Maestro Ronero radí: Jak správně chutnat rum? Zapojte všechny smysly
Rumy se u nás těší velké popularitě. Ty kvalitní ostatně prošly významným vývojem, díky kterému si je řada z nás dnes ráda dopřává. Abyste docenili jejich veškeré aspekty a podtóny, je dobré zapojit při jejich ochutnávce všechny své smysly. Letos v září navštívil Českou republiku a Slovensko světový mistr rumu Nelson Hernández, který dal nahlídnout pod pokličku výroby jednoho z nejznámějších rumů světa a zároveň sdílel tipy na to, jak správně rum chutnat a na co si při jeho pití, krom množství, dát pozor.
Než se ale dostaneme k tipům samotným, zabrousíme trochu do historie. Většina fanoušků kvalitních rumů ví, kdo je Don Juan Meléndez. Možná neznáte jeho jméno, ale rozhodně byste poznali jeho obličej, protože právě ten zdobí lahve rumů Diplomático. A je to právě on, díky komu vznikla současná podoba tohoto legendárního nápoje. „Během kolonialismu mohl jako syn bohatých španělských rodičů cestovat po Venezuele, takovým lidem se říkalo Mantuanos. Tito lidé byli bráni jako vzor a zároveň měli nedotknutelné postavení, zejména díky jejich původu – měli peníze, často cestovali a chovali se jako diplomati, a proto se jim začalo říkat také Diplomático,“ popisuje Nelson Hernández, který je od roku 2017 Maestro Ronero značky Diplomático, je tedy hlavním mistrem přípravy a odborníkem na slovo vzatým. A to včetně posuzování kvality rumu či pravidel jeho ochutnávání.
Co nám řekne barva rumu? A teď už k slíbeným tipům! Co nám o rumu řekne barva, co hledat ve vůni a s čím jej párovat? Barva je hlavním znamením, které nám říká především to, jak dlouho rum zrál v sudech. Jen podle ní ovšem jeho kvalitní nepoznáte. „Je to samozřejmě o něco složitější, velkou roli totiž hraje i dřevo ze kterého je sud vyrobený a mnoho dalších faktorů. Obecně se ale dá předpokládat a říct, že čím je rum tmavší, tím byl v dřevěném sudu uložen déle,“ popisuje Hernández. Velmi důležité je také to, jak se tekutina chová ve sklenici. Právě tato vizuální stránka je něco, na co by se rozhodně při tastingu nemělo zapomínat. „Záleží i na slzách na sklenici, na tom, zda se tvoří, na jejich intenzitě a kolik jich na sklenici zůstává. Pozornost věnujte také rychlosti, s jakou po ní stékají. Čím pomaleji rum stéká, tím je hustší a tím je pravděpodobnější, že v sudu zrál dlouho,“ vysvětluje Maestro Ronero.
Nejdůležitější je čich Stěžejní je samotná ochutnávka, ale chuťové buňky v ní podle Hernándeze hrají spíše druhé housle. Prim totiž hraje spíše nos. „Co se týče ochutnávky, ta je samozřejmě velmi důležitá. Ale při ochutnávání, ať už se jedná o jídlo nebo pití, každý z nás dokáže už jen podle čichu poznat, zda mu
bude chutnat. Pokud se chytnete za nos a něco sníte, chuť neucítíte. Totéž platí i pro nápoje. Dokonce považuji za důležitější tu část, kdy k rumu jen přičichneme než samotné popíjení. Ačkoliv i to vždy záleží na konkrétním člověku, protože každý z nás má jiné množství čichových buněk. Od toho se pak odvíjí vůně a to, jak ji vnímáte,“ vysvětluje odborník. V rumech je možné cítit rozmanité prvky, nicméně vanilka, karamel, kokos, to jsou aromata a chutě, které se v nich vyskytují často. Vliv na výsledný chuťový profil má nejen dřevo, ze kterého byl vyroben sud pro zrání, ale i destilační systém. Tyto dva aspekty tak často ovlivňují to, co ve výsledku v nápoji cítíme.
Párování? Hlavně žádné složitosti Podle Hernándeze existuje hned několik produktů, které se k rumu skvěle hodí. „Jde například o tabák, čokoládu nebo kávu. V poslední době se také často páruje s jídlem, zejména s dezerty. V dávných dobách tomu tak nebylo, lidé sahali pouze po staré dobré klasice, kterou jsem zmínil. To proto, že když pijete rum, tyto ingredience tam cítíte. Když rum zkombinujete s těmito příchutěmi, ještě více zvýrazníte jeho chuť,“ vysvětluje. Pravidlo pro párování je tak často velmi jednoduché, řiďte se chutěmi a aromaty, které rum obsahuje a ty samé pak odrážejte i v doprovodném jídle či pochutinách.
Cesta rumu Rum ušel za posledních 25 let dlouhou cestu. Z nápoje, který se dal pít jen jako míchaný se stal něčím, na čem si lidé mohou opravdu pochutnat a plně jej ocenit. „Před 25 lety bylo nemyslitelné pít čistý rum. Býval totiž mnohem agresivnější než dnes. Vlastně se ani samotný pít nedal, nechutnal dobře a musel se s něčím kombinovat. Postupem času se vychytaly mouchy ve výrobě a dnes už si můžete vychutnat skvělý čistý rum. Dříve ostatně nebýval ani považován za něco prestižního, dnes už je ale na úrovni jako whiskey či brandy. Diplomático je top značka, a i díky ní se v žebříčku prestižnosti rum posunul tam, kde je teď,“ uzavírá Maestro Ronero Nelson Hernández.