Kožené kalhoty, ve kterých byl na obalu svého alba vyfocen Al Green

Kožené kalhoty, ve kterých byl na obalu svého alba vyfocen Al Green Zdroj: Wikimedia / Sam Howzit, CC BY 2.0

Kazatelé, farmáři, kuchaři a IT manažeři. Jaké byly nečekané kariérní zvraty slavných hudebníků

Jiří Holubec

Před 50 lety napadla zpěváka Ala Greena jeho přítelkyně, která vzápětí spáchala sebevraždu. Otřesený autor nesmrtelného hitu Let’s Stay Together se rozhodl ukončit hudební kariéru a obrátit se ke kariéře kazatele. Podobný převrat nastal i v životě dalších hudebních hvězd.

Al Green je dodnes považovaný za jednu z největších hvězd hudební historie. Je členem rock-and-rollové Síně slávy, na kontě má 11 Grammy a v žebříčku časopisu Rolling Stone se mezi stovkou nejlepších hudebníků usadil na 65. příčce. Kariéra zpěváka soulu, který ho proslavil, přitom nebyla nijak dlouhá.

K hudbě přivedl Ala jeho silně věřící otec. Svým dětem zpíval od narození náboženské spirituály a později z nich vytvořil skupinu, která v kostelech doprovázela kázání zpěvem gospelů. Hudbu zaměřenou jinak než nábožensky ale neuznával. Když přistihl Ala, jak potají poslouchá soulovou desku Jackie Wilsona, bez milosti ho vyhodil z domova. Al Green se poté protloukal životem jako barový zpěvák, dokud si jeho hlasu nevšiml kapelník a producent Willie Mitchell. Na Mitchellově labelu Hi Records vydal Green dvě poměrně úspěšná alba. Jeho sláva ale doslova explodovala v okamžiku, kdy ho Mitchell přesvědčil, aby opustil gospelový hlasitý projev a začal místo toho zpívat potichu, přirozeným vysokým falsetem.

První skladba, kterou Al Green novým hlasem nazpíval, byla zamilovaná balada „Let’s Stay Together“. Singlu i stejnojmenného alba se prodaly miliony kusů a podobný úspěch zaznamenala i další deska „I’m Still in Love With You“. Z poměrně neznámého zpěváka se stala během několika měsíců hvězda a idol žen a dívek. Jednou z nich byla i Mary Woodson. Greena viděla na koncertě v New Yorku, po kterém opustila svého manžela a čtyři děti a vydala se za svým idolem do Tennessee. Green nevěděl, že jeho ctitelka je vdaná. Vztah považoval za nezávaznou známost a její nabídku k sňatku příkře odbyl. Rozrušená Mary se s pláčem ukryla v kuchyni, zatímco zpěvák se odebral do koupelny. Její dveře se za několik minut rozlétly a dovnitř vtrhla Mary s hrncem vařící kaše. Obsah vychrstla na Greenova záda a utekla do sousedící ložnice. Zatímco si bolestí ochromený zpěvák strhával ze zad župan i s opařenou kůží, zazněl z ložnice výstřel.

Sebevražda milenky a dlouhá a náročná léčba utvrdily Ala Greena v rozhodnutí opustit svět pop music. Na hranici mezi hudbou a vírou se pohyboval celý život a nedlouho před tragickým incidentem zažil náboženské prozření. V roce 1976 vydal už jako čerstvě vysvěcený reverend na Hi Records poslední album „Have a Good Time“. Poté se oddal práci pro kongregaci svého vlastního kostela Full Gospel Tabernacle Church v Memphisu.

Al Green svět hudby nikdy úplně neopustil. Nahrál řadu dalších gospelových alb s náboženskou tematikou a v pozdějších letech spolupracoval i s novou generací soulových hudebníků – hostoval například na projektech The Roots nebo Johna Legend. Tragická událost, která se odehrála před 50 lety mu ale navždy změnila život i kariéru. Ve světě hudby není sám, kdo takovýto zlom prodělal.

Pokračování 2 / 6

MC Hammer

MC Hammer

Rappera a tanečníka (vlastním jménem Stanley Kirk Burrell) proslavil v 90. letech megahit „U Can't Touch This“. Hiphop byl tehdy ještě považován za hudební underground a zástupci komunity Hammera zavrhli jako komerčního zaprodance. V dalších nahrávkách se proto snažil změnit styl, zároveň se ale pouštěl do mnoha nepovedených televizních projektů a jeho kariéra se rychle začala ubírat směrem k bankrotu. Po něm se Burrell nechal vysvětit na pastora a začal na křesťanském televizním kanále Trinity Broadcasting Network vysílat pořad MC Hammer and Friends. Z šoubyznysu se úplně nestáhl. Objevuje se v reklamách, porotách televizních soutěží a různých reality show. Stejnou strategii zvolila i další hiphopová hvězda – Joseph Simmons, člen uskupení Run DMC, který se stal kazatelem pentekostální církve a vystupuje v televizi jako Reverend Run. 

Pokračování 3 / 6

Vanilla Ice

Autor hitu Ice Ice Baby skončil v chládku.

Popularitě MC Hammera mohl na začátku 90. let konkurovat pouze jeho bílý protějšek Vanilla Ice a jeho megahit Ice Ice Baby. Kariéra obou propagátorů pop-rapu byla v mnohém podobná. Stejně jako Burrell se i Vanilla Ice (vlastním jménem Robert Van Winkle) stal přes noc superhvězdou. Druhé album už ale zapadlo, nevyšel ani pokus spojit rap s rockem a metalem a jeho kinematografický počin Cool As Ice je obecně považován za jeden z nejhorších filmů v historii. Obrat k lepšímu přineslo až rozhodnutí svět hudby úplně opustit a vrátit se ke své původní profesi zedníka, údržbáře a obchodníka s realitami. V roce 2010 spustil na televizním kanále DIY Network reality show The Vanilla Ice Project, ve které renovuje laciné domy a se ziskem je poté prodává. Pořad měl velký úspěch a běžel až do roku 2019. Předloni na něj bývalý rapper navázal s podobným pořadem The Vanilla Ice Home Show.

Pokračování 4 / 6

Coolio

Ve věku 59 let zemřel americký rapper Coolio.

Rapperem, kterému se podařilo dostat do mainstreamových hitparád autentický hiphop, byl Artis Leon Ivey, známý jako Coolio. Na rozdíl od MC Hammera a Vanilly Ice byl respektovaný v hiphopové komunitě, nahrál řadu úspěšných hitů, prodal skoro 5 milionů alb a za skladbu Gangsta’s Paradise získal Grammy. K opouštění hudební kariéry neměl důvod, ale přesto se o to pokusil prostřednictvím internetového pořadu Cookin' with Coolio. Vařil v něm podle vlastních receptů ze základních surovin, jak prý byl zvyklý z mládí, kdy na drahé potraviny neměl peníze. Pořad mu vynesl poměrně slušnou popularitu. Recepty vyšly i knižně a Coolio se jako hostující šéfkuchař objevoval v různých televizních reality show a společenských akcích. Jeho kariéru bohužel ukončila předčasná smrt v roce 2022.

Pokračování 5 / 6

Bill Berry

R. E. M. v sestavě ještě s Billlem Berrym

William Thomas Berry je zakládajícím členem skupiny R.E.M., kde působil jako bubeník a skladatel, občasný kytarista, basista a klávesista. Kapelu založil s kamarádem Michaelem Stipem ještě jako student na univerzitě v Georgii a dovedli ji až na pódia největších světových koncertních hal. V roce 1995 začal Berry během koncertu ve Švýcarsku trpět úpornou bolestí hlavy a po 90 minutách na pódiu zkolaboval. Z mozkové příhody se zotavil, ze světa hudby se ale zcela stáhl a na své farmě v Georgii se věnoval pěstování sena. Až předloni oznámil návrat k hudební kariéře a založil skupinu The Bad Ends. Na venkov ze světa hudby utekli i další muzikanti. Kytarista Faith No More Jim Martin na své farmě pěstuje dýně. Norman Rogers, známý jako DJ Terminator X z kultovní hiphopové skupiny Public Enemy, vlastní v Severní Karolíně chovnou stanici pštrosů.

Pokračování 6 / 6

James Williamson

James Williamson

Nejprudší kariérní otočku vykonal kytarista a punkrocker James Williamson. Koncem 70. let se přidal jako druhý kytarista ke kapele The Stooges a rychle se stal hlavním spolupracovníkem Iggyho Popa. Iggy Pop s Williamsonem psal i skládal hudbu, nahrávali spolu v Londýně s Davidem Bowiem a napsali legendární album Raw Power. O výsledek práce ale žádný vydavatel dlouho nejevil zájem a album se z počátku nesetkalo ani s velkým ohlasem publika. Williamson na svět hudby zanevřel a začal se věnovat své druhé vášni – elektronice a výpočetní technice. Prostředí Sillicon Valley mělo v 70. letech leccos společné s komunitou kolem punkové hudby. Během následujících dekád se ale z elektronických hippies stali nejbohatší lidé na světě a raketového vzestupu kariéry se dočkal i Williamson. Jeho práce na designu mikročipů ho vynesla až na post viceprezidenta mikročipové divize konglomerátu Sony. Jeho kolegové prý až na výjimky netušili, že chlapík v košili a kravatě stával na pódiu s polonahým Iggy Popem. Dočkali se tedy velkého překvapení v roce 2009, kdy se James Willamson po smrti kytaristy Rona Ashetona k The Stooges opět připojil.