Barbie má dnes stovky různých podob a rysů.

Barbie má dnes stovky různých podob a rysů. Zdroj: Mattel

Panenka Barbie jako odraz doby: Genderově neutrální, bez vlasů, končetiny nebo s královskou korunou

fik , red

Celým jménem se jmenuje Barbara Millicent Roberts. Znají ji po celém světě. Je nejprodávanější panenkou a je jí 64 let a něco. Společnost Mattel ji poprvé představila na veletrhu American International Toy Fair 9. března 1959. Teď se o ní mluví hlavně v souvislosti s filmem, který nese její jméno. ale rozhodně to není poprvé, co se propírá v médiích. Dříve to bylo zejména kvůli jejím nerealistickým tvarům, později většinou když Mattel představoval některý z modelů podporujících lidskou rozmanitost. Kritiku sklízela z různých stran. Tady jsou ty nejzajímavější „barbíny“. 

Pokračování 2 / 12

Barbie na kolečkovém křesle

Série Barbie představená pod heslem: Co nás odlišuje, nás dělá krásnýmiSérie Barbie představená pod heslem: Co nás odlišuje, nás dělá krásnými | Profimedia

Panenku na růžovém kolečkovém křesle představil Mattel už v květnu 1997. Jmenovala se Share Smile Becky. A na základě stížností některých zákazníků pak pro ni upravil i Barbiin domeček. Další Barbie na kolečkovém křesle byla v sérii z roku 2020, která měla podporovat rozmanitost. Byla v ní i panenka s alopecií, protézou dolní končetiny, s nemocí kůže a také dlouhovlasý Ken. Představena byla pod heslem: „Co nás odlišuje, nás dělá krásnými.“  

Pokračování 3 / 12

Barbie s Downovým syndromem

Barbie s Downovým syndromem.Barbie s Downovým syndromem. | Mattel

Letos Mattel představil v rámci strategie firmy, která se drží hesla „aby se všichni v Barbie našli“, panenku s Downovým syndromem. Firma úzce spolupracovala s americkou National Down Syndrome Society (NDSS) na tom, aby nejnovější panenka věrně reprezentovala osobu s tímto genetickým onemocněním. Panenka má kratší postavu, delší trup a její obličej je kulatější s menšíma ušima. Má také plošší nosní hřbet a mandlové oči, což je časté u žen s tímto syndromem.

Šaty s nabíranými rukávy jsou žluté a modré, což jsou barvy spojené s povědomím o Downově syndromu. Růžový náhrdelník nese tři nahoru směřující šípy. Ty představují tři 21. chromozomy, protože každá buňka osoby s Downovým syndromem obsahuje právě tři místo obvyklých dvou. Nosí i růžové kotníkové ortézy, které používají některé děti s tímto onemocněním.

Pokračování 4 / 12

Genderově neutrální Barbie

Genderově neutrální BarbieGenderově neutrální Barbie|Mattel

V rámci stejné strategie už v roce 2019 firma Mattel uvedla na trh kolekci genderově neutrálních panenek. Řada se jmenuje Creatable World a jedno balení umožňuje hrát si s panenkou ženského, mužského nebo klidně neurčitého pohlaví. Konkrétní pohlaví by panenka neměla evokovat, to si vytvoří až dítě pomocí doplňků, které jsou součástí balení – paruk, oblečení a dalších. Základních modelů je 6 s různými barvami pleti i typy vlasů.

Ředitel Mattelu Richard Dickson popírá v souvislosti s řadou Creatable World jakékoliv postranní úmysly. „Neděláme politiku. Respektujeme rozhodnutí každého rodiče o způsobu, jakým bude vychovávat své děti. Našim cílem je rozvíjet představivost. Naše hračky také podpoří dialog mezi různými kulturami, ale je to váš dialog, ne náš, váš názor, ne náš,“ tvrdí.

Na panence Mattel pracoval dva roky a její zavedení na trh vycházelo mimo jiné z interního výzkumu, který si firma vypracovala. Podle něj začal právě zhruba před dvěma lety mezi dětmi sílit sklon vnímat svět neutrálně, ať už z hlediska pohlaví, kultury nebo etnicity. A naopak nechuť „nálepkovat“. 

Pokračování 5 / 12

Barbie v hidžábu

HidžárbieHidžárbie | Hanifa Adams

Po zhlédnutí instagramového účtu panenky Barbie se v roce 2016 nigerijská studentka medicíny Hanífa Adamová rozhodla přispět se svou troškou do mlýna a vytvořila bárbíně novou, módně neokázalou kolekci s hidžábem. Inspiraci jí poskytly i muslimské módní bloggerky Leena a Habíba da Silva.

Pokračování 6 / 12

Oblá, mála a vysoká Barbie

BarbieBarbie | Mattel

Původní originální vzhled Barbie byl často kritizován pro nerealistickou postavu, která může na děti působit nesprávně a vzbuzovat v nich nesmyslné představy o lidském těle. To se změnilo v roce 2016, kdy Mattel představil tři nové typy postav - vysokou, malou a s oblými tvary. Všechny tři typy postav pak firma začala vyrábět v sedmi barvách pokožky.

Pokračování 7 / 12

Normální bárbína

LammilyLammily | boredpanda.com

V době kritiky nerealistických tělesných tvarů se rozhodl vytvořit „normální“ Barbie i designer Nickolay Lamm. Jmenuje se Lammily a její tělesné proporce přesně odpovídali proporcím zdravé devatenáctileté dívky. A nejen proporce, Lammily trápilo také akné, bradavice, celulitida a strie. Mohla si pořídit tetování a když provozoval nebezpečné sporty, hrozilo jí, že si zlomí ruku, nebo utrpí jiná zranění.

Pokračování 8 / 12

Socha z panenek Barbie

Annette Thas se narodila v Belgii, ale žije v Austrálii. Teď překvapila odborníky a především návštěvníky na pláži u Perthu, kde probíhá výstava. Lidi zaujala její tři metry vysoká kompozice, která je vytvořena z panenek Barbie. Podle některých informací použila 3000 tisíce, podle jiných až 5000 panenek.Annette Thas se narodila v Belgii, ale žije v Austrálii. Teď překvapila odborníky a především návštěvníky na pláži u Perthu, kde probíhá výstava. Lidi zaujala její tři metry vysoká kompozice, která je vytvořena z panenek Barbie. Podle některých informací použila 3000 tisíce, podle jiných až 5000 panenek. | Foto: Jarred Seng

Annette Thas se narodila v Belgii, ale žije v Austrálii. V roce 2014 překvapila návštěvníky na pláži u Perthu tři metry vysokou kompozicí, která je vytvořena z panenek Barbie. Podle některých informací použila 3000 tisíce, podle jiných až 5000 panenek.

Pokračování 9 / 12

Barbie na titulce

Panenka Barbie na speciálním vydání Sports Illustrated Swimsuit z února 2014.Panenka Barbie na speciálním vydání Sports Illustrated Swimsuit z února 2014.|Sports Illustrated

Slavná plavková příloha amerického sportovního časopisu Sports Illustrated slavila v roce 2014 půl století od vydání prvního čísla. A na svou titulní stranu, která vyšla v omezeném nákladu 1000 kusů, si magazín vybral originální krasavici - panenku Barbie. 

Ten, kdo předvádí plavky na první straně Sports Illustrated Swimsuit, se stává už půl století automaticky módní světovou hvězdou. „Barbie je legendou sama o sobě. Zvládla více než 150 různých zaměstnání a hodnota její značky je ceněna na tři miliardy dolarů," tvrdila tehdejší mluvčí firmy Mattel Michelle Chidoniová. 

I spojení dvou ikon americké popkultury ovšem tehdy vyvolalo kritiku. Ta magazín obviňovala, že vytváří falešný ideál krásy a podněcuje mladé dívky k nezdravému hubnutí. „Když vezmeme našim holčičkám jednu z jejich hraček a předložíme ji obdivu mužů vedle sexualizovaných a odlidštěných obrazů žen, je to v mnoha ohledech špatně," kritizovala postup časopisu Eve Vawterová, editorka blogu pro rodiče Mommyish.

Pokračování 10 / 12

Těhotná Barbie

Těhotná panenka Barbie.Těhotná panenka Barbie. | TripAdvisor.com/Yacchan Amarone

Před 21 lety byla Barbie poprvé těhotná. Tedy ne Barbie, ale její o 4 roky mladší kamarádka Midge, která byla poprvé představena v roce 1963. Ta byla v těhotné verzi uvedena v roce 2003, v té době ji bylo už 40 let. Přesto byla na čas stažená z trhu kvůli kritice, že podporuje těhotenství nezletilých. A také proto, že alespoň zpočátku neměla na ruce snubní prsten. 

Pokračování 11 / 12

Královská Barbie

Barbie Alžběta II., princ William a vévodkyně KateBarbie Alžběta II., princ William a vévodkyně Kate | profimedia

Svou panenku mají také členové britské královské rodiny, například nedávno zesnulá královna Alžběta II, nebo její vnuk a současný následník trůnu William, princ z Walesu a jeho manželka  Catherine, princezna z Walesu, za svobodna Middletonová.

Pokračování 12 / 12

Barbie celebrita

Panenka Barbie Earhartová, Lopezová, Ósakaová, RowlingováPanenka Barbie Earhartová, Lopezová, Ósakaová, Rowlingová | Profimedia

Panenku Barbie se svou podobou má vůbec celá řada slavných osobností. Například americká pilotka Amelie Earhartová, japonská tenistka Naomi Ósakaová, herečka Jennifer Lopezová nebo spisovatelka Joanne Rowlingová. S prodejem panenky představující mexickou výtvarnici Fridu Kahlo pak nesouhlasili její dědicové.