Petr Brandl: Příběh bohéma
19/10 2023 – Národní galerie Praha zahájí 20. října ve Valdštejnské jízdárně výstavu jednoho z nejvýznamnějších českých barokních umělců – Petra Brandla, geniálního malíře, ale také věčného dlužníka, nevěrného manžela, marnotratníka, velkého gurmána a … vězně. Výstava čítající 64 převážně velkoformátových autorových maleb poprvé představí také díla nově objevená, či dosud nevystavená jako jsou Křest Kristův, Vize sv. Anny nebo Vlastní podobizna zvaná Vídeňská, ale především provede návštěvníky bohatým životním příběhem Petra Brandla.
Výstava prezentuje nové poznatky o Brandlově tvorbě, které jsou výsledkem dlouhodbé badatelské činnosti a navazuje na předchozí projekty Národní galerie Praha i kurátorky výstavy Andrey Steckerové. Celý koncept je nově postaven na vyprávění dvou prolínajících se příběhů: příběhu výjimečné umělecké tvorby a neméně výjimečného života, k němuž máme dochováno nebývalé množství archivních dokladů. Ty vykreslují Brandla jako člověka odmítajícího společenské a profesní konvence i jako umělce, pro něhož tvůrčí a osobní svoboda stála na prvním místě.
Na výstavě je ke shlédnutí široký rozsah Brandlovy tvorby. Návštěníci mohou spatřit monumentální, několikametrová oltářní plátna, na nichž se odehrávají dramatické děje ze života světic a světců, ale také umělcovy portréty, a to včetně podobizny jedné z nejvíce kontroverzních osobností barokní kultury – hraběte Františka Antonína Šporka. Málo známou malířskou polohou jsou pak Brandlovy žánrové malby, které zachycují svět podvodných mastičkářek a felčarů, kuřáků i prostitutek. Jednu z dominant výstavy tvoří Brandlovo největší plátno Historie Josefa Egyptského. Toto dílo, zapůjčené ze zámku v Jindřichově Hradci, prošlo před výstavou náročným restaurováním spolu s dalšími dvaceti díly, a to včetně oltářních maleb. Komplexní restaurování děl trvalo téměř dva roky a podílel se na něm tým restaurátorů Národní galerie Praha. Restaurování obrazu Historie Josefa Egyptského také částečně finančně podpořil Národní památkový ústav.
Samostatnou sekci výstavy tvoří obrazy, na nichž Brandl ostentativně předvádí svou originální, naprosto nekonvenční a na svou dobu moderní malířskou techniku. Brandlovo haptické až sochařské vnímání malby jeho dílu vtisklo jedinečný autorský rukopis. Na výstavě je také zastoupeno dílo Brandlova spolupracovníka a blízkého přítele, slavného sochaře Matyáše Bernarda Brauna, jehož fenomenální tvorba je spojena například se sochařkou výzdobou areálu zámku a hospitalu v Kuksu.
Výstava dále připomíná dílo Brandlova oficiálního učitele Kristiána Schrödera, tvorbu Brandlova slavného předchůdce, malíře Karla Škréty i malby jeho současníků a následovníků (Jan Kupecký, Michael Václav Halbax, Filip Kristián Bentum). Vyjímečnost Brandlovy tvorby a jeho života podtrhuje inovativní instalace architekta Romana Brychty.
Výstavou návštěvníky provede kreativně zpracovaný audioprůvodce (Autor: René Levínský, Režie: Johana Ožvold), dětské diváky provedou výstavou hravé a edukativní videoanimace o životě a díle Petra Brandla (Autor: Tomáš Zach, namluvil: Kryštof Hádek) nebo dva videodokumenty, které zpracovávají časosběrný materiál z průběhu procesu restaurování největšího Brandlova díla Historie Josefa Egyptského (Režie: Jan Strejcovský). Výstavu doprovodí také obsáhlý výkladový katalog a publikace pro děti a mládež z tradiční edice Národní galerie Praha Obrazy do kapsy. K výstavnímu projektu je naplánován bohatý doprovodný program v podobě tematicky zaměřených komentovaných prohlídek.
Další informace k životu a dílu Petra Brandla lze nalézt v online databázi: www.petrbrandl.eu.
Zápůjčky děl na výstavu laskavě poskytli:
Arcibiskupství pražské
Benediktinské arciopatství v Břevnově sv. Vojtěcha a sv. Markéty
Biskupství českobudějovické
Biskupství královéhradecké
Biskupství litoměřické
Cisterciácké opatství Vyšší Brod
Kanonie premonstrátů v Nové Říši
Klášter kapucínů Praha-Hradčany
Kolowratská obrazárna v Rychnově nad Kněžnou
Královská kanonie premonstrátů na Strahově
Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu
Muzeum Jindřichohradecka
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum a galerie v Prostějově
Národní muzeum
Národní památkový ústav
generální ředitelství
Územní odborné pracoviště v Liberci
Územní památková správa na Sychrově
Územní památková správa v Českých Budějovicích
Územní památková správa v Praze
Oblastní galerie v Liberci
Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Żabowie
Parafia pw. Świętej Rodziny w Chełmsku Śląskim – Diecezja Legnicka
Plzeňská diecéze – Římskokatolická farnost Manětín
Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou
Římskokatolická farnost – arciděkanství Jičín
Římskokatolická farnost Blatná
Římskokatolická farnost Kutná Hora-Sedlec
Římskokatolická farnost Mníšek pod Brdy
Římskokatolická farnost u kostela Nanebevzetí Panny Marie Příbram – Svatá Hora
Soukromí majitelé děl
Správa Pražského hradu
Vlastivědné muzeum Olomouc
Petr Brandl: Příběh bohéma Valdštejnská jízdárna, 20/10/2023 – 11/2/2024
Kurátorka: Andrea Steckerová Architekti výstavy: Roman Brychta, Markéta Mráčková, Barbora Šímová Grafici výstavy: Kristina Ambrozová, Štěpán Malovec
Národní galerie Praha děkuje Senátu České republiky za velkorysé zapůjčení prostor Valdštejnské jízdárny pro realizaci výstavy a Národnímu památkovému ústavu za poskytnutí dotace na restaurátorské činnosti.
Podrobnosti najdete na webu ngprague.cz