za všech okolností vidět.

Samostatnou kapitolou je správné obutí. I to se pochopitelně přizpůsobuje počasí. „Pokud je sucho a relativně teplo, dají se použít boty, které nosíte v teplých obdobích. Jinak je dobré mít boty do terénu, které nekloužou,“ doporučuje Hejnová.

Čas strávený zimním běháním je individuální, každý z nás má jinou potřebu pohybu. Jedno ale máme všichni společné. „V zimě bychom měli běháním strávit kratší čas, než když je teplo,“ praví Hejnová. „Je lepší, když se hýbáte souvisle, dostanete se do tempa a něco odběháte. A potom zase zpátky do tepla. Jsou i běžci, kteří běhají úseky a mezi nimi mají pauzy. V takovém případě je dobré pauzy nahradit nějakým meziklusem, abychom úplně nevystydli.“

Červené tváře a endorfiny

Co dělat, když je venku počasí pod psa? Sníh, námraza, prudký vítr? „Upřímně, když je hodně špatné počasí, nemá to smysl. Nebudete mít z běhání vůbec radost, naopak si ho můžete zprotivit. Nepoběží se vám tak dobře, jak byste čekali,“ vykládá Hejnová.

Ovšem ani v takovém případě nemusíte klesat na mysli. „Běh se dá nahradit cvičením doma,“ usmívá se Hejnová. „Můžete si udělat kruhový trénink, který vydá stejně, jako když se půjdete proběhnout. Zapojíte jiné svalové partie, ale zadýcháte se. Nebo si klidně můžete dát volno a vyrazit další den.“

Zimní běhání vyžaduje trpělivost a vystoupení z vlastní komfortní zóny. Jakmile se vám to povede, dostanete sladkou odměnu. „Běhání v zimě je hezké v tom, že pokud se člověk donutí něco odběhat, má po návratu domů o to lepší pocit. Osprchuje se, zčervenají mu tváře, vyplaví se endorfiny, udělá to dobře na těle i na duši,“ líčí Hejnová. „Budete mít lepší prožitek, než když je venku krásně a všechno jde hladce. Pokud se vám nechce a přesto se donutíte a jdete, budete z toho mít příjemný pocit.“