Náklady na vytápění nižší až o 30 procent. Jak ušetřit během topné sezóny?
Energetická krize posledních let zásadně proměnila přístup českých domácností k vytápění a spotřebě energií. Statistiky ukazují adaptaci spotřebitelů a snahu o šetrnost. I tak ale zálohy na energie pro více než třetinu domácností představují 20–40 % měsíčního rodinného rozpočtu. Jak je možné rozumně šetřit nejen energie, ale i finance?
Češi od začátku energetické krize více přemýšlejí nad svou spotřebou energií. Čtyři pětiny z nich v tom pokračovaly i v loňské sezóně a to se projevilo i na jejich reálné spotřebě. Do 20 % energetické spotřeby se podařilo ušetřit více než šedesáti procentům zákazníků, pět procent z nich ušetřilo dokonce přes 40 %, říká Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet, stabilního dodavatele energií, který dodává plyn a elektřinu na český trh již 19 let. Domácnosti v loňském roce podle údajů společnosti epet odebraly průměrně 1192 metrů krychlových plynu. Pokles spotřeby je patrný také u odběru elektřiny. Domácnosti v minulém roce odebraly téměř o desetinu elektřiny méně než v roce 2022. Konkrétně průměrná spotřeba dosáhla 3,79 MWh.
Možnosti vytápění
Kotel na tuhá paliva představuje tradiční řešení, které sice nabízí nižší provozní náklady, ale za cenu nižšího pohodlí. Plynový kotel, zejména v kondenzačním provedení, přináší vysokou účinnost a uživatelský komfort, ale vyžaduje určitou počáteční investici. Elektrokotel představuje elegantní řešení především pro menší, kvalitně zateplené prostory. V případě nedostatečné tepelné izolace se však může prodražit. Elektrické přímotopy se kvůli vysokým provozním nákladům hodí do zateplených staveb nebo jako záložní zdroj vytápění.
Klimatizace s reverzačním ventilem fungují jako tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Místnost tak vytopíte i za 15 minut, vyplatí se však až přístroje s energetickým štítkem alespoň A+. Například oproti přímotopu je spotřeba elektřiny nižší až o 70 %. Technologicky nejvyspělejší řešení představuje tepelné čerpadlo. Vynikají vysokou účinností a u novostaveb jsou dnes nejpopulárnější volbou. Překážkou mohou být vysoké pořizovací náklady a potenciálně složitější instalace.
Chytrá regulace teploty
Chytré termostaty mohou uspořit až třicet procent nákladů na vytápění. Umožňují mimo jiné sofistikované řízení teploty v jednotlivých místnostech podle jejich specifického využití. Nejteplejší místností by měla být koupelna. Poté následuje obývací pokoj, kde doma trávíte většinu času. Pro optimální spánek se v ložnici doporučuje udržovat teplotu mezi 16 a 18 °C. V kuchyni se počítá s teplem, které vzniká při vaření, proto se doporučuje udržovat v ní teplotu okolo 18 °C. Na chodbě, kde se prakticky pouze prochází, postačí teplota kolem 15 °C.
Pokročilé funkce chytrých termostatů zahrnují geolokační přizpůsobení vytápění, kdy systém automaticky upravuje teplotu podle vzdálenosti uživatelů od domova, a také schopnost učit se z vytápěcích cyklů a optimalizovat je podle konkrétních podmínek dané nemovitosti.
Pokud jste během topné sezóny mimo domov, nikdy nepřestávejte topit. V chladném počasí je dobré nechat místnosti temperovat na teplotu okolo 16 °C. Stěny pak zcela nevychladnou a ušetříte tak energii pro opětovné vytopení. Velké teplotní šoky mohou také způsobit nadměrnou vlhkost a tvorbu plísní.
Bez ohledu na termostat se vyplatí věnovat pozornost tomu, zda domácnost nepřetápíte. Zkuste teplotu v místnostech snížit o jeden stupeň, a pokud to pro vás bude stále komfortní, pokračujte ve snižování. Můžete tak ušetřit několik tisíc ročně. Namísto trvale otevřené ventilačky větrejte pět až 10 minut oknem otevřeným dokořán. Místnost bude lépe vyvětraná a ročně díky tomu můžete ušetřit dalších několik tisíc korun.
Ušetřete již při nákupu
Proaktivní přístup k nákupu energií může přinést významné úspory. Nezanedbatelným faktorem může být využívání dvoutarifních sazeb s různými cenami elektřiny v průběhu dne. Naplánování energeticky náročných činností, jako praní či sušení prádla, do období nízkého tarifu může výrazně snížit celkové náklady na elektřinu.
Neméně důležité je sledování nabídky na trhu s energiemi. Moderní on-line kalkulačky umožňují jednoduché porovnání cen i podmínek, což usnadňuje informované rozhodování o případné změně poskytovatele energií. Zkuste třeba tu na www.epet.cz/zlevnujeme a ověřte si jestli zbytečně nepřeplácíte elektřinu či plyn.