Jak mě nostalgické „véčko“ vzalo na výlet do budoucnosti
Psal se rok 2005 a v mém životě byly důležité dvě věci. Za prvé mobilní telefon, který byl tehdy ve tvaru písmene „V“ a jeho nejlepší funkcí bylo, že se telefonní hovor přijímal jeho rozevřením a ukončoval jeho zaklapnutím. Za druhé poslední boxerský zápas Mikea Tysona v televizi, kterému jsem jako fanoušek bojových sportů tehdy fandil. Letos jsem dostal příležitost osobně navštívit po téměř dvaceti letech Tysonův další zápas. V americkém Texasu vstoupil do ringu s influencerem Jakem Paulem. Já se proto rozhodl oprášit i tu první věc a po dvaceti letech tak vzal s sebou na cestu i moderní „véčko“ od Samsungu. Ten má, na rozdíl od svého největšího konkurenta, i pro našince pokročilé funkce umělé inteligence, jež ulehčují práci jak novinářům, tak hlavně i běžným uživatelům. Ty jsem spolu s foťákem využíval na cestách nejčastěji.
Společnost Samsung má tyto telefony už od roku 2020 a označuje je písmenem Z. Aktuální model, který jsem testoval v USA, se jmenuje Z Flip6. Stále umí zvedat a pokládat hovory otevřením i zaklapnutím, ale přidal i celou řadu moderních funkcí, v nichž je momentálně nejlepší na trhu. Seženete jej za necelých pětadvacet tisíc. Pocit z jeho ovládání je velmi podobný tomu před dvaceti lety, jenže protože máte v ruce neporovnatelně výkonnější a také hezčí přístroj, ani vás nenapadne s ním máchat jednou rukou jako kdysi, ale otevíráte ho raději obouruč. To jde příjemně, tuhost pantu je optimální. Ve složeném stavu se vejde do menší kapsy než klasické telefony, ale počítejte s tím, že vám udělá větší „bouli“ na kalhotách.
Když u mě někdo telefon viděl, nejklasičtější otázka byla, zda není vidět ohyb displeje telefonu. Je. Ale jen při bližším zkoumání či při samotném otevírání. Když pak s otevřeným telefonem pracujete, ohyb přestanete vnímat a nijak vás neruší. Tou nejlepší vychytávkou a důvodem, proč jsem si práci s telefonem ihned zamiloval, je externí displej, který se rozsvítí po zaklapnutí telefonu. To ale není všechno. I při otevřeném telefonu můžete na zadní displej poslat třeba náhled fotoaparátu z hlavní kamery, a pokud potřebujete natáčet selfie videa (jako tomu bylo u mě na boxerském zápase), můžete využít kvalitnější zadní kameru a celou dobu se u nahrávání vidíte. Stejně tak to funguje, když mobil sklopíte do tvaru L a použijete spodní stranu jako stojánek. Skrze externí displej pak můžete i telefon ovládat a přidat si na něj aplikace či upravit jeho vzhled.
Co se týče kvality fotografií a videí, ta je tady srovnatelná s TOP modely jiných značek. V boxerském prostředí tmavých hal jsem hojně využíval jak funkci fotografie v omezeném světle, tak hlavně režim natáčení sportovních videí, kdy je telefon ještě více stabilizovaný a rychleji ostří. I při aktivním natáčení, focení a hojném používání sociálních sítí mi telefon vydržel na jedno nabití celý den. Software telefonu mi při používání ani jednou nezamrzl. Pomohl mu i dobrý hardware, který telefon ochránil i v poměrně prašném okolí Dallasu. Všechny programy běžely svižně a bez chyby, interní aplikace sledovala i počet kroků a ušlou vzdálenost. Ta ale kvůli tomu, že v Texasu jezdí všichni všude autem, nebyla příliš velká.
Samsung Z Flip6 má však i několik funkcí, kde pracuje s vlastní umělou inteligencí. Při účasti na tiskové konferenci jsem si dělal do mobilu vlastní poznámky, ale ocenil jsem, že vám umožňuje nahrávat zvuk a následně požádat AI o přepis nahraného záznamu. Co se angličtiny rodilých mluvčích týče, byl přepis velmi kvalitní a daly se v něm vyhledávat konkrétní citace, jež jsem následně využil pro články z cesty. Telefon umí texty také překládat, což jsem nutně nepotřeboval, ale zvládl z angličtiny do češtiny přeložit třeba PDF dokument s tiskovou zprávou z boxerských zápasů.
Skvělá byla i funkce „Circle to Search“, tedy moment, kdy si něco vyfotíte, na fotce to zakroužkujete a Google vám to následně vyhledá. Zkoušel jsem to s celebritami ze světa influencerů, které jsem osobně neznal, a úspěšnost byla v tmavé hale asi 50 %. Když jsem si ale vyfotil nějaké oblečení nebo značku, našel to Google spolehlivě. Různě hrát a vylepšovat můžete i své fotografie, já třeba Mikeu Tysonovi zkoušel odstranit jeho ikonické tetování z obličeje, což se moc nepovedlo, ale program uměl třeba sám dopočítávat chybějící věci na fotkách či odstraňovat kolemjdoucí, co vám zkazili kompozici.
Vrchol mého večera v Texasu, tedy boxerský zápas mezi Mikem Tysonem a Jakem Paulem, moc zábavný nebyl a po osmi kolech skončil influencerovou výhrou na body. Já se však, mimo jiné, v hale zabavil i hraním se Samsungem Z Flip6, jenž mě, stejně jako jeden z boxerů, přenesl do časů o 20 let zpět. Na rozdíl od výkonu v ringu, který šel dolů, šel ale výkon u telefonu exponenciálně nahoru a vy tak můžete i dnes mít telefon s neobvyklou konstrukcí, jež budí pozornost, a zároveň nosit v kapse špičkové zařízení s umělou inteligencí, dlouhou výdrží a velmi kvalitním foťákem.