Domácí násilí je problém, kterému se nevěnuje dostatek pozornost, myslí si většina české populace
I když má většina lidí s nějakou z forem domácího násilí zkušenost – buď osobní, nebo zprostředkovanou – stále u nás v této oblasti převládá stereotypní myšlení. Vyplynulo to z výzkumu společnosti IKEA, který se uskutečnil ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Koalicí NeNa a realizovala ho agentura Kantar Hoffman. Ukázalo se například, že 67 % žen se ve svém okolí setkalo s jednou z forem psychického násilí a 60 % s násilím fyzickým. Právě přínos nových dat do diskuze o domácím násilí je jeden z pěti závazků dlouhodobého projektu IKEA Za bezpečný domov.
„Ve spolupráci s partnery jsme tento projekt, který slouží obětem domácího násilí, nastartovali už před téměř třemi roky. Za tu dobu jsme na přímou pomoc věnovali 4 miliony korun,“ říká Martina Hlisnikovská, manažerka pro rovnost, diverzitu a inkluzi v IKEA Česká republika.
Velká část prostředků byla využita k poskytnutí bezplatného poradenství a financování nákladů na poskytování služeb spojených s pomocí právě obětem této formy násilí. Celé téma je totiž stále zatížené předsudky společnosti a velkým problémem je i řešení nastalé situace: realizovaný výzkum například ukázal, že přesně dvě třetiny respondentů si stereotypně myslí, že ženy neodejdou proto, že svého partnera stále milují. Stejná část populace zastává i názor, že se oběti obávají toho, co by jejich odchod mohl násilníkovi způsobit. Naprostá většina (83 %) respondentů si navíc uvědomuje, že oběti domácího násilí si ani nemusí uvědomovat, že jsou oběťmi.
„Násilné osoby své chování bagatelizují a za to, že došlo k násilí, opakovaně obviňují oběť, čímž zkreslují realitu. A pak se děje to, že oběti skutečně často cítí vinu a hledají chybu u sebe. To může být podporováno i okolím a svěřit se se svým příběhem je pak pro mnohé ženy těžké, protože se mohou obávat, že jim nikdo nebude věřit,“ popisuje možný důsledek zmíněných stereotypů Branislava Marvánová Vargová z centra ROSA, která patří do Koalice NeNa. Součástí podpory bylo také vybavení krizových bytů, kterých je v Česku dlouhodobě nedostatek.
IKEA sehrála také významnou roli moderátora aktivit, které vedou k lepší právní ochraně obětí domácího násilí. Díky novele zákona o obětech trestných činů byly nedávno zařazeny mezi zvláště zranitelné oběti, což rozšiřuje možnosti jejich ochrany. Dlouhodobou snahou je nicméně podpora vzniku jednotného zákona o domácím násilí, který by obsahoval jasnou definici domácího násilí včetně popisu jednání, které za něj lze považovat. Ten totiž v českém právnickém systému stále chybí.
Mezi další aktivity, kterými se IKEA snaží o osvětu na tomto poli je i to, že se už třetím rokem na Univerzitě Karlově vyučuje předmět Násilí v blízkých vztazích. „Zájem o předmět předčil naše očekávání. V současné době jsme pro velký zájem navýšili kapacitu na 60 studentů, abychom všem zájemcům umožnili účast. Letos jsou mezi nimi i studenti z lékařských a právnických fakult, což bylo od počátku cílem – aby kurz rozšířil povědomí mezi všechny fakulty a umožnil tak budoucím odborníkům z různých oborů porozumět problematice,“ doplňuje Ivona Harvey z Univerzity Karlovy.
Loni také vznikla video s youtuberem Kovym, které ukazuje, jak můžeme pomoci, pokud jsme náhodnými svědky domácího násilí.
Co dělat pokud potřebujete odejít?
Pokud cítíte strach ze svého partnera a zvažujete, že od něj odejdete, je tento krok potřeba si pořádně naplánovat. S bezpečným odchodem vám může pomoci následující desatero nebo některá z organizací, které se touto problematikou zabývají.
- Plánované kroky s partnerem nesdílejte
- Odejděte, až partner nebude doma
- Myslete na bezpečí svých dětí
- Připravte si vše důležité
- Pořiďte si fotodokumentaci
- Odejděte do bezpečí
- Vše dokumentujte
- Informujte školku/školu/kroužky/zaměstnavatele
- Řekněte si o pomoc
- V případě ohrožení okamžitě volejte tísňovou linku policie 158
Pokud potřebujete pomoci, obraťte se na jednu z neziskových organizací:
NeNa: koalice specializovaných center pro ženy zažívající násilí: koalicenena@gmail.com
Rosa: centrum pro ženy: +420 602 246 102
ProFem: centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí: +420 608 222 277
Acorus: centrum pro oběti domácího násilí: +420 283 892 772
Slezská Diakonie Intervenční centrum Havířov (Ostrava): +420 739 500 634
Persefona (Brno) : +420 737 834 345, +420 545 245 996
Magdalenium (Brno): azylový dům pro oběti domácího násilí +420 776 718 45